Frezarka i tokarka stołowa - co kupić do drobnych prac?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
wonsz_rzeczny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2015, 21:35
Lokalizacja: Dolnośląskie

Frezarka i tokarka stołowa - co kupić do drobnych prac?

#1

Post napisał: wonsz_rzeczny » 17 lut 2015, 22:00

Witam.

Proszę o pomoc przy zakupie obrabiarek.

Zajmuję się produkcją noży i chciałbym rozszerzyć swój warsztat o podane w temacie maszynki. Warsztat mam mały i zależy mi na tym by sprzęt był w miarę kompaktowy ale pozwalał np. na toczenie rolek do szlifierek taśmowych, frezowanie elementów małych maszyn i oczywiście różnych, drobnych części noży. Czyli maszyny miałyby sporadycznie coś cięższego do roboty w stali, a standardowo gardy, małe elementy noży składanych (blokady, osie, tulejki). Chciałbym by frezarka była dość łatwą maszyną do konwersji na cnc (to na przyszłość, jeśli będzie konieczność).
Fundusz prawdopodobnie będzie ograniczony do około 14 tys. Czym mniej tym lepiej. Nie wymagam zbyt wiele ale nie chcę by po roku było wszystko do wymiany. Jedynie martwią mnie kwestie obróbki stali i sztywność. Przy rolkach do szlifierki będzie to stalowy wałek o średnicy około 60mm. Co do frezowania to pewnie czasami jakieś płaszczyzny lub rowki i podłużne otwory w blachach do 15mm. Byłoby super gdyby dało się czasem coś zrobić w tytanie. Najwięcej jednak maszyny robiłyby drobnicy. Z frezowaniem tworzyw to chyba sobie większość sprzętu poradzi. Jestem za opcjami z falownikiem ale nie jest to wymóg obowiązkowy.
Zainteresowały mnie frezarki firmy maktek ( HK20 i 25, zx7040 i 7045). Co do tokarek to nie znalazłem nic ciekawego w przystępnych cenach.
Jestem w sumie zielony w temacie i prawdopodobnie nie podałem wielu ważnych szczegółów więc jak coś to proszę pytać.

Z góry dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#2

Post napisał: skrzat » 17 lut 2015, 22:37

W Twoim wypadku poważnie bym się zastanowił nad kupnem tokarko-frezarki, OUS'a można już dostać za około tysiąc złotych. Są również dostępne mixy chińskiej LD550 z drugą równie popularną ZOŚKĄ typu np luna MLF czy podobne marki bernardo.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
wonsz_rzeczny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2015, 21:35
Lokalizacja: Dolnośląskie

#3

Post napisał: wonsz_rzeczny » 17 lut 2015, 22:43

skrzat pisze:W Twoim wypadku poważnie bym się zastanowił nad kupnem tokarko-frezarki, OUS'a można już dostać za około tysiąc złotych. Są również dostępne mixy chińskiej LD550 z drugą równie popularną ZOŚKĄ typu np luna MLF czy podobne marki bernardo.
Tokarko-frezarki totalnie mnie nie przekonują. A nad Zośką myślałem ale chcę jednak kupić coś większego.
Z frezarek coś w stylu tych podanych przeze mnie modeli (może nawet, któryś z nich ale potrzebuję opinii ludzi, którzy na tym sprzęcie pracują lub mieli z nim styczność).
Generalnie to chciałbym przeznaczyć około 7 tys. na frezarkę i tyle samo na tokarkę. Chyba, że tańsze modele spełnią moje wymagania. Maszyny nie będą pracować 8h dziennie.


edit: Ale zaznaczam, że nie chodzi tu tylko o hobbystycznie dłubanie kilku nożyków rocznie. Nie będzie to też produkcja seryjna, jednak 10-20 miesięcznie trzeba liczyć. Ponadto prace przy budowie innych małych maszyn lub dorabianie osiek i rolek.

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#4

Post napisał: skrzat » 17 lut 2015, 22:54

Co do frezarki stałem przed podobnym dylematem, skończyło się na takiej: http://allegro.pl/frezarko-wiertarka-fr ... 64943.html

tutaj jest cały wątek: https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t56213.htm

Jeżeli nie musi być nowa i termin zakupu jest mniej istotny dla Ciebie to co jakiś czas trafiają się okazje na narzędziówki z porządnym osprzętem. Może nawet w budżecie byś się zmieścił.

Co do tokarki nie podpowiem ponieważ obecnie również się za czymś rozglądam i chyba skończy się na jakiejś większej używanej.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
wonsz_rzeczny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2015, 21:35
Lokalizacja: Dolnośląskie

#5

Post napisał: wonsz_rzeczny » 17 lut 2015, 23:02

skrzat pisze:Co do frezarki stałem przed podobnym dylematem, skończyło się na takiej: http://allegro.pl/frezarko-wiertarka-fr ... 64943.html

tutaj jest cały wątek: https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t56213.htm

Jeżeli nie musi być nowa i termin zakupu jest mniej istotny dla Ciebie to co jakiś czas trafiają się okazje na narzędziówki z porządnym osprzętem. Może nawet w budżecie byś się zmieścił.

