Mikroskop warsztatowy + kamera

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
bartek123zz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 54
Rejestracja: 28 sty 2009, 20:47
Lokalizacja: koszalin

Mikroskop warsztatowy + kamera

#1

Post napisał: bartek123zz » 30 paź 2015, 12:58

Witam szanownych kolegów.
Zwraca się do was z prośbą o pomoc w temacie podłączenia kamery mikroskopowej do mojego mikroskopu PZO.
Poniżej kilka zdjęć omawianego sprzętu.
Kamery mam dwie jedna ma rozdzielczość 10 Mpx , druga 4 Mpx.
Ogólnie wiem że jest problem tego typu ale może wie kto ma doświadczenie z tego typu rzeczami.
Chętnie zapłacę za serwis który tego się podejmie?
Kamera sama w sobie ma powiększenie czyli wychodzi na to że w miejscu głowicy goniometrycznej trzeba coś zdemontować??
Z góry dziękuję za pomoc szanownych kolegów.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Załączniki
1.jpg


bartek4534545

Tagi:



Autor tematu
bartek123zz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 54
Rejestracja: 28 sty 2009, 20:47
Lokalizacja: koszalin

#3

Post napisał: bartek123zz » 30 paź 2015, 18:35

Witam
Dziękuję koledze za powyższe linki.
Pytanko czy kamerę powinienem zamontować na okularze czy zdemontować i w miejsce okularu (opis jak na zdjęciu)?
Wytoczę sobie tulejkę (adapter i będę przesuwał aż znajdę właściwy moment.
Pozdrawiam i liczę na wasze podpowiedzi.
Obrazek
bartek4534545

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#4

Post napisał: RomanJ4 » 30 paź 2015, 19:11

Kamera w prostej wersji ma po prostu zastąpić oko. (okular zostaje), ale potem można sobie też poeksperymentować..
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
bartek123zz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 54
Rejestracja: 28 sty 2009, 20:47
Lokalizacja: koszalin

#5

Post napisał: bartek123zz » 30 paź 2015, 22:20

Witam
Jutro poeksperymentuje i dam znać jak poszło.
Dziękuję za pomoc.
bartek4534545


Autor tematu
bartek123zz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 54
Rejestracja: 28 sty 2009, 20:47
Lokalizacja: koszalin

#6

Post napisał: bartek123zz » 02 lis 2015, 13:04

Witam
Tak jak wspomniałem zabrałem się do ponownego eksperymentu ze sprzętem który mam.
Niestety nadal się nie udało zrobić kroku do przodu.
Zrobiłem kilka zdjęć elementów mikroskopu i kamery z prośbą o pomoc w doradzeniu jak powinna być kolejność montażu.
Kamera ma być montowana bezpośrednio do okularu bez szkła powiększającego które ona posiada ??
Czy w głowicy mikroskopu trzeba coś demontować ( pierwsza soczewkę jak na zajęciu) i dopiero przymocować kamerę??
Proszę was jeszcze raz o pomoc.
Jakby ktoś miał namiary na profesjonalny serwis to bardzo bym był wdzięczny.
Zapłacę za pomoc.
Z góry dziękiObrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
bartek4534545

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11624
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#7

Post napisał: RomanJ4 » 02 lis 2015, 14:57

bartek123zz pisze:Kamera ma być montowana bezpośrednio do okularu bez szkła powiększającego które ona posiada ??
kolego jak mogłeś się doczytać w tym materiale ktory podalem
http://www.microscopy-uk.org.uk/mag/ind ... mera1.html
można zrobić to na 2 sposoby:
jeden - bezpośrednia zastąpienie oka kamerą, czyli jak pokazuje rys 2 (afocal system)
Obrazek
gdzie nie wymontowujemy ani soczewki okularu z mikroskopu, ani soczewki obiektywu z kamery, tylko musimy tak dobrać odległość obu, by ogniskowa okularu mikroskopu wypadła pośrodku soczewki kamery. Jest to jednak obarczone tą zależnością, że rzut obrazu na matrycę może być mniejszy od jej pola roboczego (a to zależy m/in od długości ogniskowej soczewki obiektywu rzutującej na matrycę, czyli konstrukcji kamery) a zwiększanie ostrości samym obiektywem kamery będzie powodować coraz większą pikselizację (jak to jest w przypadku powiększania normalnych zdjęć).

drugi - tę wadę można wyeliminować usuwając obie soczewki, jak to narysowano w konfiguracji trzeciej, gdzie obraz z obiektywu mikroskopu jest rzutowany bezpośrednio na matrycę kamery , trzeba tylko ustawić ją w takiej odległości by wielkość rzutowanego obrazu była identyczna z polem roboczym matrycy ("astronomical system"), wtedy uzyskamy największe powiększenie bez pikselizacji czy rozmywania. (z naszym okiem nie da się tak zrobić by odebrać obraz całą siatkówką, bo ma swoją własną integralną soczewkę którą musielibyśmy wtedy usunąć)
Proszę przeczytaj ten linkowany materiał, (ja nie jestem optykiem i nie znam angielskiego na tyle by wejść w niuanse), ale mniemam że zagadnienie stanie się bardziej zrozumiałe dla wyciągnięcia własnych wniosków do praktycznego zastosowania...

P.S. Jeśli kolego możesz to pogrupuj zdjęcia z pierwszego postu maksymalnie po 2 lub 3 w jednym rzędzie (za drugim lub trzecim linkiem do zdjęcia - "enterem" w dół), bo tak szeroko "rozciągnięte" wiadomości źle się czyta..
- jeśli chcesz by Twoje zdjęcia w poście powiększały się po kliknięciu na miniaturę, to musisz pobrać (do wklejenia w post) link od już powiększonego u Ciebie (u źródła).. :wink:
pozdrawiam,
Roman


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#8

Post napisał: gregor1975 » 04 lis 2015, 21:10

Mam doświadczenie w montowaniu nowoczesnej optoelektroniki do (starych) mikroskopów. Bezpośrednio jednak Tobie nie pomogę, bo montowałem inne urządzenie (cyfrową lustrzankę) do innego mikroskopu.

Kierując na właściwe tory poszukiwań zacząć należy od tego, że urządzenia rejestrujące (kamery, aparaty) montuje się na dedykowany tor wizyjny lub na okular.
Drugie, to jaki typ mikroskopu - z obiektywami z korekcją na 160mm, 170mm, czy na nieskończoność?

Ja adaptowałem matrycę APS-C na dedykowany tor wizyjny przewidziany dla klasycznego małego obrazka w mikroskopie z obiektywami z korekcją na 160mm. Do zaprojektowania czegoś takiego wystarczyła znajomość matematyki na poziomie twierdzenia Talesa.

Sam sobie prawdopodobnie nie poradzisz, więc polecam fachowców, którzy zapewne srogo zedrą lub wariant ambitny - lekturę Pluta, Mikroskopia optyczna i równocześnie to forum.

Powodzenia


Autor tematu
bartek123zz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 5
Posty: 54
Rejestracja: 28 sty 2009, 20:47
Lokalizacja: koszalin

#9

Post napisał: bartek123zz » 04 lis 2015, 22:45

Wiem wiem że to trudne.
Macie może kakieś namiary na fachowe serwisy tego typu.
Koszty są drugorzędne.
bartek4534545


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”