Ustawianie maszyny (set-up) DOOSAN - FANUC 21i TB

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
BoKo1
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2007, 02:27
Lokalizacja: strasznie daleko

Ustawianie maszyny (set-up) DOOSAN - FANUC 21i TB

#1

Post napisał: BoKo1 » 31 paź 2014, 17:37

Witam wszystkich.
Próbuję rozwiązać pewien problem, z którym zetknąłem się po raz pierwszy. Opiszę to na przykładzie: zaczynam ustawianie maszyny, wysuwam z uchwytu materiał, planuje czoło tego materiału i w tym miejscu "łapię" tzw. zero (WORK SHIFT). Dalej dotykam wszystkie narzędzia w osi "Z" do tak splanowanego czoła i za każdym razem wpisuję w GEOMETRY OFFSET (w pozycji "Z") wartość "0" po czym naciskam (w zależności od maszyny) MEASURE bądź podobny i wartość w polu GEOMETRY OFFSET zostaje zmieniona (maszyna kalkuluje pozycję narzędzia w odniesieniu do tzw. zera maszynowego). Podobnie ustawiam narzędzia w osi "X".
Ale trafiła mi się właśnie maszyna DOOSAN pozbawiona takiej możliwości. W niej kalkulacje w osi "Z" i "X" odbywają się jedynie przy użyciu ramienia z sensorami. Nieco komplikuje mi to ustawianie (nie jestem przyzwyczajony i widzę sporą różnicę - ramię jest mało dokładne) i chciałbym robić to tak jak opisałem na wstępie ale ... nie mogę ponieważ po wpisaniu "Z" "0" + MEASURE w geometry offset mam zawsze wartość "0" a podczas ustawiania w osi "X" zawsze wartość średnicy materiału bądź otworu. Czy ktoś wie, który parametr odpowiada za to?

BoKo


Goooogle zawsze pomocne

Tagi:

Awatar użytkownika

cieslak_2005r
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 213
Rejestracja: 01 kwie 2006, 17:00
Lokalizacja: Trinidad and Tobago

#2

Post napisał: cieslak_2005r » 01 lis 2014, 02:13

Spróbuj zamiast wpisywać Z0.0 i po kolei przycisk geometri oraz knefel Measure zrobić to inaczej :
wpisz MZ0.0 i knefel Measure pod ekranem :wink:

Powinno pomóc


Autor tematu
BoKo1
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2007, 02:27
Lokalizacja: strasznie daleko

#3

Post napisał: BoKo1 » 02 lis 2014, 05:52

Nowsze maszyny jako błąd pokazują wpis MZ czy MX! Prawidłowy jest zapis Z(wartość) lub X(wartość) albo skorzystanie z ramienia tzw. "toolsettera".
Już wiem, że problemem jest nieaktywny przycisk na panelu sterowania (TOOL MEASURE) tylko teraz pozostaje sprawdzić czy sam przycisk jest uszkodzony czy coś leci dalej.
Pozdrowienia
BoKo
Goooogle zawsze pomocne


artur235
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:40
Lokalizacja: SE

#4

Post napisał: artur235 » 03 lis 2014, 12:37

Przycisk Tool measure może być aktywny tylko gdy ramię jest opuszczone. Dokładność pomiaru (powtarzalność) będzie zależeć od szybkości posuwu.


Autor tematu
BoKo1
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2007, 02:27
Lokalizacja: strasznie daleko

#5

Post napisał: BoKo1 » 03 lis 2014, 13:59

artur235 - żadna z posiadanych przez zakład maszyn DOOSAN (sterowanie FANUC 0i-TC lub 21i-TB) nie reaguje na naciśnięcie przycisku TOOL MEASURE przy opuszczonym ramieniu! Pomiar następuje automatycznie przez dotknięcie sensora na tymże ramieniu. Automatycznie również następuje wybór numeru narzędzia i osi (X lub Z).

Przy okazji - maszyna została sprawdzona - do wymiany jest płytka drukowana z przyciskami zatem temat już odpadł.
Goooogle zawsze pomocne

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”