FXB-12, jak naprawic koło zębate na wałku?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

FXB-12, jak naprawic koło zębate na wałku?

#1

Post napisał: skrzat » 26 gru 2012, 19:59

Wałek od posuwu pionowego:
Obrazek
Koło zębate na nim wygląda tak:
Obrazek Obrazek
Druga niezjechana strona:
Obrazek

W jaki sposób to naprawić? Gdzie szukać kogoś kto by się tego podjął i nie spartolił? Ono nie powinno być utwardzone?



Tagi:

Awatar użytkownika

tomek_skocz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 198
Rejestracja: 07 lut 2012, 08:51
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

#2

Post napisał: tomek_skocz » 26 gru 2012, 21:21

A jak się zachowuje cały zespół? Klinuje się czy też działa (w miarę) prawidłowo? Jeśli działa to po prostu usunąłbym zadziory i tak zostawił, naprawa może być kosztowna, a amator może spartolić i trzeba będzie dorabiać nową.

Pozdrawiam
Tomek


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#3

Post napisał: IMPULS3 » 26 gru 2012, 21:43

skrzat pisze:W jaki sposób to naprawić? Gdzie szukać kogoś kto by się tego podjął i nie spartolił? Ono nie powinno być utwardzone?
Z naprawą jest problem, bo co naspawac i obrabiać to głupota i ryzyko dla freza i problem z trafieniem w zęby, raczej szukaj aby ktoś zrobił nowe kolo, ewentualnie cały wałek. Co do hartowania to jak najbardziej, a najlepiej nawęglić.

Awatar użytkownika

Autor tematu
skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#4

Post napisał: skrzat » 26 gru 2012, 21:51

jestem w trakcie renowacji maszyny, skladam do kupy pomalowane i wyczyszczone czesci, na razie utknolem na wymianie tych lozysk: https://www.cnc.info.pl/topics80/jak-zd ... htm#307352

jak je wymienie okaze sie czy sie klinuje, jak maszynka zarobi na siebie miala isc na przerobke pod cnc (jak nowa, zero luzow oprocz tej jednej zebatki...) przed rozbiorka byla taka usyfiona ze nawet nie probowalem czy to dziala, bylo na niej litr oleju i kilogram kurzu
Obrazek
ale prawie nie byla uzywana, sluzyla jako pila do przycinania recznego i ladnych pare lat stala nieuzywana w koncie, pozniej pokaze fotki, a ta zebatke albo uszkodzilem przy demontarzu albo poprzedni wlasciciel, ktory musial ja kupic przy okazji innych maszyn i tez jej nie uzywal, probowal na sile podniesc zastaly suport

czemu jej nie utwardzili :evil:

Awatar użytkownika

Autor tematu
skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#5

Post napisał: skrzat » 06 sty 2013, 16:25

Panowie jak zwymiarować ta zebatke? kupilem sobie ksiazke "rysunek zawodowy dla sluzarzy" ale nie ma tam nic o zebatkach, tym bardziej o takich "zawinietych", z gwintem i reszta sobie poradze chyba, mam mikrometr i suwmiarke 0,05
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


zdzicho
Posty w temacie: 2

#6

Post napisał: zdzicho » 07 sty 2013, 17:14

Podaje się moduł, liczbę zębów ,kąt i kierunek skrętu( pochylenia zębów ), szerokość wieńca zębatego ,średnicę podziałową i zewnetrzną,kat przyporu. Rysuje się w uproszczeniu.

Awatar użytkownika

Autor tematu
skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#7

Post napisał: skrzat » 07 sty 2013, 21:23

no dobra, ale jak to zmierzyc ? :)

liczba zebow ok
modul = dz/(z+2)
kąt i kierunek skrętu( pochylenia zębów ) - jak to zmierzyc?
szerokość wieńca zębatego - tu chyba nie wystepuje?
średnicę podziałową - to raczej ciezko zmierzyc ale wyszlo mi ze d=dz-2m?
i zewnetrzną - ok
kat przyporu - z tym chyba tez bedzie ciezko?
Choć nie jestem detektywem, zawsze znajdę budkę z piwem!


zdzicho
Posty w temacie: 2

#8

Post napisał: zdzicho » 08 sty 2013, 18:32

Kąt przyporu najcześciej wynosi 20*,ale bywaja też inne wartosci. Kąt skrętu można zmierzyc przy pewnej wprawie kątomierzem uniwersalnym,lub na mikroskopie warsztatowym jesli ma się dostęp.Można też policzyć ze wzorów,jeśli zna się średnicę i moduł,i ma pewność ,ze żebu nie są korygowane. To akurat ważny parametr,bo oba koła muszą miec taki sam kąt skrętu . W przeciwnym wypadku osie będa wichrowte.
Jesli przekładnia jest katowa(90*) ,To kąt bedzie miał 45*. Kierunek określa się wzrokowo- w tym przypadku lewy( o ile zdjecia nie są ,lustrzanym odbiciem).
Szerokość wieńca zębatego,to inaczej mówiac długość ( wysokość )tego koła.
Moduł można policzyc dzielac wysokość zeba przez 2,2 i dobrać znormalizowany.

Korzystasz ze wzorów ,dla kół o zębach prostych ,trzeba skorzystać ze wzorów, do liczenia kół o zębach śrubowych.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#9

Post napisał: BYDGOST » 08 sty 2013, 19:12

Kąt przekładni na pewno wynosi 90°. Tak prawdę mówiąc przyjrzałem się mojemu wałkowi i też to koło jest w kiepskim stanie. W razie co to siły można połączyć, o ile kol. skrzat pozwoli i zlecać od razu dwa koła do wykonania.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
skrzat
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 887
Rejestracja: 02 maja 2007, 20:55
Lokalizacja: inąd

#10

Post napisał: skrzat » 08 sty 2013, 20:29

BYDGOST pisze:W razie co to siły można połączyć, o ile kol. skrzat pozwoli i zlecać od razu dwa koła do wykonania.
Jestem jak najbardziej za :) tylko raczej nie poradze sobie ze zwymiarowaniem tego, poszukam kogos kto dorobi mi to na podstawie mojej zebatki, a moze czyta to ktos kto mogl by dorobic ta oske z zebatka? :) takie kola robi sie na obwiedniowce czy na jakiejs innej maszynie?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”