jak ustawić i wypoziomować frezarkę?

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC

Autor tematu
S 28
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 06 sty 2011, 12:05
Lokalizacja: Mazowieckie

jak ustawić i wypoziomować frezarkę?

#1

Post napisał: S 28 » 07 lut 2011, 18:11

Witam. Mam problem z ustawieniem frezarki. Niedawno przewiozłem maszynę, frezarka waży ok 3,5 T i nie wiem na czym ją ustawić bez zbędnych kosztów czyli kupowania wibroizolatorów itp. Maszyna nie będzie pracowała 24 h na dobę tylko co jakiś czas tak żeby coś dorobić. Nie wiem czy ją ustawić całą podstawą na czymś czy można punktowo na rogach. Mam poziomicę do ustawiania maszyn która jest bardzo dokładna i stąd moje drugie pytanie: Dlaczego maszyna musi być tak dokładnie ustawiona i wypoziomowana przecież stół do osi wrzeciona i tak jest zawsze prostopadle, wiem że ma być dokładnie ale nie wiem dlaczego:/ Będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Pozdrawiam.



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 07 lut 2011, 19:39

S 28 pisze: Dlaczego maszyna musi być tak dokładnie ustawiona i wypoziomowana przecież stół do osi wrzeciona i tak jest zawsze prostopadle
Prostopadle to jest na tzw. "oko". Jeśli maszyna zostanie krzywo ustawiona to siły pochodzące od ciężaru nierówno się rozkładają na poszczególne podzespoły a to wpływa na geometrie maszyny i na jej pracę np. skręcenie łoża nie tylko powoduje błędy obróbkowe, ale także nierównomierne obciążenie prowadnic a tym samym nierówne zużycie. Pamiętać trzeba także, że maszyna ma układ smarowania z systemem rurek, rowków, rynienek itp. Nierówne ustawienie może zakłócać pracę tego układu np. poprzez gromadzenie się oleju w innym miejscu niż to przewidziano. Olej spływający z prowadnic nie dociera do rowków spływowych lecz gromadzi się w drugim końcu prowadnicy i ścieka na korpus maszyny ( to przy dużych błędach ustawienia i długich korpusach). Podobnie z chłodziwem. Jednak najważniejsza sprawa to dokładnośc obróbki.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”