Jak pokryc tworzywem model deski rozdzielczej samochodu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce tworzyw sztucznych ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
mario6653
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 paź 2012, 21:04
Lokalizacja: leszno

Jak pokryc tworzywem model deski rozdzielczej samochodu

#1

Post napisał: mario6653 » 19 paź 2012, 21:26

Witam, chciałbym wykonać w domowych warunkach element deski rozdzielczej samochodu, coś w rodzaju tunningu powiedzmy, na początek zrobiłbym model z czegoś jak glinka lub modelina i zrobiłym forme z gipsu, nastepnie chciałbym ja wypełnić jakąś pianką, myślałem o takiej w sprayu do uszczelnień ale niemam pojęcia czy sie nadaje do tego celu a chodzi o to że byłby to dość gruby element i żeby nie był zbyt ciężki a nastepnie trzeba to pokryć jakimś tworzywem i tutaj już niemam nawet pomysłu jakim i jak to zrobić, jeśli ktoś mógłby pomóc z góry dziękuję.


Mariusz

Tagi:


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

#2

Post napisał: yacht » 19 paź 2012, 22:59

laminat poliestrowo - szklany- zbrojony chaotycznie na "wzorniku"
(żywica poliestrowa Polimal 100+mata szklana+utwardzacz Tecza+ naftenian kobaltu jako przyspieszacz utwardzania) i chłodzić! (proces egzotermiczny!).

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: ALZ » 19 paź 2012, 23:12

Proponuję Plasti Dip . To masa podobna do gumy znana np. z wykończenia deski w BMW.


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#4

Post napisał: kak » 19 paź 2012, 23:48

Ja bym zaczął od zrobienia odcisku tyłu obecnej deski, to wszystkie otwory montażowe, rozmiary i kształty by były w odpowiednim miejscu, bo nie przykręcisz tej nowej. One chyba nie są w tej samej płaszczyźnie.
Na to przykleić styrodur i ręcznie obrobić go do odpowiedniego kształtu a potem zrobić z tego negatywną formę.
Nigdy tego nie robiłem, ale pewnie jakoś tak by się to odbyło.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#5

Post napisał: dudis69 » 20 paź 2012, 01:51

mario6653, niewątpliwie zmiana wystroju wnętrza w aucie zaliczamy do tuningu optycznego.
Po co pchać się w niepotrzebne nakłady kasy i pracy... Jak dobrze zrozumiałem chcesz najpierw wykonać replikę deski, aby móc później ją przerabiać w twórczym szale... Błąd!!!
Idziesz na szrot, wyciągasz odpowiednią dechę z auta tzn. z modelu jaki Ci pasuje i hulaj dusza... :twisted: przerabiasz ją dowolnie wg. uznania (Twojego planu) I najlepiej ją oskórować dla lepszej przyczepności materiałów, Przerabiasz dowolnie omijając punkty mocowania, gniazda nawiewu... Te lepiej zostaw w spokoju przeróbek dokonujesz bezpośrednio na desce, jakieś doklejki , wstawki, itp.
Zmieniając charakter deski pamiętaj że w oryginale pod deską w aucie jest upchanych masę gratów i w tej przerobionej też się muszą zmieścić. Potem szpachla, szlifowanie, szpachla natryskowa i szlifowanie na mokro, jak już będziesz miał powierzchnię gładką jak du***a niemowlaka, to wykańczasz dowolnie..., carbon, oklejasz cieniutką gąbką i obszywasz skóra, nakładasz gumę w natrysku. Na koniec wyciągasz fabryczną dechę i zakładasz swoją. :mrgreen:
Na tym etapie odpuścił bym sobie robienie laminatowej deski, w końcu to nie pływający kadłubek pokryty żelkotem. :twisted:
A z Twoją wiedzą o laminatach nawet nie podchodź do przyspieszacza kobaltowego.
yacht pisze: i chłodzić! (proces egzotermiczny!).
yacht, ty to głowę sobie ochłodź, skoro nie wiesz co napisać to zajmij się tylko czytaniem na tym forum.
Pozdrawiam Sławek



Autor tematu
mario6653
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 paź 2012, 21:04
Lokalizacja: leszno

#6

Post napisał: mario6653 » 20 paź 2012, 10:47

Dzięki za wszystkie podpowiedzi, czegoś takiego potrzebuje tzn. pomysłów i rozwiązań których nie znam, szukałem trochę w internecie ale znajduję tylko bardziej profesjonalne metody. Myślę, że ta gumowa powłoka Plasti Dip mogłaby zdać egzamin i chyba najlepiej będzie wypróbować w praktyce ale jak mi się wydaje to podobnie jak przy malowaniu efekt jest taki jak przygotowana powierzchnia pod warstwa więc może lepiej będzie taki piankowy "odlew" pokryć żywicą a dopiero potem Plasti Dip, a może miał już ktoś do czynienia z tym produktem i mógłby coś doradzić. Co do wykonania modelu to może niezbyt precyzyjnie określiłem o co mi chodzi a więc chcialbym do istniejącej deski rozdzielczej w ciężarowce dołożyć kilka elementów które zmieniłyby wnętrze na bardziej funkcjonalne i powiedzmy inne niż wszystkie, wiem że są firmy które się tym zajmują lecz mi chodzi o wykonanie we własnym zakresie i możliwie prostymi sposobami, zastanawiam się teraz czy taka pianka jako powiedzmy "baza" całości będzie odpowiednim tworzywem, a może są jakieś inne czym można wypełnić taką gipsową formę. Może to pytanie to osobny temat ale co byłoby najbardziej odpowiednie do wykonania modelu, tzn czy taka glinka garncarska, modelina lub coś innego co pozostaje długo plastyczne żeby się tym trochę "pobawić" , móc zmieniać kształt, dokładać w dowolnym momencie a potem zrobić z tego formę.
Mariusz


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: diodas1 » 21 paź 2012, 01:43

Jeśli chodzi o wykończenie powierzchni tego co uzyskasz to może flokowanie dla uzyskania puszystej struktury? Jeżeli jesteś ciekaw nowych technologii (być może nie znasz tego procesu) to zajrzyj na stronę http://www.flock.pl/ a szczególnie zobacz jakie bajeranckie kolory można uzyskiwać z różnych odmian t.zw. strzyży. Flokowanie nie musi być monotonne i jednostajne. Stosując różne maski, kolory i długości włosków da się uzyskać niepowtarzalne wzory graficzne. Na podanej stronie firma ma w ofercie także folię samoprzylepną z naniesioną już strukturą więc raczej nie potrzeba wtedy używać specjalnego sprzętu- pistoletu wysokonapięciowego do natrysku.
To taka ciekawostka na którą trafiłem stosunkowo niedawno chociaż istnieje już parę ładnych lat


Autor tematu
mario6653
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 19 paź 2012, 21:04
Lokalizacja: leszno

#8

Post napisał: mario6653 » 21 paź 2012, 20:19

Dzięki za podpowiedzi, może na wszystkie pytania nie znalazłem odpowiedzi ale do niektórych rzeczy trzeba też samemu dojść przecież, cóż jak znajdę trochę czasu to będę próbował coś działać.
Mariusz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka tworzyw sztucznych”