Parametry Skrawania przy frezowaniu.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
AreS096
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 07 mar 2015, 11:54
Lokalizacja: Polska

Parametry Skrawania przy frezowaniu.

#1

Post napisał: AreS096 » 24 wrz 2017, 11:32

Witam, skończyłem technikum mechaniczne i od dwóch tygodniu pracuje jako programista CNC na Obrabiarce sterowanej numerycznie Haas i chciałbym się zapytać o dobór parametrów skrawania przy frezowaniu ponieważ mam problem z dobraniem głębokości skrawania ap. np dla głowicy 40 z ostrzami z węglików spiekanych Vc=100/120. a Fz=0,02/0,04 i po obliczeniu obrotów i posuwów wychodzi mi n=800obr i posuw Vf=320mm/min przy ilości zębów z=10, lecz nie wiem jaką dobrać głębokość skrawania dla takich parametrów? będzie to frezowanie w stali zwykłej jakości. nie wiem jak dobrać ap ponieważ inni programiści przy takim samym materiale i narzędziu maja obroty 1600/2200 i posuw 1000/1200 i zbierają jakoś ap 0,5-1mm to przy takich parametrach które ja dobrałem jaką wartosć ap powinienem dobrać? macie może jakiś wzór na ap? z góry dziękuje za pomoc.



Tagi:

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#2

Post napisał: Petroholic » 24 wrz 2017, 11:51

Ap nominalne jak i parametry powinieneś mieć opisane na paczce płytek... Jeśli nie ma, a znasz producenta i model płytki to katalog online pomoże...

Ap zawsze możesz zmniejszyć lub zwiększyć w razie potrzeby ale wtedy parametry musisz dostosować z palca...

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Parametry Skrawania przy frezowaniu.

#3

Post napisał: WZÓR » 24 wrz 2017, 15:32

AreS096 pisze:Witam, skończyłem technikum mechaniczne i od dwóch tygodniu pracuje jako programista CNC na Obrabiarce sterowanej numerycznie Haas i chciałbym się zapytać o dobór parametrów skrawania przy frezowaniu ponieważ mam problem z dobraniem głębokości skrawania ap. np dla głowicy 40 z ostrzami z węglików spiekanych Vc=100/120. a Fz=0,02/0,04 i po obliczeniu obrotów i posuwów wychodzi mi n=800obr i posuw Vf=320mm/min przy ilości zębów z=10, lecz nie wiem jaką dobrać głębokość skrawania dla takich parametrów? będzie to frezowanie w stali zwykłej jakości. nie wiem jak dobrać ap ponieważ inni programiści przy takim samym materiale i narzędziu maja obroty 1600/2200 i posuw 1000/1200 i zbierają jakoś ap 0,5-1mm .....
Haas-y znam na pamięć i wiem na co je stać.
Na jakim Ty pracujesz?
Jaką to głowicę posiadasz o średnicy ø40 ?

Ostatnio testowalem kilka głowic ( można podejrzeć tutaj https://www.cnc.info.pl/topics66/dobor- ... htm#610922) i jak dla mnie 1 mm przybierania z kekka mnie ..... , hmmm. :roll:

Mariusz.
Ostatnio zmieniony 24 wrz 2017, 15:45 przez WZÓR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


bartoszmista
Posty w temacie: 1

#4

Post napisał: bartoszmista » 24 wrz 2017, 15:38

Nie ma wzoru na ap. Tak jak @Petroholic napisał - dobierasz wg płytek lub doświadczalnie. Trzeba znać maszynę - jej moc, sztywność. Generalnie ja bym nie ryzykował więcej jak 2mm oraz stosował się do parametrów Twoich kolegów z pracy. Dlaczego ich o to nie podpytasz? Czyżby nie chcieli podzielić się wiedzą? Przecież oni na pewno znają maszyny oraz pewnie nie jeden raz obrabiali dany detal. Masz do tego prawo, pracujesz dopiero 3 miesiące.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4147
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

#5

Post napisał: Steryd » 24 wrz 2017, 16:39

Powiem Ci jeszcze coś odnośnie tego co kolega wyżej napisał. Ludzie trochę inaczej patrzą na nowego jak pyta o rzeczy o których nie wie, niż na kogoś, kto chce pokazać, że wszystko sam wie i się dowie...
Kilka razy jak spytasz o pierdółki, to Cię zbęda, ale wierz mi to działa i nic Cię nie kosztuje, a często oprócz tego o co pytasz dowiesz się o innych przydatnych rzeczach.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
AreS096
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 07 mar 2015, 11:54
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: AreS096 » 24 wrz 2017, 22:32

Wielkie dzięki za tyle odpowidzi nie spodziewałem sie az tylu milo z waszej strony , ogolnie pracuje sam na haasie 3ss i tylko dorywczo sa programisci z innej firmy dlatego pytam bo nie zawsze mam jak dopytac o kazde narzedzie, a krotko pracuje i zanim o wszystkie narzedzia zapytam to sam chcialbym umiec dobrac przynajmniej bezpieczne parametry, tymbardziej ,ze juz 2 wiertla zniszczylem... ale mam opakowania płytek i katalog wiec jutro przejrze i moze znajde odpowiednia głebokosc skrawania dla danych parametrow. Dziekuje za pomoc!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”