Witam.
Dzisiaj mój nowy nabytek w fazie tworzenia. Został mi jeden transformator z mikrofalówki. Dawnym marzeniem było zrobienie zgrzewarki punktowej do blach cienkich. Powiedzmy w pakiecie 2-3mm.
Więc zacząłem. Podstawa trafa z profili 20x20mm, takie miałem. Wysięgniki-ramiona tak samo. Na końcach przykręcone kostki z tekstolitu. Na nich będą zamocowane miedziane końcówki zgrzewające. Na razie tyle. Parę zdjęć dla zobrazowania tematu.
Re: Zgrzewarka punktowa.
: 11 lis 2020, 13:01
autor: RomanJ4
To fajna rzecz, ale musisz wziąć pod uwagę, że przy zgrzewaniu blach stalowych o takiej grubości uzwojenie wtórne bardzo silnie się rozgrzeje, i to szybko, co bardzo daje popalić izolacji, Trzeba robić przerwy na ostygnięcie by nie zrobiło zwarcia z profilem, plastikowa rurka wewnątrz niewiele tu niestety pomoże, choć zawsze to grubiej.
Robiłeś może pomiar ile A wyciągasz w zwarciu na wtórnym?
Re: Zgrzewarka punktowa.
: 11 lis 2020, 13:26
autor: podrzeźbi
Nie lepiej na trafo toroidalnym, tak jak moja zgrzewarka
Re: Zgrzewarka punktowa.
: 11 lis 2020, 13:38
autor: RomanJ4
podrzeźbi pisze:Nie lepiej na trafo toroidalnym, tak jak moja zgrzewarka
grawer pisze: Dawnym marzeniem było zrobienie zgrzewarki punktowej do blach cienkich. Powiedzmy w pakiecie 2-3mm.
Będzie stacjonarna czy przenośna? - ręczna?
Re: Zgrzewarka punktowa.
: 12 lis 2020, 15:13
autor: grawer
Nie będzie zbyt ciężka więc można ją będzie przenosić. Ale z założenia będzie raczej w warsztacie.
Re: Zgrzewarka punktowa.
: 13 lis 2020, 14:21
autor: grawer
Posunąłem się nieco do przodu z budowa zgrzewarki. Jak tylko zamocowałem końcówki zgrzewające, to już była pokusa coś sobie zgrzać. Myślę że nie jest źle, dwie blaszki 1mm się udało zgrzać.
ale musisz wziąć pod uwagę, że przy zgrzewaniu blach stalowych o takiej grubości uzwojenie wtórne bardzo silnie się rozgrzeje, i to szybko, co bardzo daje popalić izolacji,
Wentylator bardzo zwiększa wydajność chłodzenia. Choć trzeba też wydajnego systemu pobierania ciepła. Jak mniemam, problemem jest ciepło wędrujące z punktu zgrzewania, poprzez miedziane przewody, aż do nagrzanego od obciążenia uzwojenia.
To wam teraz przypomnę że jakiś czas temu kombinowałem z produkcją własnych headpipe Ale dla takiej zgrzewareczki to wystarczy zakupić na allegro dwa (bo to przewodzi prąd) używane radiatory od procesora z headpipe lub jeden i podkładkę silikonową (zależy jak wydajne ma być chłodzenie). Po jednym na każdy przewód i zamontować je poprzez kostkę miedzianą na drodze do transformatora. Po puszczeniu na to ciągu powietrza, transformator powinien być zabezpieczony przed przegrzaniem.
Można też dać trochę dłuższe przewody do zgrzewarki i na nich zamontować radiator z puszki po piwie Czy innej blachy aluminiowej. Aczkolwiek należy pamiętać że połączenie miedź-aluminium przy przepływie prądu powoduje jakieś komplikacje.