wyciąg powietrza

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

wyciąg powietrza

#1

Post napisał: viper » 30 maja 2016, 15:45

Witajcie koledzy.

Mam maleńki problem z wyciągiem mgły wodnej (emulgol+woda) z tokarek. Ostatnio niektórzy przy obróbce narzekali na problemy z gardłem. Postanowiłem zwiększyć przepływ powietrza i jest dużo lepiej dla osób na produkcji ale za to zauważyłem że, na wylocie na polu wywala mi czysty emulgol w postaci oleju woda w postaci mgły też pewnie tam ucieka.

Cały wyciąg wygląda tak że, na polu jest zwykły wentylator promieniowy (brak tabliczki znamionowej) coś takiego http://www.motor-went.pl/wentylatory-pr ... we-wp.html który podłączony jest do wewnętrznej instalacji wyciągowej ( fi 160) połączonej z każda tokarką.

kiedyś obiło mi się o uszy że, można dać do każdej tokarki filtr cyklonowy który powinien oddać wodę wraz z olejem z powrotem do maszyny. Czy ktoś z Was ma coś podobnego u siebie?? A może ktoś robił sobie taki filtr z blachy?? U mnie rura bezpośrednio przy tokarce to fi 90 wiec filtr musi mieć jakiś duży przyłącz nie jakiś tam gwintek calowy tylko tak żeby rękę wsadzić bo ten przepływ musi być spory.

Ja chętnie mogę pospawać taki stożek ale bez rysunku nie wiadomo jakie wymiary stożka itp. zrobić żeby to w ogóle działało a jak nie to kupić tylko gdzie?

Aha i jaszcze jedno- jak zmierzyć przepływ powietrza przy każdej maszynie domowym sposobem? Na wyczucie jak przyłożę rękę do rury fi 90 to wiem ile potrzeba aby wyciągło wszytko z maszyny ale jak to przełożyć na m3/h ??



Tagi:


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2828
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#2

Post napisał: koala.g » 30 maja 2016, 18:22

Co do pomiaru to miernik wiatru może od kogoś pożyczysz?

W szkole to było pudełko a raczej rura prostokątna w niej klapka.
Klapka na zawiasie z dźwigienką i tak się mierzyło wiatr.

Awatar użytkownika

Autor tematu
viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: viper » 31 maja 2016, 08:15

Niestety nie mam od kogo pożyczyć :cry: Popatrzyłem na allegro i można znaleźć pewno chińskie urządzenia do pomiaru http://allegro.pl/elektroniczny-wiatrom ... 41955.html
Jak myślisz warto to kupić? Pochodzi to trochę? Czy skala 30m/s nie bedzie za mała? Nie mam bladego pojęcia nawet teoretycznie z jaką prędkością powietrze zostaje zasysane z tokarki.

Załóżmy że mam to urządzenie i znam prędkość jak to potem przeliczyć na objętość powietrza w m3/h ??

Koledzy czekam na pozostałe pytania które zadałem dot. filtra :wink:


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: wyciąg powietrza

#4

Post napisał: rdarek » 31 maja 2016, 10:56

viper pisze: zrobić żeby to w ogóle działało a jak nie to kupić tylko gdzie?
Kupić? choćby tu separator cyklon i jeszcze aliexpres jest nieco taniej
Z pyłem sprawdza się wyśmienicie. Nie wiem jak do twoich zastosowań

Awatar użytkownika

Autor tematu
viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: viper » 31 maja 2016, 22:03

Pisałem do tej firmy z allegro niestety sami nie mają pojęcia czy taki separator może działać przy tokarce więc skąd ja mam wiedzieć :sad: Macie jeszcze jakieś podpowiedzi?


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2828
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#6

Post napisał: koala.g » 31 maja 2016, 23:30

Ja bym użył googla
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: viper » 01 cze 2016, 08:02

No właśnie użyłem googla i nic nie znalazłem poza profesjonalnymi urządzeniami za spore pieniądze.

Dziękuję za grafikę :wink: ale wygląda mi to raczej na odstojnik wody do kompresora :roll: widać na nim że, przyłącze pewnie gwintowane a ja potrzebuję takich przelotów żeby rękę wsadzić-nie mniejszych niż fi50.

Możesz podać mi jak się to nazywa?? Może znajdę dużą wersję

[ Dodano: 2016-06-01, 08:12 ]
Ok już znalazłem http://www.fukuhara-net.co.jp/eng/cyclone.html no i nie myliłem się :wink: to urządzenie jest do sprężarki i jest mega małe.

Żeby oczyścić w parę sekund opary z komory tokarki ssanie musi odbywać się przez sporą rurę i ciąg musi być też nie mały. Raz mi zassało szmatę i wywaliło na zewnątrz :mrgreen:

Zresztą szukam jakiegoś prostego rozwiązania i w miarę nie drogiego w Polsce. A to jest w Japonii :wink:

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: Yarec » 17 cze 2016, 08:00

odwiedź stronę constructable - są gotowe plany cyklonów


Bartollini
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 184
Rejestracja: 06 lis 2012, 16:59
Lokalizacja: Wkz

#9

Post napisał: Bartollini » 17 cze 2016, 20:01

constructable
Myślę że koledze chodziło raczej o Tę stronę


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#10

Post napisał: InzSpawalnik » 17 cze 2016, 21:10

Wpisz nazwe oleju ktorego uzywasz w google i wyszukaj dokument o nazwie MSDS. Jest to dokument ktory producent srodkow chemicznych zobowiazany jest do publikacji w ktorym znajdziesz jakie substancje sa w danym produkcie i jaka jest ich szkodliwosc oraz co zrobic w sytuacji "W".
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”