Zanixi pisze:carmamir, czy Ty sądzisz, że jeżeli czujnik ma zakres 25mm i działkę 0,001mm to ustawisz nim coś do 0,0004mm? Toć jak?

Nie. Nigdzie tego nie napisalem, to wbrew matematyce i logice.
Przeczytaj jeszcze raz co napisalem.
Zanixi pisze:Uważasz, że jeżeli suwmiarka ma zadeklarowany błąd 0,01mm to ona pokazuje Ci wymiar z dokładnością do 0,01mm na długości 150mm a np na długości 15mm z dokładnością do 0,001mm? Jeżeli suwmiarka ma zadeklarowany błąd pozycji 0,01mm, to możesz przyjąć, że to co Ci suwmiarka pokazuje jest z dokładnością do +/-0,01mm.
Patrz wyzej. Przeczytaj jeszcze raz moj post. (Mala podpowiedz. Smieje sie z ustawiania CNC uzywajac czegos co ma dokladnosc 0.01mm i pomiar 10mm)
Zanixi pisze:Nie zrozumiałeś. To jest dobry test. Jeżeli po przejeździe w te i z powrotem czujnik pokazuje na zero parkycznie odchyłkę to jest ok. Chyba że: śruby są gówniane: czyli np masz śruby które to są po prostu nie równe i mają różny skok, różny luz w różnych miejscach (co odnosi się do długich przejazdów np 500mm). Jeżeli też silniki gubią Ci kroki, to i Ci może na większej odległości zgubić pozycję całkowicie.
Zrozumialem doskonale czym jest powtarzalnosc. Mysle ze znow musze zaprosic do przeczytania o co pytam. Pytam sie o kalibracje, maszyna ma powtarzalnosc bardzo dobra i nawet 100 tych samych ruchow nie sprawi ze ma blad 0.25mm po ustawieniu zegarowym miernikiem.
Nie o tym mowa.
Zanixi pisze:< rozwiń myśl, jak nie są dokładne? Czemu?
Bo pytanie nie jest jak sprawic zeby maszyna miala lepsza powtarzalnosc a jak zmierzyc i WYKALIBROWAC maszyne (w domysle silniki) .
Chyba wiesz jak silniki dzialaja i co sprawia ze sie obracaja i co robi sterownik.
<Znów, rozwiń myśl. Jak kalibrowane? Toć właśnie o to chodzi w tych maszynach, że one mają zadaną przez producenta dokładność miejscową i w całym zakresie. Niech to będzie np w całym zakresie 0,01mm. Jeżeli tak jest, to gdziekolwiek pojedziesz to uzyskasz tam taką dokadność pozycji narzędzia/czujnika/punktu czy czego tam chcesz.
Napisalem ze to 6040Z ktorego kalibracja wstepna moim zdaniem nie jest dobra i chce uzyskac odpowiednia.
Jesli kalibrujesz silniki i ustawisz 399.9235235 krokow na 1mm no to bedzie wykonywal taka ilosc krokow na kazdy mm podany przez Gcode. Jesli podasz zla ilosc krokow to blad bedzie rosl liniowo zgodnie z bledem na 1mm.
To nie jest magia tylko podstawy tego jak dzialaja silniki tego typu.
Ja nie pytam sie tu o powtarzalnosc ktora nie ma kompletnie nic do rzeczy jak skalibrowane sa silniki.
Jesli w sofcie jest ustawione "400" krokow na 1mm to tyle zawsze bedzie wykonywal, to nie ma wplywu na powtarzalnosc, wplyw ma budowa, sztywnosc, sterownik, zasilanie, uzyte sruby itp. itd.
PYTAM SIE JAK NAJDOKLADNIEJ ZMIERZYC PODROZ WRZECIONA DLA 500mm.
Zegarowy czujnik ma gigantyczny blad i to ze on ma 0.01mm na 10mm wprowadza gigantyczny blad ktory szybko mozesz sprawdzic (pusc maszyne na takiej ilosci krokow jak nim zmierzyles na 10mm, wywierc dziurke, pozniej na 100mm dziurke, i znow na 1000mm. Teraz wez suwmiarke zmierz przebyta odleglosc na 150/300mm z dokladnoscia 0.01mm, wprowadz nowa ilosc krokow na tej odleglosci i pusc ten sam kod).
Po skonczeniu zmierz wszystko dokladnie.
Dziwne troche ze to ja mam pisac o tym Tobie a nie odwrotnie. Tym bardziej ze mylisz kalibracje ilosci krokow z powtarzalnoscia konstrukcji.
[ Dodano: 2013-10-04, 17:00 ]
mike217 pisze:A Ty chyba żartujesz z 1 setką na odcinku 500m. Proponuje kup sobie ten czujnik, i oprzyj się łokciem o Twoją " maszynę" zobaczysz Twoje uciekające setki.
Tyle w temacie.
Ps. przyrząd do strojenia nazywa się Matematyka na poziomie podstawowym....
Nie boj sie matematyke mam opanowana. Zeby cos zrobic musisz pierwsze miec do tego dane. Chyba ze Ty wiesz jak rozwiazac A+B = 100