Programowanie parametryczne

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

bartek.obal
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 18 mar 2019, 17:33
Lokalizacja: Brzesko / Tarnów

Re: Programowanie parametryczne

#81

Post napisał: bartek.obal » 14 paź 2020, 19:01

capt.d. pisze:
14 paź 2020, 07:34
Aloha

Można też zmienić warunek skoku na "większy niż", wtedy nie będzie trzeba pamiętać o konieczności przesunięcia granicy zakończenia pętli.

Pozdrawiam.
JacekBelof pisze:
13 paź 2020, 22:42
FN 10: IF +Q3 NE -10 GOTO LBL 1 oznacza - skocz do etykiety nr 1 gdy Q3 nie jest równe -10... oznacza to, że w chwili gdy Q3=-10 program opuszcza pętlę, dodatkowo, jeśli Q3 na początku byłby równy np. 0.01 to pętla nigdy by się nie skończyła
W twoim przykładzie albo dać -10.1, albo inkrementację przenieść na początek pętli (tuż pod LBL1)
15 LBL 1
16 Q3 = Q3 - 0.1
17 L Z+Q3 FMAX
18 L Y+Q1 F1000
19 L X+Q1
20 L Y-Q1
21 L X-Q1
22 FN 10: IF +Q3 NE -10 GOTO LBL 1

Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź



Tagi:


gazik 70
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 26 kwie 2017, 01:47
Lokalizacja: gliwice

Re: Programowanie parametryczne

#82

Post napisał: gazik 70 » 26 sty 2021, 01:23

Panowie a co myślicie za używaniem funkcji SYS READ ja w większości swoich programów parametrycznym ich używam. Np. zaczytanie danej pozycji osi w danym czasie, albo konkretnej wartości zapisanej w tabeli narzędzi itd.

Awatar użytkownika

NatanPogan
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 09 lis 2020, 18:49

Re: Programowanie parametryczne

#83

Post napisał: NatanPogan » 26 sty 2021, 21:11

gazik 70 pisze:
26 sty 2021, 01:23
Panowie a co myślicie za używaniem funkcji SYS READ ja w większości swoich programów parametrycznym ich używam. Np. zaczytanie danej pozycji osi w danym czasie, albo konkretnej wartości zapisanej w tabeli narzędzi itd.
Użyłem tej funkcji może dwa lub trzy razy do przejęcia promienia narzędzia z tabeli ale na tyle rzadko
z tego korzystałem że nie pamiętam ID danych systemowych i szybciej jest mi zastosować Q108 lub Q118 jedno z dwóch niż szukać ID w TCNguide ale czasami jest to konieczne (lub ten Q parametr pod którym jest to zapisane nie jest mi znany) do przejęcia np promienia freza (R2) sam osobiście nie musiałem nigdy zapisywać wartości osi ale widziałem program w którym to było ale w jakim celu było zastosowanie nie pamiętam.
Funkcja SYS READ jest potrzebna przede wszystkim jeśli chcesz napisać własny "cykl" który ma poprawnie działać z więcej niż jednym typem narzędzia np frez fi 20 ale o promieniu naroża R3 a zaraz potem załóżmy wykończeniowo frez fi 16 ale z promieniem R8 żeby nie wpisywać ręcznie wartości R pod Q parametr można przejmować go z tabeli.
Raczej do zwykłego programu byle by sztuka była zrobiona nie ważne jak napisana SYS READ nie jest niezbędny i z początku może tylko bardziej namieszać niż pomóc (zwłaszcza jak się pomyli ID) ale kto wie może nie trafiłem jeszcze na odpowiednio skomplikowany detal

Awatar użytkownika

JacekBelof
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 530
Rejestracja: 02 gru 2018, 22:25
Lokalizacja: Tarnów MP
Kontakt:

Re: Programowanie parametryczne

#84

Post napisał: JacekBelof » 26 sty 2021, 21:58

"(...)ale widziałem program w którym to było ale w jakim celu było zastosowanie nie pamiętam." Natan - w podprogramie/"cyklu" na wierszowanie stożkowych pogłębień... z założeni miało to zapewnić uniwersalność, bo różne maszyny mają inaczej obłożone Q-parametry (różnice pomiędzy AVIAmi a także DMG)... niestety okazało się, że i lista parametrów formalnych przy SYS READ też jest różna (choć pod tym względem AVIA FNE 50 i tak jest bardziej kompatybilna od 40tki).
Seria, w moim wykonaniu, to dwie sztuki, w tym jedna w odbiciu lustrzanym. :lol:

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Programowanie parametryczne

#85

Post napisał: Butler » 27 sty 2021, 06:57

SYS READ też rzadko stosowałem. Na próbę raz czy dwa bo lubię kombinować, później tylko raz czy dwa praktycznie to użyłem. Bardziej istotna jest wg mnie wiedza i świadomość że masz takie narzędzie, niż sam fakt umiejętności go zastosowania. Osobiście w razie czego musiał bym zerknąć bo TNCguide, tak z bani bym tego nie zrobił.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”