Lufka do narzynek i gwintowników

Planujesz zakup sprzętu do warsztatu, masz problem z maszyną tu możesz o tym porozmawiać - nie tylko maszyny CNC
Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#11

Post napisał: clipper7 » 02 wrz 2017, 18:36

Gdybyś zastąpił wkręt imbusowy odpowiednio dobranym wkrętem dociskowym (robaczkiem), tak, żeby nie wstawał ponad radełkowany uchwyt, byłoby wygodniej.


Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ

Tagi:

Awatar użytkownika

Autor tematu
Pirat
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 513
Rejestracja: 12 lut 2017, 14:28
Lokalizacja: Lódź

#12

Post napisał: Pirat » 02 wrz 2017, 19:59

clipper7 pisze:byłoby wygodniej.
Przy grubszych gwintownikach w niczym mi ten imbus nie przeszkadza, a przy cienkich gwintownikach wykręcam tą śrubę imbusową i trzymam dla bezpieczeństwa za ten radełkowany chwyt, gdy zwiększa się niebezpiecznie opór to puszczam.


InvaderBeer
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 113
Rejestracja: 16 lis 2017, 07:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Lufka do narzynek i gwintowników

#13

Post napisał: InvaderBeer » 06 kwie 2020, 09:51

Hej , odgrzeje starego kotleta :P

Tez zrobiłem sobie podobne narzędzie jak tutaj zamieszczone w temacie na stożek morse'a mk2 .

Obrazek

Docelowo używam go tylko do metali kolorowych oraz alu. Bardzo przyśpiesza proces. Można bardzo szybko zrobić gwint po czym zmienić narzędzie i równie szybko zrobić kolejny inny gwint . Naprawdę przydatna sprawa .

Całość blokuje chwytając za radełkowaną część , siły przy małych narzynkach nie są duże. Gdy dojadę do końca po prostu puszczam i narzędzie swobodnie się obraca . Można wtedy wyhamować i zmienić kierunek obrotów , złapać i wyjechać z materiału .

Obrazek

Ja używam do rozmiaru M8 nie sprawdzałem większych i nie mam takiej potrzeby jak na razie . Myślę że do większych przydała by się taka jak na przykładach wcześniej z blokada w postaci jakiegoś pinu - bolca .

Popełniłem też film jak robię takie narzędzie oraz na końcu też jest pokazane jak działa. Przypominam tylko że jestem totalnym amatorem hobbystą i leszczem obróbki wiec proszę o wyrozumiałość :P

https://youtu.be/CxdgRg783Gc

Myślę że warto zainwestować trochę czasu bo takie narzędzie naprawdę przyśpiesza i ułatwia pracę a gwinty wychodzą miód malina .
Pozdrawiam .

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11595
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

Re: Lufka do narzynek i gwintowników

#14

Post napisał: RomanJ4 » 06 kwie 2020, 10:02

Na pewno bardzo ułatwi koledze pracę. przesuwna tuleja eliminuje niebezpieczeństwo urwania małego gwintownika w wyniku ciągnięcia konika, chociaż z drugiej strony sztywne ich prowadzenie bez możliwości odchyłu od osi wymaga centrycznego wykonania otworu (wiercąc w tokarce też można wywiercić niecentrycznie, zwłaszcza gdy przedtem nie nakiełkujemy), lub zamocowania detalu z gotowym otworem tak, by oś obrotu pokrywała się z osią tego otworu. Czasem wystarczy tylko daleko wysunąć tuleję z konika i jej nie zaciskać, by gwintownik miał wystarczający luz..
pozdrawiam,
Roman


33jannowak
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 159
Rejestracja: 08 mar 2016, 00:55
Lokalizacja: Jędrzejów

Re: Lufka do narzynek i gwintowników

#15

Post napisał: 33jannowak » 06 kwie 2020, 10:44

RomanJ4 pisze:
06 kwie 2020, 10:02
Na pewno bardzo ułatwi koledze pracę. przesuwna tuleja eliminuje niebezpieczeństwo urwania małego gwintownika
Kolega tutaj przedstawił tulejki do narzynek, jednak uwagi dotyczące gwintownika jak najbardziej trafne


WP Kamil
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 293
Rejestracja: 11 kwie 2014, 11:25
Lokalizacja: Polska

Re: Lufka do narzynek i gwintowników

#16

Post napisał: WP Kamil » 06 kwie 2020, 11:30

Mocowanie 'futerka' jest uniwersalne i pewnie posłuży wiele lat. Mam nadzieję że jest na części cylindrycznej płaska powierzchnia do blokowania śrubą (nie widzę na zdjeciu) coś a'la mocowanie typu Weldon do frezów. No i najlepiej inna śrubka/robaczek do blokowania narzynek (ostry koniec) inny do futerka (płaski koniec nie będący również końcem części gwintowanej)- to chyba minimum żeby na dłużej zachować pasowanie tej tarczy i uchwytu).


bear
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 15 gru 2014, 23:03
Lokalizacja: Łódź

Re: Lufka do narzynek i gwintowników

#17

Post napisał: bear » 07 kwie 2020, 00:19

Kiedyś takimi lufkami gwintowałem setki prętów dziennie z kwasówki do barierek i sobie bardzo je chwaliłem chociaż mimo luźnego pasowania tulei i tak zawsze wolało ciągnąć konia niż samą tuleję stąd do jednostkowych robót dobrze mieć jeszcze uchwyt tokarski na morskie do montażu w konia. Większa uniwersalność

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „WARSZTAT”