Amatorska tokarka CNC do seryjnej produkcji

Linie produkcyjne, automaty, roboty nie tylko CNC. Przeróbki, modernizacje oraz konstrukcje własne.
Awatar użytkownika

Autor tematu
sokon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2011, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Amatorska tokarka CNC do seryjnej produkcji

#1

Post napisał: sokon » 13 kwie 2013, 00:09

Na wstępie napiszę, że zacząłem pobieranie nauk w zakładzie ślusarskim gdzie motywem przewodnim jest toczenie.

Maszyny tam mają nie pierwszej młodości, TSB20, jakaś rewolwerówka i jakiś automat.
Tutaj widać dwie z nich http://youtu.be/jiTIDnDHVF0

Poza tym, że się chciałem pochwalić moim nowym sposobem na naukę i jakieś tam drobne zarobkowanie, chciałem się poradzić.

Przyszedł mi do głowy pewien pomysł. Chodzi o zrobienie amatorskiej tokarki to seryjnej produkcji. Automat w zakładzie ma fajny, prosty podajnik materiału, działa na zasadzie odważnika, który ciągnie pręt w stronę noży (widać na filmiku).

Tak sobie pomyślałem, że można by przerobić jakąś małą tokarynkę, w następujący sposób:
1. Uchwyt materiału taki jak w rewolwerówkach - zaciskany i luzowany wajchą.
2. Podawanie materiału tak jak w automacie z filmiku.

I teraz konkrety, wajchę od uchwytu przerobić tak, żeby była zaciskana i luzowana silnikiem krokowym. Nóż sterowany w dwóch osiach, również krokowacami. W gCode można by ustawić cykl tak, że przed tym gdy miałby się zwolnić uchwyt materiału i podajnik miałby podsunąć pręt dalej, to imak przesuwa nóż przed pręt tak żeby go zablokować przed wypadnięciem, następnie uchwyt się zaciska, materiał nie pójdzie dalej, nóż się cofa i zaczyna toczenie, na koniec odcina detal, jak skończy, podjeżdża znowu przed materiał, blokuje mu drogę, uchwyt się zwalnia podajnik podsuwa materiał, uchwyt się zaciska, nóż odjeżdża, itd., itd.

Jak się podoba takie rozwiązanie i dlaczego nie da się go wdrożyć? Na moje amatorskie oko, jest to jak najbardziej realne, ale cholera wie, może jest coś czego nie biorę pod uwagę.


Solidworks, SprutCam, HSMWorks,
Avia FNK40N, Heidenhain 310
Cincinnati Sabre 750, Acramatic 2100,
Elektrodrążarka wgłębna BP-95,
LinuxCNC, CamBam
Instagram @ndbjmachineworks
Formy wtryskowe - projektowanie i produkcja

Tagi:

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#2

Post napisał: MlKl » 13 kwie 2013, 02:23

Automat się kupuje, lub buduje, gdy jest zamówienie na dostatecznie długą serię prooduktu.

A samo zbudowanie, jak są środki i park maszynowy, problemu nie stanowi.

Awatar użytkownika

Autor tematu
sokon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2011, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: sokon » 13 kwie 2013, 09:56

MIKI zgadzam się w 100% z tym co napisałeś, ale mi chodzi o samo rozwiązanie, o podajnik i uchwyt materiału. Teraz są pewnie jakieś podajniki, które podają konkretną ilość pręta definiowaną w gCode, uchwyty pneumatyczne, itp., itd. A tutaj masz zastosowane stare rozwiązania połączone z silnikami krokowymi i gCode. Jedyne co mnie tu martwi to materiał walący przy każdym cyklu w nóż, ale to też można usprawnić.

Mój pierwszy post to raczej taka ciekawostka i podzielenie się pomysłem, chciałem się dowiedzieć, czy ktoś coś takiego robił, czy z punktu widzenia bardziej doświadczonych kolegów jest to totalna głupota czy może ma to sens. Nie zamierzam budować takiej maszyny bo do niczego mi nie jest potrzebna, temat powstał czysto teoretycznie.
Solidworks, SprutCam, HSMWorks,
Avia FNK40N, Heidenhain 310
Cincinnati Sabre 750, Acramatic 2100,
Elektrodrążarka wgłębna BP-95,
LinuxCNC, CamBam
Instagram @ndbjmachineworks
Formy wtryskowe - projektowanie i produkcja

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7886
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 13 kwie 2013, 14:21

Nie ma żadnego uzasadnienia dla luzowania uchwytu silnikiem krokowym.
To wyjdzie drożej i gorzej niż pneumatycznie.
Dodatkowo przesuw materiału też można zrobić na pneumatyce.

