Hej co teraz jest warte uwagi ? Modeli TIG AC jest sporo tak że zgłupieć idzie a jeszcze nie wszystkie mają pełny opis na str.
Które modele posiadacie / znacie / polecacie ?
Re: TIG AC DC do 4000zł
: 24 mar 2020, 10:06
autor: RomanJ4
Ja mam ponad pół roku Welder Fantasy JET TIG III AC/DC 200A AC/DC IGBT, PFC, PLASMA, MMA, https://www.megamajster.pl/spawarka-inw ... d948d14f03 https://alle gro.pl/oferta/spawarka-inwerterowa-tig-ac-dc-jet-iii-200-plazma-9076998461
(od wersji 250A już palnik chłodzony wodą, co wymaga przystawki)
Jak na razie jestem bardzo z niej zadowolony, zwłaszcza prostoty obsługi, chociaż prawda jest, że używam czysto amatorsko, i nie mogę nic powiedzieć o intensywnej jej eksploatacji.
Jako, że jest to wersja 220V, to podłączyłem ją pod "siłę" (380V) zmieniając oryginalną wtyczkę na bardziej uniwersalną wtyczkę siłową 32A, łącząc pod "0" i fazę z najmniejszym spadkiem (u mnie T) by uniknąć dużych spadków napięcia w sieci gniazdek domowych. Zresztą w warsztacie większość gniazdek 220V mam w tym celu też podpięte pod "siłę" z oznaczeniem która to faza na danym gniazdku, co np pozwala podłączyć sprężarkę w czasie używania plazmy pod inną fazę
Na spadki napięć zasilania przy spawaniu TiG czy przy przecinaniu trzeba zwracać baczną uwagę, bo bywają one często źródłem problemów przy użytkowaniu nieświadomych tego aspektu użytkowników. Zwłaszcza kiedy używa się długich przedłużaczy. Powinny być wtedy możliwie jak najgrubsze, a najlepiej użyć siłowe(po zmianie wtyczki na siłową jeśli mamy do dyspozycji). To skuteczny sposób.
Jak bardzo "siada" napięcie np przy włączonej w jeden obwód zasilania (fazę) z plazmą sprężarce, to bardzo dobrze słychać po obrotach sprężarki(i skokach natężenia na mierniku) w czasie zajarzenia łuku na filmie z testów lidlowskiej przecinarki 40A przecinarka-plazmowa-parkside-z-lidla-t98335-60.html
Co prawda JET ma układ PFC (Power Factor Correction, i VRD dla MMA) który stara się kompensować charakterystykę, ale lepiej temu zapobiegać. Generalnie mimo trendu na psioczenie na wszystko co chińskie(zwłaszcza teraz ) ja nie mam uwag.
Tu opinia użytkownika o podobnej do wersji III wersji II(bez plazmy) http://forum.spawacz.pl/viewtopic.php?f=7&t=2219
(osobiście nie testowałem programów EASY, więc nie mogę się odnieść do tej opinii)
Re: TIG AC DC do 4000zł
: 28 mar 2020, 09:01
autor: adam Fx
Dzięki za obszerną odpowiedź
Mnie zainteresował ten TIG z racji na układ PFC ale praktycznie nic o nim nie ma a i urządzeń z PFC na rynku niewiele i nie ma w czym wybierać
A tylne to przed spawaniem czy po ?
Bo patrząc na schemat przebiegu procesu to tylne jest po lewej czyli przed głównym prądem
Re: TIG AC DC do 4000zł
: 29 mar 2020, 12:33
autor: adam Fx
Jest spoko - trzeba wile treningu by "spaw" wyglądał jak z pod maszyny
Re: TIG AC DC do 4000zł
: 29 mar 2020, 12:53
autor: RomanJ4
Dzięki Zienek, myślałem by dać 80A (gdzieś była mowa o Isp=0,025x≠metalu), ale jakoś tak wyszło... (to moje pierwsze koty za płoty z nierdzewką, miałem o wiele większe obawy co to wyjdzie, no i jeszcze ręka jak w delirce.. )
Re: TIG AC DC do 4000zł
: 29 mar 2020, 15:19
autor: Zienek
"Chłodzony prąd tyle tylko, żeby łuku nie zerwać. My chyba przy takich ściankach nawet i 90A jedziemy. Ale to zależy od tego, który z chłopaków jedzie.
No i jak się dodaje materiał, to mocniej przebarwia. Jak spawanie jest tylko na szczepy, albo pachwiny bez dodatkowego, to złote wychodzą. Jak tylko z dodatkowym materiałem, to jest ciemniej.
Re: TIG AC DC do 4000zł
: 29 mar 2020, 23:36
autor: piromarek
Jak dla mnie nierdzewka przykładając do AC alu to jest nagroda do kary.
Zrobione słabym fonem sorry.
Rurka 1,2 mm chyba.
Sczepy 110 A prąd pod górką i z górki 0s, pregaz 0,2 s, post 4s.
Wolfram 2,4 czerwony szpikulec.
Spoina bez spoiwa dodatkowego.
30A /1 mm baza
150% impuls 50/50
2Hz,
Koniec początek bez rozbiegówki
gaz jak wyżej .
U mnie kolor złoty, tylko jak utrzymam tempo i nie zagrzeję. Lepiej większy Amp. i szybciej niż mały prąd i wolno.
Z dodatkiem już jak Zienek napisał, bo muszę zwolnić ruch przechodzi w czerwień i niebieski,
a i przy rurkach zawsze mam żmijki, z uwagi na przerywany ruch - na brak zasięgu i obrót rury, żeby kąta nie zmienić za bardzo, bo zaczynam przechodzić w mocno ostry na styczną rury.