Szlifierka- wypoziomowanie wyważarki statycznej

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
dzikidarek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:02
Lokalizacja: Polska

Szlifierka- wypoziomowanie wyważarki statycznej

#1

Post napisał: dzikidarek » 01 kwie 2016, 19:00

Witam,
czy mógłbym prosić o wyjaśnienie w jaki sposób wypoziomować wyważarkę statyczną taką jak na rysunku, mając do dyspozycji bardzo dokładną poziomnicę (zarys poziomnicy pokazany na rysunku)? Czy istnieje jakaś procedura do tej czynności ( co sprawdzać po kolei)?
Dostałem takie zadanie na studiach, i próbowałem ustawiać poziom mierząc wałki na wzdłuż, oraz ustawiając poziomnicę w poprzek wałków, lecz gdy miałem już ustawione poziomy np. na wałkach wzdłuż to nie pasowało w poprzek, itd. Prowadzący powiedział, że on jest w stanie zrobić to w 5 minut, lecz niestety nie udało mi się tego zrobić na zajęciach, dlatego pytam tutaj... Z tego co przychodzi mi do głowy, przez co mogło nie udać mi się ustawić poziomu na wszystkich mierzonych liniach jednocześnie to to, że górne linie wałków na których opiera się ściernica mogą nie być równoległe, oraz się "nie przecinają w nieskończoności" więc nie tworzą płaszczyzny, więc niemożliwe byłoby ustawienie poziomu...
Dodatkowo na następnych zajęciach mamy sami wyważyć ściernicę na prawidłowo przygotowanej wyważarce, dlatego pytam, co należy wiedzieć dodatkowo przy wyważaniu takiej ściernicy za pomocą tzw. kamieni?

Proszę o pomoc i pozdrawiam.

Zdjęcie pod linkiem, ponieważ nie udało mi się dodać go poprzez forum
https://goo.gl/photos/g9se7tUki2zTXzu17



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11609
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 01 kwie 2016, 20:15

Bo takie wyważarki, nie tylko do ściernic, wałów (bo z taką się najprędzej kojarzy), podparta jest na 3-ch podporach (nogach) a nie 4-ch, z czego często jedna jest poziomnicą, ma libellę okrągłą (wiadomo że stołek na 3 nogach jest stabilniejszy niż na 4).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Nogi reguluje się tak by bąbel był pośrodku(wystarczy 2-ma podporami), regulacja jest bardzo szybka i łatwa, nawet w samoróbkach, bo obie osie są w jednej libelli.
Niektóre mają też takie.

Obrazek
pozdrawiam,
Roman


Autor tematu
dzikidarek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:02
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: dzikidarek » 01 kwie 2016, 20:49

Tak, dokładnie, były tam 3 punkty podporu ( nie widać tego na rysunku) z czego 2 były regulowane, jednak gdy ustawiłem poziom na jednym wałku i poziom w poprzek to na drugim wałku nie było poziomu, a jak ustawiłem na drugim to na gubiłem poziom na innych liniach... Prowadzący trochę się ze mnie śmiał i mówił, że raz student ustawiał to 2 dni... więc myślałem że jest na to jakaś specjalna metoda czy coś, żeby nie robić czegoś długo i nieskutecznie, bo zawsze coś gdzieś nie pasuje...
Pozdrawiam


zdzicho
Posty w temacie: 1

#4

Post napisał: zdzicho » 01 kwie 2016, 20:54

Prowadzący się chwalił. Jak ci powie ,ze wyważy ściernicę również w 5 minut ,to poproś niech ci to ,,dziwo"pokaże.
Nie udało ci sie ustawić ,bo to robi się naprzemiennie korekta wzdłuż ,korekta w poprzek ,znowu wzdłuż ,znowu w poprzek i do skutku. Jeśli wyważarka jest wadliwa( górne powierzchnie wałków nie leżą w jednej płaszczyźnie),to ustawić prawidłowo się nie da.
Taka poziomica to ,,poziomica ramowa". przy ustawianiu pryzmy na walkach należy patrzeć również na mała libelke poprzeczną ,czy poziomica jest w pionie.


Autor tematu
dzikidarek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 34
Rejestracja: 07 sty 2016, 17:02
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: dzikidarek » 01 kwie 2016, 21:09

Dziękuję bardzo za tą metodę :)
Wydaje mi się, że coś musi być nie tak z wyważarką ponieważ gdy miałem poziom w poprzek i na jednym z wałków to powinnien być też wzdłuż drugiego wałka.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 11609
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#6

Post napisał: RomanJ4 » 01 kwie 2016, 21:24

dzikidarek pisze:gdy miałem poziom w poprzek i na jednym z wałków to powinnien być też wzdłuż drugiego wałka.
jeśli wałki są zbieżne w płaszczyźnie poziomej to pół biedy, ale jak w pionowej to kicha.
Ustaw jeden poziomo wzdłuż, potem kładąc poziomnicę w poprzek na oba wałki, raz na jednym ich końcu raz na drugim, obserwuj wskazania. Jeśli leżą w jednej płaszczyźnie poziomej to wskazania będą na obu końcach identyczne. Jeśli nie są takie same, to wałki nie leżą w jednej płaszczyźnie i ustawić poziomu się nie da...
pozdrawiam,
Roman


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#7

Post napisał: InzSpawalnik » 02 kwie 2016, 16:18

Po pierwsze sprawdz czy osie walow znajduja sie w tej samej plaszczyznie poprzez przylozenie sztywnej idealnie plaskiej plyty z gory.
Jesli bedzie przylegac qzdluz obu krawedzi walow w tym samym czasie to jest mozliwe ustawienie poziomu. Jesli nie to albo jest mozliwosc regulacji w urzadzeniu albo urzadzenie jest kaput.

Nastepnie poloz poziomice w poprzek walkow ( przy srubach regulujacych ). Ustaw srubami poziom w tej linii. Nastepnie poloz poziomice na jednym tylko walku wzdluz i zadaj jednoczesnie obrot obu srob o ten sam kat ustaw poziom
W tej linii.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”