Jak zmienić parametry Fanuc 15M?

Dyskusje na temat systemu Faunc

Autor tematu
dilo19
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2011, 07:55
Lokalizacja: Warszawa

Jak zmienić parametry Fanuc 15M?

#1

Post napisał: dilo19 » 29 sty 2011, 08:17

Witam serdecznie i proszę bardzo o pomoc!
Wczoraj przez przypadek usunąłem wszystkie programy, łacznie z programami systemowymi od 0900 z wypalarki numerycznej Farley na oprogramowaniu Fanuc( chyba 15M). Wgranie ich z powrotem do maszyny jest blokowane jakiemiś parametrami. Doczytałem sie ze chodzi o parametr (moge sie mylic bo nie pamietam) 2010 8000 i 8001. Trzeba w tych parametrach zmienic ktorys bit z 1 na 0, ale nie moge nic zmieniac bo pojawia mi sie komunikat WRITE PROTECT. Co trzeba zrobic zeby moc zmieniac parametry? JAk wgrac te pliki systemowe? prosze o pomoc bo sytuacja robi sie w firmie bardzo napieta.



Tagi:


BoKo1
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2007, 02:27
Lokalizacja: strasznie daleko

#2

Post napisał: BoKo1 » 29 sty 2011, 23:56

Nie siedzę teraz obok obrabiarki i nie pamiętam dokładnie nazwy - musisz przełaczyć maszynę na MDI i przejść do ekranu (przyciskiem ........ System czy coś w tym rodzaju), w którym będzie możliwa zmiana PWE (daruj - robię to na tyle odruchowo, że nie kojarzę symboli) z 0 (zero) na 1. Na maszynie zapali się alarm ale dopiero teraz masz dostęp do parametrów. Po dokonaniu zmian musisz w tej samej pozycji zamienić 1 na 0 (zero), RESET i .... gotowe.
Goooogle zawsze pomocne


Autor tematu
dilo19
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2011, 07:55
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: dilo19 » 30 sty 2011, 17:41

Dzieki wielkie za taka szybka odpowiedz. moze to co napisales w zupelnosci mi wystarczy, zobacze jutro w pracy. jak cos to bede jeszzcze raz prosil o pomoc :-P :razz:

[ Dodano: 2011-01-31, 20:33 ]
Witaj BoKo1,

Czesc kolego!
dzieki za odpowiedz na mojego posta. Nie dalem sabie dzis razem z kolega rady zmienic tych parametrow, tak zebym mogl wgrac te pliki systemowe. Niby robie wszystko dobrze, ale problem pojawia sie jak chce zmienic 1na0 albo odwrotnie, wlasciwie to zadnego parametru nie moge zmieniac, a probowalismy na wszystkie sposoby. I MDI i Edit i z grzybem wcisnietym, i z klawiatury wpisujac 1 i przyciskiem wybierajac 1on. I wszystkie nasze proby koncza sie pojawiajacym komunikatem: WRITE PROTECT co rozumiem jako zabezpieczony przed zapisem.
Mozesz mi napisac łopatologicznie jeszze raz co zrobic zeby mozna bylo wgrac pliki systemowe (który parametr trzzeba zmienic)? i co trzeba zrobic zeby wogole mozna bylo zmienic ten parametr?
Probowalismy tez wyslac plik systemowy pod jakims numerem programu (np555) a pozniej w maszynie go edytowac na 09000 ale nie udala sie edycja.
Z tego co pisales mi na forum to widze ze masz troche pojecia i niezle ci idzie poruszanie sie w fanucu.
Z gory dzieki za poswiecenie czasu.


Seemann
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 277
Rejestracja: 21 lis 2006, 12:22
Lokalizacja: Polkowice

#4

Post napisał: Seemann » 31 sty 2011, 22:08

A przekreciłeś kluczyk zapisu? PWE powinno się zmienić chyba bez przekręcenia kluczyka ale do zmiany parametrów to już raczej konieczne z tego co pamiętam.

Jest jeszcze jedna możliwość, ktoś zabezpieczył PWE przed zmianą na 1.
Znajdź parametr 3292.7 , jeżeli jest 1 to nie można zmienić PWE, ustaw na 0

PS nie wiem czy ten parametr jest dostępny w 15M


Autor tematu
dilo19
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2011, 07:55
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: dilo19 » 31 sty 2011, 22:50

Seemann pisze:A przekreciłeś kluczyk zapisu? PWE powinno się zmienić chyba bez przekręcenia kluczyka ale do zmiany parametrów to już raczej konieczne z tego co pamiętam.

Jest jeszcze jedna możliwość, ktoś zabezpieczył PWE przed zmianą na 1.
Znajdź parametr 3292.7 , jeżeli jest 1 to nie można zmienić PWE, ustaw na 0

PS nie wiem czy ten parametr jest dostępny w 15M
Oki dzieki bede jutro probowal. zobaczymy czy bede mogl dokonywac zmian.


BoKo1
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 81
Rejestracja: 16 sie 2007, 02:27
Lokalizacja: strasznie daleko

#6

Post napisał: BoKo1 » 01 lut 2011, 23:10

dilo 19 - każda maszyna może posiadać jakieś inne np. fizyczne zabezpieczenie przed dokonywaniem zmian w parametrach. Warto byłoby dokładnie przestudiować książeczkę albo skontaktowac się telefonicznie z serwisem. Być może problem leży gdzie indziej?
Seemann - rozumiem co napisałeś ale tak na "chłopski rozum" jakoś nie trzyma mi się to całości. Skoro opcja PWE ma dwa stany "0" i "1" i TYLKO W POZYCJI "1" mam dostęp do parametrów to spróbuj wytłumaczyć mi pojęcie zabezpieczenia PWE przed zmianą, w sposób, który opisałeś. Wynika z niego, że jeśli udałoby mi się zabezpieczyć PWE przed zmianą to już nigdy nie będę miał możliwości dokonania jakichkolwiek zmian ponieważ tylko przez przełączenie PWE mam dostęp do parametrów a przecież ... nie mam dostępu do parametrów bo PWE pozostaje wyłączony.
Goooogle zawsze pomocne


Seemann
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 277
Rejestracja: 21 lis 2006, 12:22
Lokalizacja: Polkowice

#7

Post napisał: Seemann » 02 lut 2011, 00:42

Możesz ten parametr wyzerować bez ustawiania PWE na 1

Wpisz w MDI

G10 L50;
N3292R0000000;
G11;

i zatwierdź

Ustawisz wszystkie bity w tym parametrze na 0

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Fanuc”