Warsztat i dobór mocy

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Frucnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2012, 15:37
Lokalizacja: Tychy

Warsztat i dobór mocy

#1

Post napisał: Frucnc » 08 lip 2017, 19:53

Na wstepie witam Wszystkich.

Na codzien pracuje jako operator-ustawiacz cnc. Od dawna wiedzialem, ze rusze z
wlasnym warsztatem, ale nie bylo warsztatu, wiec moglem tylko czytac i dumac.

Niedawno zakupilem garaz o powierzchni 16m2.
Moj pierwszy problem to brak podlaczonego zasilania energii elektrycznej.

Chce łącze trójfazowe.
I tu bardzo prosze o porade jaka moc podac Tauronowi?

Z tego co sie dowiedzialem to przy 10kV daja zabezpieczenie przed licznikiem
wartosci 16A, przy 12kV daja juz 20A.
Interesuje mnie wartosc w miare optymalna.

Zaznaczam, ze jednoczesnie mam zamiar obciazac tylko jednym urzadzeniem i
tu mam zamiar zakupic tokarke gabarytow tus-25, ktora nastepnie przerobie na CNC,
jakas mozliwie mala frezarke do stali i migomat.


Równowaga to podstawa

Tagi:


druid07
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 52
Rejestracja: 17 paź 2010, 20:11
Lokalizacja: Koszalin

#2

Post napisał: druid07 » 08 lip 2017, 20:17

Witam
Mialem podobny problem kilka lat wstecz. Wtedy nie zakładałem, że bede miał w warsztacie tokarke ale teraz jest. Garaz ma 16m2, z racji, że jestem automatykiem/elektrykiem robiłem całą instalacje sam. Założyłem, że bede potrzebował testowac urządzenia/silniki max do 11kW. Mam zamówioną moc w ilości 12,5kW, zabezpieczenie 25A, przewod od WLZ 5x4mm2 YKY.
Operator - Energa. Aktualnie w garazy TUM- 25B / WSD-16 / Elna SZ-750-1/200 i wszystko inne do naprawy/testowania. Sprawdz jaka aktualnie masz zadeklarowana moc w garazu (ja miałem 5,5kW), za zwiekszenie mocy za każdy kW zapłacisz dodatkowo operatorowi (ja miałem ok 75zł / kW). Jaki silnim ma twoja tokarka? Pozdrawiam. Paweł

Awatar użytkownika

ONATOS
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 607
Rejestracja: 07 kwie 2008, 21:41
Lokalizacja: Bedzin

#3

Post napisał: ONATOS » 08 lip 2017, 20:36

Frucnc pisze:Zaznaczam, ze jednoczesnie mam zamiar obciazac tylko jednym urzadzeniem
... zakłady energetyczne, podłączając energię, biorą pod uwagę sumę mocy wszystkich urządzeń zainstalowanych w punkcie odbioru.....


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: strikexp » 08 lip 2017, 23:10

To ma sens tylko w prawdziwych zakładach produkcyjnych. W przydomowym warsztaciku itp gdzie pracuje jeden człowiek, sensowniej jest sprawdzić jakie jest najpoteżniejsze urządzenie. Wyjątek jest tylko gdy masz sprzęt CNC, który pracuje sam...

No i trzeba pamiętać że silniki przy rozruchu pobierają znacznie większy prąd. Trzeba mieć zapas w bezpieczniku, a jeszcze ważniejsze żeby bezpiecznik był zwłoczny a nie szybki.


Autor tematu
Frucnc
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 08 sty 2012, 15:37
Lokalizacja: Tychy

#5

Post napisał: Frucnc » 09 lip 2017, 09:51

ONATOS pisze:
Frucnc pisze:Zaznaczam, ze jednoczesnie mam zamiar obciazac tylko jednym urzadzeniem
... zakłady energetyczne, podłączając energię, biorą pod uwagę sumę mocy wszystkich urządzeń zainstalowanych w punkcie odbioru.....
Nie mam jeszcze maszyn w garażu.
strikexp pisze:To ma sens tylko w prawdziwych zakładach produkcyjnych. W przydomowym warsztaciku itp gdzie pracuje jeden człowiek, sensowniej jest sprawdzić jakie jest najpoteżniejsze urządzenie. Wyjątek jest tylko gdy masz sprzęt CNC, który pracuje sam...

No i trzeba pamiętać że silniki przy rozruchu pobierają znacznie większy prąd. Trzeba mieć zapas w bezpieczniku, a jeszcze ważniejsze żeby bezpiecznik był zwłoczny a nie szybki.
Jezeli silnik 3fazowy ma 5kV dla takiego tus-25 przerobionego na cnc, to jaka moc zamowic, zeby wystarczylo
I nie wywalalo bezpiecznika? - jak juz wspominalem 10kv = 16A , 12kv =20A
Równowaga to podstawa


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: strikexp » 09 lip 2017, 10:43

Jak masz silnik 5kW (nie 5kV bo tyle to jest na wielkim słupie przesyłowym :razz: ) to przy rozruchu pobiera 15-40kW. Przy tak dużym silniku to prawdopodobnie masz przełacznik w gwiazdę co powoduje spadek o około 43% czyli 8,5-23kW.
Jeśli masz jakiś soft-start na falowniku itp, to niepotrzebnie się martwisz.
Więc prosiłbym o te informacje aby można było wyliczyć czy np bezpiecznik zwłoczny na 10kW wystarczy.

