Szkoła....

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
hetos
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 24 lut 2014, 20:46
Lokalizacja: Polska

Szkoła....

#1

Post napisał: hetos » 24 lut 2014, 20:53

Witam

Jestem jescze w gimnazjum i interesuje mnie projektowanie modeli/brył w 3D , dużo jescze nie wiem , ale za niedługo bedzie mi wybrać szkołe ponadgimnazjalną i co polecacie ,gdyż nie wiem jaką wybrac ,Informatykę i potem w kierunku cnc?
Ogólnie uwielbiam komputery i większość co jest z nimi związane.W przyszłości chciałbym zostac ta osobą ,która fachowo rysuje w CNC ( nie wiem dokładnie jak ten zawód sie nazywa :grin: )

Myślę , ze mi doradzicie
Z góry dzięki :wink:



Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#2

Post napisał: clubber84 » 24 lut 2014, 21:08

Nie w CNC, a w CAM/CAD - i nazywa się taka osoba projektant/konstruktor CAD/CAM.
Żeby pracować na takim stanowisku, potrzebne w Polsce jest wykształcenie wyższe na kierunku inżynierskim (w pozostałej części Europy wystarczy wykształcenie średnie-techniczne) i wiedza praktyczna w posługiwaniu się oprogramowaniem wspomagającym projektowanie, czyli CAD/CAM.
Jeśli kolega zamierza ukierunkować się w tej dziedzinie, to proponuję napierw technikum o profilu mechanicznym, a potem studia inżynierskie (dzienne/zaoczne) na wydziale mechaniki i budowy maszyn lub mechatroniki.


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#3

Post napisał: Dudi1203 » 27 lut 2014, 12:21

clubber84 pisze:Jeśli kolega zamierza ukierunkować się w tej dziedzinie, to proponuję napierw technikum o profilu mechanicznym, a potem studia inżynierskie (dzienne/zaoczne) na wydziale mechaniki i budowy maszyn lub mechatroniki.
Nigdy w życiu. LO i dobry mat-fiz. Wiekszosc ludzi co skonczyli studia to osoby po liceum. Dlaczego? Dlatego ze ich matma nie zabiła. Każdy kto był po technikum kulał z matmą. A przedmioty techniczne na studiach są od zera i nie stwarzają problemów. Nawet bym powiedział, że wiedza techniczna ludzi z technikow na nic im sie nie przydała.


aisab
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 13 sie 2013, 10:26
Lokalizacja: Bielsko- Biała

#4

Post napisał: aisab » 29 mar 2014, 16:56

nie zgodzę się z kolegą. Jestem po LO i studiuję Automatykę i robotykę. Może z matmą nie było problemu bo wystarczy przysiąść nad tym. Gorzej było z elektroniką i przedmiotami z tym związanymi. Po technikum ludzie przynajmniej wiedzą co i jak podłączyć, ale to też kwestia zainteresowań


pabloid
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1031
Rejestracja: 19 paź 2010, 18:53
Lokalizacja: ~ Kraków

#5

Post napisał: pabloid » 05 cze 2014, 17:13

Do projektowania wnętrz nie są potrzebne ani uprawnienia budowlane ani nawet studia.
Radzę poczytać: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0060830578 - zwłaszcza rozdział czwarty tego rozporządzenia i Prawo budowlane- art. 14 i następne.
Natomiast jeśli post był reklamą firmy której strona jest ukryta pod linkiem to się nadaje do usunięcia.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#6

Post napisał: mc2kwacz » 05 cze 2014, 17:36

Pomniejszasz wiedzę projektantów wiązanek nagrobnych ;)

Na serio. Kolego młody, kiedy będziesz kończył edukację świat będzie wyglądał inaczej niż teraz. I najbystrzejsi nie przewidują w szczegółach jak.
Jedyna rada jakiej warto udzielić i tym bardziej warto posłuchać brzmi: ucz się pilnie wszystkiego, niczego nie odpuszczaj i jednocześnie rozwijaj się hobbystycznie w kierunku który Cię interesuje. Wypadki potoczą się same.
I jeszcze jedno - nie przeceniaj znaczenia komputerów i nie trać na nie zbyt wiele czasu. To jest narzędzie, nie cel.


