Smarowanie frezarki CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
piter35
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 12 gru 2015, 12:17
Lokalizacja: Kielce

Smarowanie frezarki CNC

#1

Post napisał: piter35 » 22 mar 2016, 10:58

Witajcie!
Buduję swoją pierwszą maszynę i zastanawiam się nad połączeniem wszystkich smarowniczek tak abym mógł smarować wszystkie śruby i wózki liniowe jednocześnie. Aby się za bardzo nie rozpisywać, jako mistrz painta przedstawiam mój pomysł na rysunku poniżej. Proszę o sugestie czy takie rozwiązanie ma sens. Wydaje się być bardzo wygodne.
Możecie mi polecić olej którym smarować wózki i nakrętki kulowe? Czy prowadnice i śruby wymagają dodatkowego smarowania czy wystarczy że dość często będę smarował nakrętki i wózki? Ostatnie pytanie: Ile tego oleju wlewać? Tyle żeby zaczął przeciekać lekko bokami? :)
Być może to głupie pytania ale brak mi doświadczenia więc proszę o pomoc.

Obrazek



Tagi:


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#2

Post napisał: kubus838 » 22 mar 2016, 12:05

Witam

Ja mieszam olej wrzecionowy ze zwykłym towotem, tak aby miał konsystencje troche gęstszą niż farba olejna. Dwa razy w tygodniu smaruje prowadnice oraz śruby i elementy z nimi współpracujące. Raz na pół roku wszystko zostaje wymyte benzyną ekstrakcyjną i ponownie zasmarowane. Smarowanie robie zwykłym pędzelkiem. Oczywiście elementy takie jak śruby, prowadnice, łożyska, nakretki są odpowiednio osłoniete przed pyłem od frezowania.

robert


Autor tematu
piter35
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 12 gru 2015, 12:17
Lokalizacja: Kielce

#3

Post napisał: piter35 » 22 mar 2016, 18:15

Dziękuję kubus838.
U siebie oczywiście osłaniam prowadnice i śruby dlatego chciałem zaoszczędzić czasu przy smarowaniu samych śrub i wózków i zrobić tak jak na rysunku. Co o tym sądzisz? Czy taka olejarka w ogóle się nadaje? Chcę ściągnąć z niej końcówkę i sam wężyk wkładać w smarowniczkę lub wszystkie smarowniczki połączyć ze sobą.


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#4

Post napisał: kubus838 » 22 mar 2016, 20:56

Jeżeli chcesz użyć "smarownicy centralnej" to sobie odpuść - no chyba, że masz pewność jej przydatności. Moim zdaniem i doświadczeniem to jest pędzelek i pojemnik ze "smarowdłem" jak najlepszym rozwiązaniem.

Ja już wszystkie "rozwiązania" testowałem na swojej prywatnej domowej/mikroskopewej maszynie. Niestety jedynym sposobem jest smarowanie ręczne czyli pędzelek i smar.


robert


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 23 mar 2016, 09:21

piter35 żeby centralne smarowanie działało musiałbyś użyć np pompy https://www.google.pl/search?q=centraln ... smarowania
na rynku do zdobycia większe, mniejsze a także ręczne, ręczną posiadam w wiertarce 2 wrzecionowej i spisuje się b.dobrze, elektryczne mam w 2 maszynach także jakbyś potrzebował jakiś zdjęć pisz na PW
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
piter35
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 12 gru 2015, 12:17
Lokalizacja: Kielce

#6

Post napisał: piter35 » 24 mar 2016, 11:52

Dziękuję dance1. Widzę że temat trochę "gruby" i chyba się póki co wstrzymam.
Możesz również polecić mi jakiś olej do smarowania?
Takie pytanko jeszcze - czy wózki HIWIN trzeba smarować z obu stron czy wystarczy z jednej? Mam w nich zaślepione śrubkami miejsce na wkręcenie smarowczniczek i nie wiem czy wkręcać obie czy wystarczy jedna.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: Yarec » 27 mar 2016, 07:55

a dyspersja teflonowa do smarowania Hi-speed HIWIN'ów nie istnieje ? (przez jeden otw.)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”