Ploter CNC plazma

Plotery tnące

Autor tematu
chahment
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 17 maja 2014, 19:51
Lokalizacja: Polska

Ploter CNC plazma

#1

Post napisał: chahment » 18 maja 2014, 07:44

Witam

Przegladalem forum i zainteresowalem sie budowa plotera cnc plazmy (1300x2600), na allegro pelno jest sprzedawcow ktorzy oferuja prawie wszystko do budowy takiej maszyny, ale ja bardziej ze strony elektronicznej. jezeli brama bedzie poruszac sie na walkach liniowych napedzana silnikami krokowymi to nie potrzebne sa juz enkodery? :???: bo z tego co wyczytalem to silnik porusza sie na zasadzie krokow 1,8 stopnia. i jak wtedy ustala sie odleglosc przejazdu? np ze trzy kroki to bedzie 2mm ruch palnika?

Z gory dziekuje za wszystkie ionformacje.
Michał



Tagi:


markus1984pl
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 23 gru 2011, 13:04
Lokalizacja: Myszków
Kontakt:

#2

Post napisał: markus1984pl » 27 maja 2014, 19:13

To zależy jak jest rozwiązany napęd. Listwy zębate, paski czy jeszcze coś innego i jak to wszystko jest przełożone. Wtedy dopiero można to wyliczyć.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: diodas1 » 28 maja 2014, 15:12

Silnik krokowy właściwie dobrany nie potrzebuje enkodera bo każdemu impulsowi odpowiada skok o 1 krok. Tak jest przy sterowaniu pełnokrokowym (podstawowym na jaki został skonstruowany) Dla poprawy płynności ruchu lub, jak niektórzy wolą, dla zwiększenia rozdzielczości pozycjonowania elektronicznie zagęszcza się ilość impulsów I tak na przykład silnik 200 kroków na obrót zaopatrzony w sterowanie 1/8 potrzebuje już 1600 impulsów STEP dla wykonania jednego obrotu wirnika. Nadal jednak dodawanie enkodera mija się z celem bo jeżeli źle dobrany (za słaby) silnik zgubi krok to i tak jest za późno na reakcję. Stało się. Zresztą zabezpieczanie się enkoderem wymagałoby zastosowanie bardziej inteligentnego sterownika. Była tu kiedyś burzliwa dyskusja zapoczątkowana przez człowieka który chciał uszczęśliwić konstruktorów i użytkowników maszyn takim budowanym przez siebie dodatkiem i większość była na nie.

Tak więc silnik obraca się i trzeba teraz zamienić jego ruch obrotowy na posuwisty. Sposobów jest wiele- różne przekładnie, napęd linkowy, śrubowy, na paskach lub listwach zębatych... Żeby przeliczyć jakiemu przesunięciu osi maszyny odpowiada jeden krok lub mikrokrok wystarczą proste wzory matematyczne. Żadna filozofia. Wszystko zależy od przyjętego rozwiązania podczas budowy plotera. Zwykle robi się tak żeby były to jakieś wymierne liczby. Jeżeli to z jakiegoś powodu jest trudne do osiągnięcia to na przykład w programie Mach jest funkcja kalibracji osi i wówczas to program dostosowuje się do parametrów mechaniki. Zadajesz mu pracę w postaci rysunku zwymiarowanego w mm a on po kalibracji sam sobie przeliczy ile kroków ma wygenerować żeby maszyna odtworzyła projekt w naturze.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Plotery tnące”