Twin 42

Awaria aktywnego przetwornika X3

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
Kacper_96
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2017, 15:02
Lokalizacja: Wrocław

Twin 42

#1

Post napisał: Kacper_96 » 21 lis 2017, 15:18

Witam,
Piszę do was z problemem, od dłuższego czasu borykam się z błędem awaria aktywnego przetwornika X3 błąd pojawia się do 3 razy w ciągu dnia czasami częściej a czasami maszyna potrafi iść przez 2-3 doby bez problemu, cały moduł simodrive odpowiedzialny za os 3 czyli kontrwrzeciono rozebralem i obejrzalem ani wkładka mocowa nie wygląda źle ani logika chociaż kondensatory widać że powoli kończą swój żywot zaczynają być lekko spuchniete ale nie wszystkie w mocówce, wentylatory nie pracowały a radiator był zafajdany ogarnalem to, wyczyscilem złożyłem na nowej pascie termo, ale nie pomogło.
Błąd zaczął pojawiać się od jakiegoś czasu ok 3 tygodni może nieco dłużej, liniał sprawdziłem na tyle na ile mogłem, sam w sobie nie wygląda aby byl problemem, przedmuch powietrza jest wody ani innych substancji w nim nie ma.
Nie mam pomysłu gdzie uderzyć dalej, wymieniać na pałę cały przewód od linialu do modułu?
Na tą chwilę planuje wrzucić nowke sztukę wkładkę mocowa bo mam akurat pod ręką dostępną.
Dodatkowo mogę powiedzieć że potrafi wystąpić problem z referencja X1 wyskakuje że idzie rozbieżnie a X2 siada na krancowce i nie chce przez to maszyna dokończyć referencji wystarczy zrobić kanał reset puścić referencje dalej i przejdzie.
Czytałem że jeśli będzie problem na szynie 600V DC to mogą być przypadkowe błędy na modułach, czy jest mnie ktoś w stanie wesprzeć wiedzowo gdzie uderzyć? Może coś pominalem o czym zapomnialem.




eightbitter
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 144
Rejestracja: 26 sie 2008, 15:19
Lokalizacja: Twierdza Modlin

Re: Twin 42

#2

Post napisał: eightbitter » 21 lis 2017, 21:53

Jeżeli kondensatory kończą się to je wymień na nowe, bo ich pojemność może być już zbyt mała i na zasilaniu pojawiają się przypadkowe impulsy w momencie zmiany obciążenia.
Nikt nam lekkiego życia nie obiecywał i danego słowa dotrzymał.


Autor tematu
Kacper_96
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2017, 15:02
Lokalizacja: Wrocław

Re: Twin 42

#3

Post napisał: Kacper_96 » 23 lis 2017, 12:17

A powiedz mi bo ciągle nie mogę znaleźć opisu działania jak simodrive działają czym się zajmuje dokładnie wkładka mocowa a czym logika (nie mam pewności co do nazewnictwa nie udało mi się znaleźć jakichś ujednoliconych nazw poza angielskimi), czy ewentualne problemy na wkładce mocowej mogą powodować błędy liniału? Bardziej bym się skłonił ku wkładce mocowej gdyby to były problemy z napędem, a oś 3 w X jak i Z pracuje raczej bez zarzutu.
W książce błędów do Twina jest napisane że błąd aktywnego przetwornika występuje w momencie gdy pojawi się zwarcie na liniale ale wystarczy wyłączyć maszynę z hebla włączyć ponownie i będzie pracować raz parę godzin raz ze 2 doby zanim pojawi się znowu alarm, przez co nie wydaje mi się żeby dochodziło do zwarcia na liniale czy przewodzie liniału, wydaje mi się że tak łatwo zwarcie by nie zniknęło
Po lekturze na stronie
http://www.omega-e.pl/simodrive_611_cen ... isowe.html
cały czas chodzi mi po głowie czy to nie będzie kwestia zasilacza głównego dla modułów, ale z racji że nigdy go nie wyciągałem i nie uruchamiałem poza maszyną mam lekkie obawy żeby go ew. nie uszkodzić w jakiś sposób.
Diagnozowanie Simodriveów sprawia mi problemy i nie potrafię nigdzie znaleźć jakiejś lektury lub czegoś co by mi rozjaśniło co i jak.
Do tej pory jakiekolwiek problemy z Simodrive raczej usuwaliśmy na zasadzie szczęścia, lub podmienieniu z inną osią i jak się błąd przenosił to wtedy mieliśmy strzał.
Na tą chwilę podmieniłem wkładki logiki z osi 3 wrzuciłem na oś 1 i na odwrót w drugą stronę, błąd nadal pozostał ten sam 'awaria aktywnego przetwornika X3' został również wymieniony przewód od modułu do liniału (zielony) jeszcze został przewód idący do zielonego bezpośrednio do liniału.
Pierwszy raz z awarią liniału spotkaliśmy się na osi 1 na tej samej maszynie ale wtedy z liniału wyciekło nam ze 2 litry chłodziwa jak pękł wąż przedmuchu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”