Materiał na błotnik rowerowy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Ghost86
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2014, 13:49
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Materiał na błotnik rowerowy

#1

Post napisał: Ghost86 » 10 maja 2014, 13:59

Witam serdecznie! Jestem nowy na forum. Problem z jakim się zwracam do forum cnc jest następujący. Otóż zaprojektowałem sobie błotnik tego typu:

Chciałbym się dowiedzieć co to za materiał i gdzie można by było taki błotnik zamówić. Ewentualnie czy jest ktoś kto podjąłby się wykonania kilku-kilkunastu błotników frezarką laserową.



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 10 maja 2014, 15:20

Co to za materiał, to raczej pytanie do Ciebie, bo zrobić to można zarówno z blaszki alu jak i z jakiegoś materiału plastycznego.

No i laserem się nie frezuje. Co najwyżej wycina. Póżniej to trzeba na czymś wygiąć.


000andrzej
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 104
Rejestracja: 28 lip 2004, 15:00
Lokalizacja: KrakĂłw

#3

Post napisał: 000andrzej » 10 maja 2014, 15:33

Oryginał jest robiony prawdopodobnie z PP metodą wtrysku.
To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.


Autor tematu
Ghost86
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 10 maja 2014, 13:49
Lokalizacja: Bielsko-Biała

#4

Post napisał: Ghost86 » 10 maja 2014, 17:38

Dziękuję za zainteresowanie. Źle się chyba wypowiedziałem : ) Materiał to arkusz 0.3 mm tworzywa, wycinany laserem. Błotnik jest giętki, jest zaginany przy montażu. Pytanie jakie to tworzywo, kto posiada takie materiały, gdzie mam szukać, do kogo się zwrócić? Na początku stawiałem na PP, ale sądzę że to ABS, tylko gdzie go zdobyć, gdzie zamówić?


qrba
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 197
Rejestracja: 09 lut 2010, 15:11
Lokalizacja: krakow

#5

Post napisał: qrba » 10 maja 2014, 18:11

eee najfajniejsze z włókna weglowego
ladne i do zrobienia w garażu..


kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

#6

Post napisał: kubus838 » 10 maja 2014, 18:22

Ghost86 pisze:Dziękuję za zainteresowanie. Źle się chyba wypowiedziałem : ) Materiał to arkusz 0.3 mm tworzywa, wycinany laserem. Błotnik jest giętki, jest zaginany przy montażu. Pytanie jakie to tworzywo, kto posiada takie materiały, gdzie mam szukać, do kogo się zwrócić? Na początku stawiałem na PP, ale sądzę że to ABS, tylko gdzie go zdobyć, gdzie zamówić?
Witam
Tak jak Ci kolega wyżej napisał to jest tworzywo z symbolem PP. Tworzywo ABS nie nadaje się do takich celów bo pojeździsz troche na słońcu i kiedy delikatnie trącisz takim błotnikiem od razu popęka. Takie tworzywo możesz znaleźć w samochodach leasingowych (typu VAN), gdzie usuwana jest tylna kanapa i montowana kratka. Z takiego tworzywa(płyt) robią wszelkie osłony róznych zakamarków w takich samochodach. Jednym z takich aut jest seicento. Można sobie to uformować metodą domową tylko musisz sobie wyfrezować forme potem delikatnie podgrzewasz i zaciskasz jak wystygnie masz gotowy błotnik.

robert


000andrzej
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 104
Rejestracja: 28 lip 2004, 15:00
Lokalizacja: KrakĂłw

#7

Post napisał: 000andrzej » 10 maja 2014, 20:59

ABS jest twardy (np obudowy do TV), przypomina trochę PS, ale jest mniej kruchy.
PP lub nawet PE w miarę niskiej temperaturze można sobie uformować. Zderzaki do samochodów robi się z PP, aby nie pękały. Pytasz się skąd znaleźć PP - wszelkie wnętrzności w samochodach przeważnie są z PP. Czasem z dodatkiem GF (włókno szklane). Przejdź się na szrot lub do punktów skupów odpadów - na pewno coś dobierzesz.
To smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.


Wektorynka
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 83
Rejestracja: 02 paź 2008, 11:56
Lokalizacja: zDolnego Śląska

#8

Post napisał: Wektorynka » 15 maja 2014, 23:03

Cześć. Skąd wziąć? a na przykład stąd:

www.tuplex.pl
www.plastics.pl
www.antalis.pl
www.wiga.com.pl/46,Plyty-z-tworzyw-sztucznych.html
http://plyty.fabertec.pl
www.al-land.com.pl
www.thyssenkrupp-energostal.pl

Co to za tworzywo:
Może być ABS (są różnej gęstości, nie zawsze musi być sztywny i twardy, dodaje się plastyfikatorów itp)
może być PP, PE (oba również z dodatkami, np talkiem)
Może być zwykły PCW, ostatnio popularny jest też Kydex (taki PCW + Akryl)
Dodatkowo PC (lub mieszanki, np ABS/PC).... i wiele więcej
Wszystkie możesz zagiąć przy montażu.

właściwie w termoplastach można mocno przebierać.

Zastanawia mnie ta grubość, 0,3mm, ja przy czymś takim widzę min 1mm ale może tu się sprawdza.
Przy 0,3 faktycznie laser będzie najlepszy do cięcia, przy grubszych możesz użyć zwykłego cięcia frezem. przy większej ilości wykrojnika.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”