.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5346
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 13 kwie 2013, 15:48

A ja myślę, że jeśli to ma być masówka, to zamiast uchwytu lepiej zastosować tuleję luzowaną np. elektromagnesem. Szybciej i nie masz instalacji pneumatycznej czy hydraulicznej. Wszystko zależy od tego, co chcesz robić, taki automat wcale nie musi mieć cech, ani wyglądu tokarki.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: 251mz » 13 kwie 2013, 15:54

jasiu... pisze:zastosować tuleję luzowaną np. elektromagnesem.
rozwiń swoją myśl bo czegoś takiego jeszcze nie widziałem...


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5346
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#7

Post napisał: jasiu... » 13 kwie 2013, 20:06

Masz dwa położenia, tuleja zaciśnięta, albo luźna. Na zewnątrz masz (jak na tulejkach do rewolwerówek) stożek, zaciskający się na wewnętrznej tulei. I tu musisz tylko pomyśleć, co spowoduje przesunięcie tych elementów względem siebie.

Może to być np. dźwignia i solenoid.

Choć można zrobić łatwiej - sprzęgło elektromagnetyczne i gwint na zaciskającym elemencie, jeśli dajesz prawe obroty, w pierwszym momencie element zaciskający przesuwa się po gwincie, zaciskając się na tulejce mocującej, a dalej kręcą się razem. Jeśli chcesz odmocować, włączasz lewe obroty, element zaciskający cofa się po gwincie, a wewnętrzna tulejka staje. Taka zasada występuje czasem w niektórych automatach.

Awatar użytkownika

Autor tematu
sokon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 248
Rejestracja: 01 gru 2011, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: sokon » 14 kwie 2013, 01:55

Zainteresowało mnie to co napisał tuxcnc, a konkretnie o tym, że luzowanie materiału na silniku krokowym wyjdzie drożej.

Nie wiem jakie są ceny pneumatyki ale w przypadku silnika to jest jakieś 300.00zł, mały silniczek to tego sterownik, delikatna przeróbka uchwytu i to w sumie tyle.

tuxcnc czy mógłbyś rozwinąć trochę swojego posta, czy uchwyt i sterowanie do niego wyjdzie podobnie cenowo, nie żebym się czepiał ale jakoś mam wrażenie, że to droższe rozwiązanie. Czy uchwyty pneumatyczne nie wymagają kompresora? To też są dodatkowe koszty. Czy taki uchwyt pneumatyczny jest uniwersalny jeżeli chodzi o rozmiar podawanego materiału? W mojej propozycji trzeba by wymieniać tulejki zaciskowe w zależności od średnicy pręta co przyznam jest dodatkową czynnością, nie jakąś wielce upierdliwą ale zawsze dodatkową.
Solidworks, SprutCam, HSMWorks,
Avia FNK40N, Heidenhain 310
Cincinnati Sabre 750, Acramatic 2100,
Elektrodrążarka wgłębna BP-95,
LinuxCNC, CamBam
Instagram @ndbjmachineworks
Formy wtryskowe - projektowanie i produkcja

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7886
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#9

Post napisał: tuxcnc » 14 kwie 2013, 06:35

Nie pisałem o uchwycie pneumatycznym, tylko o siłowniku zamiast silnika krokowego, śruby, nakrętki, łożysk, sterownika, zasilacza itd.
Pneumatyka jest tania i niezawodna.
Siłownik można wykonać samodzielnie, można kupić gotowy, za pięćdziesiąt złotych jest z czego wybierać na Allegro.
Elektrozawór to też podobny koszt.
Oczywiście trzeba kupić kompresor, ale on może zasilać cały warsztat.
Jak Ci się przyśni automatyczne imadło, to nie zaczynasz znowu od silnika krokowego, śruby, nakrętki, łożysk, sterownika, zasilacza itd.
Poza tym siłownik może być mniejszy od samego silnika krokowego, o reszcie konstrukcji nawet nie wspominając.
Przy średnicy 50 mm dysponujesz siłą 1200-1600 N, zależnie od ciśnienia w instalacji.

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „INNE MASZYNY i URZĄDZENIA”