gregor1975
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 420
Rejestracja: 25 kwie 2012, 17:30
Lokalizacja: K-K

#7

Post napisał: gregor1975 » 05 cze 2014, 22:53

Panowie odgrzali kotleta to i ja się przyłączę bo muszę, gdyż w najczarniejszych snach nie było, że zgodzę się z kwaczem.
mc2kwacz pisze:Kolego młody, kiedy będziesz kończył edukację świat będzie wyglądał inaczej niż teraz. I najbystrzejsi nie przewidują w szczegółach jak.
Jedyna rada jakiej warto udzielić i tym bardziej warto posłuchać brzmi: ucz się pilnie wszystkiego
Dwadzieścia pięć lat temu wyobrażałem sobie swoją przyszłość jako wysoko kwalifikowany robotnik. Technik się wtedy na takich mówiło. Chciałem być marynarzem słodkich wód bo w mieście porządna szkoła w tym kierunku była, największy port śródlądowy w Europie a w branży zarabiało się sowicie. Lubiłem też majsterkować, w domu miałem ojca mechanika i całą furę narzędzi. Jak tą szkołę skończyłem, to śródlądzie zdechło, w porcie rządzili złomiarze a do dzielnicy portowej zapuszczali się tylko prawdziwi kozacy i w żadnym wypadku nie po zmroku.

Zagrała w duszy ujawniona we wczesnym dzieciństwie nuta badacza i skierowałem się ku chemii. W końcu w mieście i okolicach istniały trzy potężne zakłady chemiczne, jeden instytut badawczy i głośno było o planach budowy potężnego tworu rafineryjno-petrochemicznego pod magiczną nazwą Południe.
Kiedy już się wyedukowałem w tym kierunku okazało się, że jeden z tych zakładów wygląda dosłownie jak po uderzeniu jądrowym, dwa pozostałe można by porównać do żołnierza stojącego w rozkroku nad barykadą, kompleks Południe okazał się historyjką z kategorii urban legend a instytut badawczy drukarnią papieru w przenośni.

Zatem ode mnie następujące rady:

Ucz się czegokolwiek, bylebyś to robił z zaangażowaniem. Nie zaliczaj przedmioty, tylko ucz się. Ciśnij na obce języki. Mocno! Wtedy będziesz fachowcem. Na Twoim garbie będzie jechać kadra kierownicza. Będziesz za nich myślał i robił. Będziesz wydawał dużo nerwów a przynosił mało pieniędzy.

Kiedy Cie to zmęczy, pojawi się myśl wartościowa - własny biznes, albo emigracja.

A jak chcesz robić karierę w Polsce jako wyrobnik, to wyrzuć wszystkie książki i doskonal takie rzeczy jak taniec towarzyski, zdolność do wyczuwania "skąd wieje wiatr". Dużo bywaj tu i tam, nawiązuj znajomości, zapisuj się do różnych organizacji i stowarzyszeń, ucz się odzywać nie wtedy, kiedy masz rację, ale wtedy kiedy możesz. Jak mówi kwacz, kiedy będziesz kończył edukację, świat będzie wyglądał inaczej, ale akurat to w naszym kraju się nie zmieni. tak sądzę.


aisab
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 17
Rejestracja: 13 sie 2013, 10:26
Lokalizacja: Bielsko- Biała

#8

Post napisał: aisab » 06 cze 2014, 18:51

to nie jest powiedziane, że tak się to potoczy bo każdy ma wpływ na swoje życie, kwestia dobrego przemyślenia swojej kariery i tego kim sie chce być i co sie chce robic. Jestem po LO kończę automatykę i nigdy nie zapowiadało się ze pójdę na taki kierunek. Szkoła nie gwarantuje bycia fachowcem jak to mają niektórzy w swoim mniemaniu bo dopiero po studiach zaczyna się prawdziwa nauka fachu. Każdy chce pracować w zawodzie ale nie zawsze tak wychodzi. dla przykładu jestem operatorem CNC i konstruktorem więc troche sie to mija z byciem automatykiem.


