Budynek gospodarczy/hala 150m2 bez pozwolenia, 300m2 na zgloszenie

Opinie, ciekawostki, ktoś coś wie?

Tu można porozmawiać na dowolny temat nie koniecznie związany z tematyką maszyn i CNC

Autor tematu
Seb.Maz.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 08 lis 2016, 01:18
Lokalizacja: Rzeszów

Budynek gospodarczy/hala 150m2 bez pozwolenia, 300m2 na zgloszenie

#1

Post napisał: Seb.Maz. » 04 kwie 2024, 02:03

Cześć i witam wszystkich po dłuższej nieobecności tutaj zarówno nowych jak i starych użytkowników:D

Chciałem się zapytać czy ktoś z was działał w kwestii budowy sobie budynku gospodarczego/hali zgodnej z nowymi przepisami tj Do 150m2 lub 300m2 na zgłoszenie, ktoś ma jakieś obiekcje miał z czymś problemy w tej kwestii?

Ciekawa sprawa bo chyba też może sobie tak hale zrobić ktoś kto nie jest rolnikiem ale chyba wtedy nie ma przywilejów związanych z niższym podatkiem za taki budynek gospodarczy.

Mam kilka maszynek rolniczych które bym chciał w taka mała hale sobie poupychać i Przy okazji jakiś maszynki CNC do czasu ich pełnego uruchomienia, kilka warstw folii czy plandek mimo szczelności to nie jest zbyt dobre rozwiązanie na dlugo :D

Pokusił się ktoś z was i budowę takiej hali?

Zastanawia mnie kwestia np. Jeśli budujemy taka hale bez zgłoszenia to czy jeśli z czasem ma w sąsiedztwie przebiegać jakąś nową drogą to czy ktoś bedzie wgl o tym wiedział, uwzględni to w jej przebiegu?
Co z sąsiadami, mogą wnieść jakieś sprzeciwy?

Jak ma się sprawa kształtów takiej hali jeśli pisze o maksymalnej rozpiętości 6m dla hali do 150m2 i 7m do 300m2, liczone to jest od zewnętrznych obrysów słupow czy zewnętrznych ścian?
Przykładowo ja doliczymy jakas płyte warstwową to wyjdzie nam trochę szerszej i czy musimy to uwzględniać już żeby się z ociepleniem/ściankami bocznymi zmieści w tych 6/7m?

Co z jej kształtem, jeśli max rozpiętość ma wynosić 6/7m to tyczy się to max szerokości budynku? Czy np dla hali do 150m2 mogę zrobic max budynek gospodarczy o wymiarach 6mx25m? Czy ewentualnie może zrobić taki budynek na kształt litery C lub L byleby zachować maxymalna rozpiętość między słupami w jej wnętrzu te 6 lub 7m?

Taki budynek gospodarczy może mieć do 7m o ile nie bd to kolidowało np z MPZP i musi być jednokondygnacyjny, co jeśli pospawam sobie konstrukcje w środku która stoi podparta na własnych profilach(nie połączona z profilami nośnymi ścian) taka antresolę, czy liczone wtedy to będzie jak druga kondygnacja? 7m w górę to trochę miejsca a szosa by było niewykorzystane zostawić:)

Jak macie jakieś wieści, ciekawostki, informacje na ten temat, ktoś postawił? to podzielcie się, z chęcią posłucham:)




ufosi
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 24 gru 2010, 13:58
Lokalizacja: Mielec

Re: Budynek gospodarczy/hala 150m2 bez pozwolenia, 300m2 na zgloszenie

#2

Post napisał: ufosi » 27 kwie 2024, 11:49

Cześć,

Mnie też ten temat mocno zainteresował. Jestem dopiero na etapie czytania i rozglądania się, nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, więc nie bierz tego za pewnik, ale z tego co czytałem to jeżeli nie masz planu MPZP to najlepiej mimo wszystko wystąpić najpierw o warunki zabudowy na taki budynek, żeby mieć "podkładkę" że faktycznie taki budynek może na tej działce stanąć. A co do tego żeby budynek był na mapkach to po jego wybudowaniu musisz zawołać geodetę i musi on wykonać inwentaryzację powykonawczą i wtedy też budynek na mapkach będzie.
Ja chciałbym postawić coś pokroju 6x20-6x24m obłożonego płytą warstwową. Szukam jednak kogoś kto mi policzy dobrze taką konstrukcję - chciałbym wyspawać ją sam, nie chciałbym robić tego na oko i przy okazji pewnie bez sensu jej przewymiarować, rozpiętość 6m to nie jest dużo, tym bardziej jeśli robić to w dwuspadzie, więc sądzę, że konstrukcja z jakiegoś lekkiego dwuteownika np. IPE140 pewnie by spokojnie starczyła lub jakaś lekka kratownica - jednak mimo wszystko fajnie by było jakby ktoś to sensownie przeliczył pod kątem obciążenia na śnieg i wiatr :).
W moim przypadku też chciałbym "podciągnąć" ją jako rolnictwo, ciągnik mogę raz na czas do środka wstawić :), bo stoi na zewnątrz :), ale ogólnie chciałbym coś tam grzebać przy metalu.
Najchętniej to wykonałbym coś takiego jako konstrukcja lekka z obłożeniem płytą, bez żadnych fundamentów itp. tylko wylać jakąś grubszą posadzkę na całość typu 20-25cm i bezpośrednio do tego kotwić słupy, tak jak teraz stawiają hale namiotowe itp.
Daj znać czy coś już działasz w tym kierunku :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Na luzie”