Wiertarka ws-15 jak mocować frezy

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11582
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#51

Post napisał: RomanJ4 » 12 gru 2013, 11:55

pitsky pisze:o mocowaniu oprawki we wrzecionie
jak mamy we wrzecionie (WSxx) do dyspozycji tylko otwór do wybijania płetwy(narzędzia), to metoda mocowania frezu podana przez kolegę mirkapa jest chyba najlepszym rozwiązaniem.
mirkap pisze:włożyć we wrzeciono frez z wkręconą śrubą z tym otworem i poprzecznie wkręcić drugą śrubę poprzez szczelinę do wybijania.
Zmodyfikowałbym jedynie ten układ tak: by poprzeczny otwór we wkręconej w frez śrubie miał kształt lekko wydłużony (wzdłuż osi, np rozpiłowany iglakiem, lub wywiercone obok siebie dwa otwory i rozpiłowane) tak aby po włożeniu frezu w gniazdo dolna krawędź otworu (w śrubie) znajdowała się poniżej dolnej krawędzi otworu we wrzecionie.
Da nam to możliwość wciśnięcia stożkowego klina, który zaprze się o dolną krawędź otworu we wrzecionie i górną krawędź otworu w śrubie wkręconej w frez, dociągając nam stożkowy chwyt narzędzia do gniazda wrzeciona. I o to chodzi, bo inaczej i owszem, narzędzie nie wypadnie, ale wisząc luźno w gnieździe narobi bałaganu. Takim klinem może być dopasowany stożkowy trzpień ze spłaszczeniami po obu stronach, i gwintowanym cieńszym końcem pod nakrętkę (będzie ona wciągała klin w otwór dociągając narzędzie).
Oczywiście trzeba ograniczyć wtedy chowanie wrzeciona w tuleję ogranicznikiem, by nasz klin nie zaczepił o tuleje w czasie obrotu.


pozdrawiam,
Roman

Tagi:


AmosS
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 20 sty 2008, 01:15
Lokalizacja: Głogów

#52

Post napisał: AmosS » 13 gru 2013, 06:24

Odnośnie mocowania freza na razie nic nie przerabiałem. Z moich obserwacji i praktyki wynika, że problem z wypadającą oprawą freza zaczyna się pojawiać dopiero przy frezowaniu stali i nadmiernych wibracjach. Uchwyt frezu jest na stożek MK2. Jak go zakładam to odchylam kolumnę na bok żeby mieć więcej miejsca od spodu. Wsadzam stożek i przekręcam go w przeciwnym kierunku do obrotów tak żeby płetwa zaparła się o wycięcie we wrzecionie. Następnie biorę kwadratowy klocek z polipropylenu (bo akurat taki mam ale może też być drewienko) i dobijam młotkiem przez niego frez (bo akurat mam frez fi20/MK2) lub przez rurkę dobijam oprawę. Z czuciem oczywiście bo cała siła uderzenia idzie na tryb przekładni. Przy odpowiednim prowadzeniu frezu i unikaniu nadmiernych wibracji całkiem nieźle to się sprawuje.
Co do innego rodzaju mocowania to niezłym wydaje mi się pomysł otworu we wrzecionie i odpowiednia szpilka (otwór myślę fi 6mm). Ze względu na długość i twardość wrzeciona w grę wchodzi raczej tylko elektrodrążenie.
Jeszcze coś podpowiem... We wiertarce fabrycznie założony jest silnik 1400 obr/min. Miałem szczęście i w garażu miałem identyczny silnik 2800 obr/min. Założyłem na próbę i frezowałem coś koło 6000 obr/min. Po około godzinie frezowania z tą prędkością korpus zrobił się dość ciepły ale nie parzył. Myślę, że winę za to ponoszą też nieodpowiednie do tych obrotów łożyska. Do tego koła pasowe muszą być dobrze dobrane i wyważone, żeby nie wprowadzały dodatkowych drgań.
Od czasu zrobienia tego zdjęcia zrobiłem już dodatkowe modyfikacje.... wstawiłem chłodzenie, suwmiarkę L=300mm w osi Y, odlałem z aluminium jedno z pokręteł, bo było pęknięte i rozleciało mi się całkiem :/

Obrazek

Ogólnie przy tym stole bez większych problemów mógłbym założyć śruby kulowe w osiach XY i zrobić sterowanie CNC jednak odstręcza mnie od tego oś Z.
Obrabiam tą "frezarką" stal, metale kolorowe, tworzywa i jestem bardzo zadowolony z rezultatów i precyzji.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#53

