Amatorskie chłodzenie wiertła

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
lero
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 06 wrz 2017, 17:44
Lokalizacja: z mamy

Amatorskie chłodzenie wiertła

#1

Post napisał: lero » 06 wrz 2017, 17:55

Witam.
Mam do wywiercenia 2 otwory fi 30 w profilu stalowym o ściance 5mm. Do dyspozycji tylko wiertło stożkowe i to pewnie nie z najwyższej półki. Nie wiem czy da radę, ale pomyślałem że jak już zacznę warto by czymś chłodzić to wiertło. Nie chce mi się jechać i szukać dla dwóch otworów specjalnego chłodziwa dlatego pozwalam sobie zapytać czego najlepiej użyć z tego co posiadam:
- wodę
- płyn glikolowy do chłodnicy
- olej do prowadnicy piły spalinowej
- ewentualnie jakieś mieszanki tego co powyżej
Pozdrawiam



Tagi:


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: strikexp » 06 wrz 2017, 18:42

Fi 30 to wielki otwór, mam nadzieję że masz do tego odpowiednio silną i wolną wiertarkę.

Chłodź olejem, najlepiej pomieszanym z wodą i mydłem. Ale do takiej roboty to powinieneś kupić emulgol lub jakieś inne chłodziwo.


Autor tematu
lero
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 06 wrz 2017, 17:44
Lokalizacja: z mamy

#3

Post napisał: lero » 06 wrz 2017, 19:05

No z tą silną i wolną wiertarką to też bez szału u mnie. Mam dwie: marketówkę noname udarową i mocniejszą młotowiertarkę JCB, tyle że ta JCB jest na SDS, a nie mam przejściówki żeby to wiertło stożkowe umocować, tak więc będzie pewnie rzeźbienie w g... Na szczęście ta robota nie musi być super dokładna. Myślę żeby też może na początku odrysować na profilu okrąg 3cm i szlifierką kątową podszlifować w tym okręgu albo ponacinać żeby wiertło mniej miało do zebrania. Te otwory to do wpuszczenia zawiasów regulowanych (jak na zdjęciu) w słupek bramowy, bo gość wjechał samochodem u teściów i zdewastował stary. Dzięki za odpowiedź w sprawie chłodzenia.

Obrazek


Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

#4

Post napisał: Rybiarz » 06 wrz 2017, 19:17

Wiertła fi30 chyba nie pociągnie ci żadna zwykła wiertarka ręczna... jeśli to robota jednorazowa to kup otwornice za parę groszy i od biedy chłódz wodą z mydlem (choć nawet ostatnio słyszałem od frezera starszej daty że nie ma lepszego chłodziła).Tak będzie łatwiej i na pewno nie zrobisz sobie krzywdy


Autor tematu
lero
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 06 wrz 2017, 17:44
Lokalizacja: z mamy

#5

Post napisał: lero » 06 wrz 2017, 19:37



Rybiarz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 537
Rejestracja: 10 lip 2015, 13:33
Lokalizacja: Płock

#6

Post napisał: Rybiarz » 06 wrz 2017, 19:45

Dokładnie coś takiego.Ewentualnie wiertło stożkowe,na allegro za ok 30zł z wysyłką


Autor tematu
lero
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 06 wrz 2017, 17:44
Lokalizacja: z mamy

#7

Post napisał: lero » 06 wrz 2017, 20:09

No to właśnie wiertło stożkowe mam. Takie:

Obrazek

Nim będę próbował wiercić.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: strikexp » 06 wrz 2017, 20:11

Rybiarz pisze:od biedy chłódz wodą z mydlem (choć nawet ostatnio słyszałem od frezera starszej daty że nie ma lepszego chłodziła)
Pewnie dlatego że w przeciwieństwie do oleju woda paruje w 100C i teoretycznie temperatura na wiertle nie przekroczy tej wartości. Oczywiście to bardziej teoretycznie bo parująca woda odpycha nową chłodniejszą.
Ja się co prawda nie znam ale tak przypuszczam.

Za to w pełni się zgodzę że lepiej kupić otwornicę, taką ręczną wiertareczką bez wolnych obrotów to spaliłem wiertło 7mm w gównostali z PRL... Za to na stołowej za 300zł wierciłem otwory 10mm jak w maśle i bez chłodzenia, gorzej było gdy zacząłem wiercić w standardowej S255RJ.

Awatar użytkownika

Petroholic
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2688
Rejestracja: 08 gru 2015, 12:23
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

#9

Post napisał: Petroholic » 06 wrz 2017, 20:44

lero pisze:No to właśnie wiertło stożkowe mam. Takie:
stożkowe nie przejdzie przez ściankę 5mm :( jak będzie cieło dwoma średnicami na raz to wiertarka ręczna tego nie uciągnie albo ci połamie nadgarstki jeśli jest mocna...

jeżeli jeszcze nie ma w tym miejscu otworu żadnego i pilot otwornicy będzie w litym materiale to otwornica da radę na 100%... z ręki to chyba jedyne wyjście...

albo odwiercić największym co masz i później judłać pilnikiem obrotowym...


rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Amatorskie chłodzenie wiertła

#10

Post napisał: rdarek » 06 wrz 2017, 20:47

lero pisze:Witam.
Mam do wywiercenia 2 otwory fi 30 w profilu stalowym o ściance 5mm. Do dyspozycji tylko wiertło stożkowe i to pewnie nie z najwyższej półki.
Domyślam się, że masz do wspawania takie dwa zawiasy.
Masz w takim razie jeszcze dwa ekonomiczne sposoby o ile nie ma być to otwór na pokaz :wink: i będzie wykonywany ręcznie (może nawet na wbetonowanym słupku :grin:)
W pierwszej kolejności chciałbym zwrócić uwagę, że ręczne wiertarki (szczególnie marketowe) zasadniczo są przystosowane do wiercenia w stali średnic rzędu 10mm większe średnice; cóż różnie może być :wink:

Pierwszy
1. wyznacz środki otworów
2. wytrasuj pożądany otwór odejmując promień wiertła jakie posiadasz mała średnica byle ostre
3. nawiercasz w/w wiertłem otwory po wytrasowanym okręgu jeden przy drugim - olej, woda, emulsja z wody oleju i mydła mile widziane.
4. usuwasz niepotrzebny materiał (w razie potrzeby poprawiasz otwory nieco większym wiertłem
5. wyrównujesz otwór pilnikiem okrągłym czy półokrągłym; czym tam masz

Drugi sposób
1. wyznaczasz środek
2. trasujesz pożądany otwór
3. spawarka elektroda duży prąd i wypalasz
4. wyrównujesz

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”