Co do tokarki nie podpowiem ponieważ obecnie również się za czymś rozglądam i chyba skończy się na jakiejś większej używanej.
17k to jednak za dużo jak na samą frezarkę i nie mam gdzie takiej postawić. A starej tokarki też wolałbym uniknąć, bo gabaryty o wiele za duże. Jedynie TSA 16 ma odpowiednie rozmiary ale jej archaiczność również do mnie nie przemawia.
No i dochodzi sprawa dofinansowania. Nie wiem czy przypadkiem nie będę musiał kupić nowego sprzętu. Ale dzięki za szybką odpowiedź.

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#6

Post napisał: skrzat » 17 lut 2015, 23:11

Dofinansowanie z PUP na rozpoczęcie działalności? ;) Kupuj nowe bo nie wygrzebiesz się z papierków. Na Twoi miejscu kupił bym lepszą tokarkę lub frezarkę, w zależności czego będziesz częściej używał, a drugą maszynę budżetową, jak najtaniej. Za 14k kupisz obie ale będą to zabawki do majsterkowania w których ciągle będziesz musiał coś przerabiać. Zarobisz to dokupisz i drugą porządniejszą, do "zarabiania". Piszę z własnego doświadczenia ;)
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
wonsz_rzeczny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2015, 21:35
Lokalizacja: Dolnośląskie

#7

Post napisał: wonsz_rzeczny » 17 lut 2015, 23:18

skrzat pisze:Dofinansowanie z PUP na rozpoczęcie działalności? ;) Kupuj nowe bo nie wygrzebiesz się z papierków. Na Twoi miejscu kupił bym lepszą tokarkę lub frezarkę, w zależności czego będziesz częściej używał, a drugą maszynę budżetową, jak najtaniej. Za 14k kupisz obie ale będą to zabawki do majsterkowania w których ciągle będziesz musiał coś przerabiać. Zarobisz to dokupisz i drugą porządniejszą, do "zarabiania". Piszę z własnego doświadczenia ;)
Zgadłeś :)
Serio przy budżecie 7k na każdą maszynkę nie da się kupić niczego co by sprostało zadaniom w warsztacie nożowniczym? Ewentualnie mogę na frezarkę przeznaczyć więcej ale tokarki za 3000 z tego co widziałem nadają się najwyżej do toczenia drewna. Mimo wszystko frezarka ważniejsza ale bez tokarki jestem odcięty od ewentualnych szybkich napraw szlifierek czy dość ważnego wytaczania tulejek i osi. Teoretycznie do wydania będzie około 20k ale są jeszcze inne rzeczy do kupienia, np. osprzęt do maszyn.

Awatar użytkownika

skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#8

Post napisał: skrzat » 17 lut 2015, 23:25

Startowałem tak jak Ty. Jeżeli głownie potrzebujesz frezarki to mój typ masz powyżej. Ja miałem łatwiej bo posiadałem już tokarko-frezarkę Luna, ploter cnc itp. Bez wkładu własnego i tak się nie obędzie i to co najmniej drugie tyle co z dofinansowania dostaniesz. Taniej się nie da uruchomić małego warsztatu bez zlecania większości na zewnątrz. Wszystko zależy od tego jakie maszyny już posiadasz i wymiany ich z przypływem gotówki na bardziej profesjonalne.
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


Autor tematu
wonsz_rzeczny
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 17
Posty: 17
Rejestracja: 17 lut 2015, 21:35
Lokalizacja: Dolnośląskie

#9

Post napisał: wonsz_rzeczny » 17 lut 2015, 23:35

skrzat pisze:Startowałem tak jak Ty. Jeżeli głownie potrzebujesz frezarki to mój typ masz powyżej. Ja miałem łatwiej bo posiadałem już tokarko-frezarkę Luna. Bez wkładu własnego i tak się nie obędzie i to co najmniej drugie tyle co z dofinansowania dostaniesz. Taniej się nie da uruchomić małego warsztatu bez zlecania większości na zewnątrz. Wszystko zależy od tego jakie maszyny już posiadasz i wymiany ich z przypływem gotówki na bardziej profesjonalne.
Skomplikowana sprawa. Co do obecnego zaplecza to mam jedynie dość porządną wiertarkę. Z wkładem własnym również się już pogodziłem. Ale ogranicza mnie przestrzeń i muszę wybrać coś stołowego. 400 kg to absolutne maksimum.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#10

Post napisał: pukury » 17 lut 2015, 23:37

witam.
nie przesadzaj z tymi tokarkami po 3k do drewna tylko :lol:
jak można to podeślij jakiś link do przykładowych detali - pewnie są w necie.
i jeszcze - jak często będziesz musiał robić rolki do szlifierek ?
nie lepiej zrobić raz dobre ( zlecić ) i mieć spokój ?
chyba że masz zamiar robić remonty tychże :shock:
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”