Post napisał: BYDGOST » 13 gru 2013, 22:38

Szpilka M6 przytrzyma frez na pewno, ale nią trzpienia nie wybijesz bo jest za wiotka. Poza tym wrzeciono tak przewiercone niewiele będzie warte.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 11582
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#54

Post napisał: RomanJ4 » 13 gru 2013, 23:06

AmosS pisze:Co do innego rodzaju mocowania to niezłym wydaje mi się pomysł otworu we wrzecionie i odpowiednia szpilka
Ja obawiam się jednak , że walcowa szpilka nie zapobiegnie odklejeniu się chwytu od gniazda, choćby tylko bardzo nieznacznemu, bo dokładność wykonania takiego przelotowego otworu w obu częściach i szpilki musiała by być bardzo precyzyjna. A to grozi połamaniem narzędzia.
pozdrawiam,
Roman


mrtomjar
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 62
Rejestracja: 25 lut 2013, 20:17
Lokalizacja: Białystok

#55

Post napisał: mrtomjar » 07 sty 2014, 16:45

Może lepszym sposobem na mocowanie frezów byłoby wykonanie trochę zmienionego wrzeciona, przy okazji zmieniając łożyskowanie i zwiększając posuw pinoli (w oryginale 90 mm). Trzeba też zastosować blokadę wysokości wrzeciona.
Może coś da się podpatrzeć w ZX7016. Mojej WS-15 jeszcze nie remontowałem, jak na teraz to dane nt mechanizmu posuwu muszę czerpać z DTR'ki
Kupię/Zlecę wykonanie sanek narzędziowych do małej tokarki (np. Nutool/TechMig)

Jeśli pomogłem, wciśnij Pomógł.


easydor
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 21 lut 2007, 23:05
Lokalizacja: B-stok

#56

Post napisał: easydor » 08 cze 2016, 08:53

Temat może trochę już stary ale zastanawiam się, że gdyby tak zastosować płetwę wkręcaną do stożka Morse'a. Tutaj przykładowo do Morse'a MK4 ale są i do MK2. Tylko pytanie do bardziej doświadczonych czy frez nie byłby wtedy "wyciągany" przy obróbce?

Awatar użytkownika

Mat3ys
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1911
Rejestracja: 26 lis 2011, 18:44
Lokalizacja: Toruń

#57

Post napisał: Mat3ys » 08 cze 2016, 09:19

easydor pisze:Temat może trochę już stary ale zastanawiam się, że gdyby tak zastosować płetwę wkręcaną do stożka Morse'a. Tutaj przykładowo do Morse'a MK4 ale są i do MK2. Tylko pytanie do bardziej doświadczonych czy frez nie byłby wtedy "wyciągany" przy obróbce?
Przecież to tylko płetwa wkręcana do oprawki która posiada gwint. Oprawka z taką płetwą nie różni się niczym od oprawki oryginalnej z płetwą.

Da nam to tylko to, że można wtedy stosować oprawki z gwintem bez oryginalnej płetwy z możliwością wybicia jej z wrzeciona.

Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2265
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

#58

Post napisał: rc36 » 08 cze 2016, 17:43

easydor pisze:Temat może trochę już stary ale zastanawiam się, że gdyby tak zastosować płetwę wkręcaną do stożka Morse'a. Tutaj przykładowo do Morse'a MK4 ale są i do MK2. Tylko pytanie do bardziej doświadczonych czy frez nie byłby wtedy "wyciągany" przy obróbce?

Pomysł nie jest wcale zły, gdyby wkręcić płetwę w taką oprawkę http://allegro.pl/oprawka-zaciskowa-mk2 ... 16517.html a oprawkę wkleić na np. kalafonię (sprawdziłem działa) to gdyby zaszła taka potrzeba, wyjęcie tego trzpienia z płetwą było by o wiele prostsze.


Matus1607
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 02 gru 2020, 22:40

Re: Wiertarka ws-15 jak mocować frezy

#59

Post napisał: Matus1607 » 18 gru 2020, 23:28

Panowie nabylem taką wiertarke ws 15 i jak zrobic w niej blokadę wysokości wiercenia lub frezowania? Nie mam pomysłu A nie chce nic zepsuć. Dodatkowo dostałem stół krzyżowy do niej. Podrzućcie jakiś pomysł proszę.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4160
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wiertarka ws-15 jak mocować frezy

#60

Post napisał: Steryd » 19 gru 2020, 00:37

Pinola jest całkiem okragla, czy ma spłaszczenie od przodu lub z boku?
Jesli ma spłaszczenie, to w korpusie wystarczy otwór gwintowany w tym miejscu zrobić i blokować dociskając śrubą.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”