MCFH 40 na Sinumerik 850M - jak uruchomić

Dyskusje na temat systemu Sinumerik

Autor tematu
bondzik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 cze 2004, 19:21
Lokalizacja: Chrzanów/Kraków
Kontakt:

MCFH 40 na Sinumerik 850M - jak uruchomić

#1

Post napisał: bondzik » 07 kwie 2012, 09:17

Mam dostęp do maszyny MCFH 40 która została zdemontowana i następnie poskładana. Wygląda, że jest w bardzo dobrym stanie, wszystkie kabelki są połączone z odpowiednio opisanymi gniazdami. Mechanicznie również prawie jak nowa. Maszyna jest z 1993 i posiada menu w języku niemieckim.

W związku z tym, że nigdy nie stałem przed tego typu sterownikiem, poszukałem na stronie Siemensa odpowiednich (mam nadzieję) instrukcji obsługi i podjąłem decyzję o pierwszym włączeniu do prądu. Monitor zapalił się, pojawił się komunikat o problemie z baterią (który szybko rozwiązałem) po czym ukazało się menu. Po przejrzeniu pozycji okazało się, że główne bity konfiguracji NC MD 5000..5016 oraz wpisy dla osi są ustawione w większości na "00000000".

(0) Czy maszyna po długim postoju bez baterii mogła się jakoś głębiej rozprogramować?

(1) Czy te ustawienia są prawidłowe? Jeśli nie to czy te zawarte w instrukcji "474_850 Installations List.pdf" (z siemensa) mam wpisać do maszyny?

Teraz utknąłem "44 ord 2 teileprogrammspeicher fehlt" czyli "Part programm memory missing".

(2) Jak sprawdzić co mam w pamięci programu NC i czy te wpisy są prawidłowe?



Tagi:


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#2

Post napisał: artur235 » 07 kwie 2012, 13:57

bondzik pisze: Monitor zapalił się, pojawił się komunikat o problemie z baterią
Jeśli rzeczywiście bateria padła, to możesz mieć "roślinkę" a nie maszynę. Pewnie trzeba wyczyścić pamięć i wgrać program PLC i parametry.
Czy coś działa oprócz monitora (pokrętła trybu pracy, posuwu) ?


Autor tematu
bondzik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 cze 2004, 19:21
Lokalizacja: Chrzanów/Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: bondzik » 07 kwie 2012, 17:13

Całość zachowuje się raczej dziwnie. Jest włączony tryb pracy "automatyczny" niezależnie od położenia pokrętła trybu pracy. Mogę przeglądać menu, ale nie jestem w stanie w żadnym wypadku niczym "ruszyć".

Logi z błędami są podzielone na dwie grupy: błędy od programu CNC (tu są różne wpisy) oraz błędy PLC (tu nie ma żadnych wpisów).

Czy jest jakiś test, który odpowie mi na pytanie czy mam roślinkę i muszę wgrywać PLC i konfigurację od "zera"?

Jeśli rzeczywiście padła pamięć programu PLC to skąd wziąć program i parametry?


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#4

Post napisał: artur235 » 07 kwie 2012, 17:26

bondzik pisze:Jest włączony tryb pracy "automatyczny" niezależnie od położenia pokrętła trybu pracy
Niestety bateria padła. Zauważyłem że taki objaw jest zawsze gdy jest problem z programem PLC. Działa sam Sinumerik ale nie ma programu, który steruje resztą obrabiarki.
Nie ma alarmów odnośnie problemów z PLC ? W szafie sterowniczej mogą być diody LED - PLC RUN/STOP.

bondzik pisze:Jeśli rzeczywiście padła pamięć programu PLC to skąd wziąć program i parametry?
Jeśli nie było tego z maszyną to praktycznie tylko producent lub ktoś kto ma identyczną maszynę.
Plus serwisant z programatorem (on też może sprawdzić co dokładnie jest nie tak).


andrjalo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 724
Rejestracja: 27 lut 2011, 14:15
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: andrjalo » 08 kwie 2012, 14:18

Czy posiada pan kopie parametrów i plc


bob35
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 417
Rejestracja: 05 maja 2007, 10:23
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#6

Post napisał: bob35 » 08 kwie 2012, 19:15

Niekiedy kopie PLC masz na papierze lup taśmie perforowanej , dyskietce. tego szukaj .
OGŁOSZENIE!!! Zamienię dobrą prace w dynamicznie rozwijającym się kraju na zasilek w krajach starej uni.


Autor tematu
bondzik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 09 cze 2004, 19:21
Lokalizacja: Chrzanów/Kraków
Kontakt:

#7

Post napisał: bondzik » 10 kwie 2012, 17:53

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Szukałem u siebie tego programu i nic. Okazało się, że czeska fabryka produkująca te maszyny istnieje i jest osoba która może spróbować taki program/dane/plik uzyskać. Spróbuję w ten sposób... no chyba, że ktoś wcześniej poratuje mnie kawałkiem kodu;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Siemens Sinumerik CNC”