Tutaj masz troche informacji o bezpiecznikach:
http://elportal.pl/pdf/k01/62_099.pdf
A tutaj jak się dobiera bezpiecznik do silnika(po inżyniersku ale da się zrozumieć):
http://www.zue.pwr.wroc.pl/download/lab_urzadzen/12.pdf

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#7

Post napisał: allegromtn » 09 lip 2017, 10:45

TUS-25 ma silniczek 1,7kW - przy 3 fazach zabezpieczenie 10A zwłoczne by go wytrzymało. Gorzej ze spawarką bo ona tu będzie broić. Polecam koledze kupić 12kW jednorazowy koszt nie wielki a jak później nie będzie problemów z rozruchem dużego trafo (spawarka, toroid), jakiejś pokaźnej baterii kondensatorów (np. na zasilaniu krokowców) czy sprawdzeniu jakiegoś silnika 10kW. Zabezpieczenie z Tauronu dostanie pewnie kolega etimat t- odpowiednik zabezpieczenia o charakterystyce C bez członu zwarciowego- rozruch silnika wytrzyma.

Awatar użytkownika

Yogi_
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 759
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:07
Lokalizacja: Braniewo

#8

Post napisał: Yogi_ » 09 lip 2017, 12:58

strikexp pisze:5kV bo tyle to jest na wielkim słupie przesyłowym
Na którym? Bo nie kojarzę takowych.
Pozdrawiam
Krzysiek

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#9

Post napisał: allegromtn » 09 lip 2017, 13:23

Yogi_ pisze:
strikexp pisze:5kV bo tyle to jest na wielkim słupie przesyłowym
Na którym? Bo nie kojarzę takowych.
Na przemysłowej sieci 6kV którą ktoś przeciążył i jej napięcie spadło :razz:
Mniejsza o większość ważne że kolega zwrócił uwagę na nie mylenie napięcia [V-Volty] i mocy [W -waty]


Darek05
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 182
Rejestracja: 06 wrz 2007, 23:18
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Warsztat i dobór mocy

#10

Post napisał: Darek05 » 09 lip 2017, 15:30

Frucnc pisze:Na wstepie witam Wszystkich.

.............
Chce łącze trójfazowe.
I tu bardzo prosze o porade jaka moc podac Tauronowi?

Z tego co sie dowiedzialem to przy 10kV daja zabezpieczenie przed licznikiem
wartosci 16A, przy 12kV daja juz 20A.
Interesuje mnie wartosc w miare optymalna.

Zaznaczam, ze jednoczesnie mam zamiar obciazac tylko jednym urzadzeniem i
tu mam zamiar zakupic tokarke gabarytow tus-25, ktora nastepnie przerobie na CNC,
jakas mozliwie mala frezarke do stali i migomat.
Cześć !
Według mojej wiedzy 16A i 20A na zabezpieczeniu głównym to będzie za mało dla warsztatu, a to dla tego że musisz zachować stopniowanie zabezpieczeń które będą lub są na tablicy zabezpieczeń obwodów wewnętrznych garażu. Dla zobrazowania - zabezpieczenie główne jest jedno przed układem pomiaru energii elektrycznej (licznik), zabezpieczenia obwodowe - jest ich kilka w zależności od stopnia podziału obwodów wewnętrznych instalacji elektrycznej warsztatu i są zabudowane za układem pomiaru energii, zasadę stopniowania stosuje się po to aby zachować selektywność zadziałania zabezpieczenia, inaczej mówiąc jeżeli nastąpi uszkodzenie lub przeciążenie instalacji na obwodzie to powinno zadziałać zabezpieczenie obwodowe, jeżeli nastąpi uszkodzenie lub przeciążenie instalacji na odcinku pomiędzy zabezpieczenie głównym i obwodowym to ma zadziałać zabezpieczenie główne.
Jeżeli wykupując Moc 12kW (kilo Watów) gdzie dla tej mocy zabezpieczenie główne będzie miało 20A (Amper) będziesz zmuszony zastosować zabezpieczenie obwodów na poziomie 16A (z uwagi na typoszereg zabezpieczeń) i to nie wszystkich a to dla tego że suma prądów w tych obwodów tak zabezpieczonych może spowodować wyłączenie - zadziałanie zabezpieczenia głównego, i nie słuchaj pierdół że można dać bezpieczniki zwłoczne, charakterystykę czasową zabezpieczeń dobiera się dla instalacji większych bardziej skomplikowanych, twoja ma być przede wszystkim bezpieczna, każde zadziałanie zabezpieczenia głównego będzie cię kosztować - z uwagi na to że zabezpieczenie główne jest oplombowane, i zerwanie plomby musisz zgłosić, za ponowne założenie plomby musisz zapłacić.
Według mnie najmniejsze zabezpieczenie jakie powinieneś zabudować dla zabezpieczenia głównego to 32A to jest 20kW mocy dla obiektu zgodnie z załączoną tabelką.

Obrazek
:D Pozdrawiam DAREK
O0O0O0O0O0O0O0O0O

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”