Stożek po linii spiralnej w hh426 - czy to mozliwe?

Dyskusje na temat systemu Heidenhaina

Autor tematu
Bialkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 51
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:45
Lokalizacja: Holandia

#11

Post napisał: Bialkowski » 12 lis 2013, 00:02

Jutro wieczorem wrzucę foty symulacji i programik. Rollaz - ten programik jest tak banalnie prosty, że trudno wpaść na pomysł powyższego ludziom którzy zagłębili się w temat hh. Miłego wieczora i do jutra.

Jak znajdę kabel wrzucę filmik właśnie z obróbki ciągłej o której pisze kolega Rollaz - ciągła po linii spiralnej uzależniona od podanej głębokości frezowania, kąta, skoku na obrót i średnicy wyjściowej ze znakiem dodatnim dla stożka wewnętrznego (np stożek w rurze) lub ujemnym dla stożka zewnętrznego - takiego jak na zdjęciu do którego link podałem post wcześniej


.... teraz Zoller...

Tagi:


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#12

Post napisał: rollaz » 12 lis 2013, 17:00

Tylko na ile dokładnie odzwierciedla stożek. Przemierzyłeś detal np. na maszynie pomiarowej?
Bo wizualnie może to wyglądać jak stożek a w rzeczywistości wcale nim nie być.
Chciałbym mieć stożek np. z dokładnością do 0.02mm .
Fachman


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#13

Post napisał: PiRo_man » 12 lis 2013, 17:50

Bialkowski pisze:(...)
Też Ci mogę nagrać i puścić symulację. Wygeneruje sobie w CAMie ścieżkę, przepuszczę symulację na maszynie, wstawię link i będę wymyślał czego to nie zrobiłem i jak to nie wygląda. Poza tym na bezosobowych forach też mogę powypisywać, że jestem właścicielem 10 hal z 200 najnowszymi obrabiarkami, jeżdżę najnowszym Maybachem i mam willę w każdym atrakcyjnym zakątku świata. Tylko nie o to tu chodzi.


Autor tematu
Bialkowski
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 51
Rejestracja: 31 sty 2008, 11:45
Lokalizacja: Holandia

#14

Post napisał: Bialkowski » 15 lis 2013, 00:55

Piro_Man - gratuluję Maybacha - czy jak to się tam pisżę ... ja jeżdże tylko M4 więc nie ma co porównywać z taką limuzyną jak Twoja.

Rollaz - przez wzgląd na ignorancję co niektórych uczestników forum - nie umieszczę tego programu tutaj tylko wyślę Ci na priva - przetestuj i napisz co Ci z tego wyszło.

Co do dokładności - program jest tak stworzony że przelicza odsunięcia w stosunku do zagłębiania bez względu na to jaki dokładnie kąt podasz. Jeśli usuniesz korekcję i wpiszesz kąt ujemny uzyskasz stożek zewnętrzny.
Teraz głowię się nad tym jak przeliczyć frez kulisty i punkt styczności ze stożkiem, aby otrzymać fajną powierzchnię.

Pozdrawiam
.... teraz Zoller...


PiRo_man
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 329
Rejestracja: 23 sie 2010, 21:32
Lokalizacja: Świerklany

#15

Post napisał: PiRo_man » 15 lis 2013, 14:55

Bialkowski jakby nie było, to jedyną osobą niechętną do współpracy jesteś Ty. Spójrzmy na cały ten temat jeszcze raz od początku i przeanalizujmy poszczególne posty.

W pierwszej kolejności zadałeś pytanie, na które otrzymałeś odpowiedź (tak się złożyło, że akurat ja Ci jej udzieliłem, ale nie ma to akurat znaczenia, ważne jest, że znalazł się ktoś, kto chętny był pomóc).

Napisałeś, że udało Ci się wykonać zamierzony program, i działa tak jak powinien. Kolejna osoba w kolejnym poście poprosiła Cie o wstawienie kodu, dzięki któremu można wykonać założenie przedstawione w pierwszym poście, czyli frezowanie spiralne po stożku.

Przez dalszą część swoich postów nie nie wnosiłeś do tematu unikając odpowiedzi na prośbę kluczyk17. Ba! Nawet nie wykazałeś chęci podpowiedzi bądź udzielenia jakichkolwiek wskazówek jak to zrobić.

Zasadniczo jedną z główniejszych idei forów jest możliwość zadania pytania, i uzyskania odpowiedzi od ludzi, będących gotowymi, i chcącymi podzielić się swoją wiedzą (nabytą również przez lata - nie parę miesięcy, tygodni czy dni, jak w Twoim przypadku). Na szczęście jest ich tu bardzo dużo, jednak z całym szacunkiem muszę stwierdzić, że Ty do nich nie należysz. Potwierdziłeś to każdym postem napisanym w tym temacie. (Zresztą widać to po stosunku ilości napisanych postów do ilości postów pomocnych. Z Twoim zaangażowaniem miałbym teraz 6 postów pomocnych, a mam ponad 20, więc o czymś to świadczy. I możesz mi wierzyć, wiedzy którą się podzieliłem nie nabyłem w dwa dni...)

Biorąc to pod uwagę, nie mam ochoty dzielić się swoją wiedzą z osobą, która nie wykazuje choćby odrobiny podobnej chęci. Dlatego ustawienie freza kulowego stycznie do krawędzi stożka pozostawię dla siebie.

Co do spirali po stożku... Nigdy nie było mi to potrzebne, więc się za to nawet nie zabierałem. Do tej pory wykonywałem makra usprawniające pracę u mnie w zakładzie. Parę już ich napisałem, parę mam ich jeszcze w planie napisać i wdrożyć, jednak z braku wolnego czasu pewnie trochę mi z tym jeszcze zejdzie. A jak już je pokończę, to kto wie, może zabiorę się również za stożek po spirali. Jednak to jeszcze nie teraz.

Życzę Ci powodzenia, i aby każdy Ci zawsze pomagał i był chętny pomóc jak my Tobie w tym temacie, i żebyś nigdy z nikim nie musiał się dzielić swoją wiedzą, jak inni dzielą się z Tobą.

Pozdrawiam

BTW: Nie napisałem, że mam Maybacha, tylko że mógłbym napisać że mam, a to zasadnicza różnica. Czytanie ze zrozumieniem to ważna i cenna umiejętność w dzisiejszych czasach, którą niestety większość ludzi lekceważy.
Ostatnio zmieniony 16 lis 2013, 22:37 przez PiRo_man, łącznie zmieniany 1 raz.


rollaz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 442
Rejestracja: 26 lis 2006, 09:47
Lokalizacja: Kuznia Raciborska

#16

Post napisał: rollaz » 15 lis 2013, 17:04

Masz to zapisane tak ze na pol okregu masz ten sam promień .Według mnie nie ma szans dokładnie odzwierciedlić stożka tym programem.Przy zapisanym małym kroku w osi Z może sie to wydawać ze to stożek ale w rzeczywistości tak nie jest.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-11-15, 17:10 ]
moze sie troche zle wyrazilem otoz stozek to to jest ale nie w zejsciu po spirali
Fachman

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Heidenhain”