lolo2
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 30 paź 2009, 13:39
Lokalizacja: Global

#9

Post napisał: lolo2 » 06 cze 2014, 21:34

Jak sie dostanie na dobrą uczelnie na studia dzienne i będziesz dobrym uczniem to szkoła spokojnie zagwarantuje ci dobrą posadkę.

Sam kończyłem rok temu Mechanikę i Budowę Maszyn na Polibudzie Poznańskiej jeżeli chodzi o jakość uczenia tego kierunku to jest na 3 miejscu (podobno) za AGH i Wrocławiem i powiem ci szczerze że większość z mojej 20 osobowej grupy znalazła bardzo dobrą pracę. 2 -Man, 2 - Rucker, co najmniej 2 - VW, 1 - Solaris, 3 Tasco projekt, i inne ( jeden konstruuje tłoczniki). Z resztą nie utrzymuję kontaktu ale na pewno sobie poradzili

Rok po studiach i już każdy z nich zarabia około 3k na łapę.

Najważniejsze to wybrać jakiś normalny kierunek studiów bez wodotrysków w tylu (innowacyjny, nowoczesny itp itd.)

Warto iść na mechanikę, informatykę, elektronikę - po tym zawsze znajdziesz pracę. Pomyślcie tak zdrowo rozsądkowo.

Po takiej Mechanice student w miarę ogarnia:
Konstruowanie CAx
Może być Technologiem
Tworzywa Sztuczne
Odlewnik / hartownik
obróbka plastyczna
Spawalnictwo

I tak patrząc to prawie w każdej większej wiosce jest jakiś zakład produkcyjny gdzie potrzebują takich ludzi.
Skończyłem Mechanikę i uważam że to jest jeden z najlepszych kierunków jaki można studiować. Nie trzeba być wielkim naukowcem, nie ma pamięciówy, wystarczy polubić jakąś z powyższych specjalności. A wszystkie stają się interesujące.

Po takiej uczelni, praca w DMG, MAN, Solaris, VW, Rucker, Odlewniach, to pestka z masłem i witają ciebie z otwartymi rękoma. Oczywiście jeżeli nie byłeś głąbem, który całą szkołę ślizgał się.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: diodas1 » 06 cze 2014, 21:38

hetos, jak powiedziałeś szkołę będziesz wybierał niedługo a nikt nie zagwarantuje że to będzia akurat trafiony wybór ani że Twoje zainteresowania po kilku miesiącach nauki nie zmienią się radykalnie z dowolnego powodu. Na przykład dziewczyna którą się zauroczysz będzie śpiewać albo hodować kwiatki a Ty zapragniesz być bliżej jej świata i kupisz gitarę lub postawisz małą szklarnię... Wszystko jest możliwe. Jeżeli dzisiaj interesujesz się projektowaniem 3D to nie musisz czekać do września. Zacznij dzisiaj. Wywal z komputera wszyskie gry, mp3, filmiki a zainstaluj program do rysowania brył, zerknij do samouczków i zacznij ćwiczyć samodzielnie. Nie namawiam do kupowania jakiegoś wielkiego i drogiego kombajnu ani "zdobycia" pirackiej kopii tym bardziej. Są także aplikacje darmowe które dają niebagatelne możliwości wyżycia się twórczego. Jakiego rodzaju bryły są bliższe Twoim snom? Chcesz projektować prom kosmiczny, zabawki lub figury do filmów fantastycznych? Masz zdolności plastyczne może....Projektowanie 3D może być użyte w różnych dziedzinach. Samodzielnie poznając możliwości danego programu więcej się nauczysz niż w szkole gdzie słabiej zaangażowani uczniowie spowalniają proces dydaktyczny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”