Proces technologiczny tulei

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
studentka08
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwie 2016, 00:51
Lokalizacja: Lublin

Proces technologiczny tulei

#1

Post napisał: studentka08 » 09 kwie 2016, 02:16

Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy przy procesie technologicznym tulei. Na zajęcia każdy miał sobie wymyślić samodzielnie tuleję zawierającą określone elementy (otwory, gwinty, czop, wybranie, itd.). Moja tuleja znajduje się na dołączonym rysunku. Kolejnym zadaniem jest opracowanie procesu technologicznego (później będziemy pisać program na obrabiarkę CNC). Bardzo prosiłabym o sprawdzenie czy mój wstępny schemat procesu jest poprawny i zwrócenie uwagi na błędy. Półfabrykatem ma być pręt. Program później będziemy pisać na tokarkę z napędzanymi narzędziami. Wymiary podaję bez naddatków, by wiadomo było, które powierzchnie obrabiam. Na rysunku nie mam zaznaczonej chropowatości. Przyjęłam sobie, że powierzchnie zewnętrzne (bez podcięć) i otwór przelotowy (bez wybrania) mają Ra0,63. Pozostałe Ra2,5.

10. Planowanie czół i nawiercanie pod nakiełki (uchwyt trójszczękowy, 2 zamocowania)
20. Obróbka zgrubna powierzchni zewnętrznych - 1 zamocowanie; od prawej 1. fi84 na L=46, 2. fi38 na L=38, 3. fi30 na L=13; od lewej (mogę tak? tym samym nożem z obustronną płytką?) 4. fi40 na L=24.
30. Obróbka otworu przelotowego (prawa strona w uchwycie 3-szczękowym): 1. wiercenie w pełnym materiale wiertłem fi10 (czy poprzedzić jeszcze nawiercaniem?), 2. wytaczanie zgrubne po całości i drugie wytaczanie na fi22 L=8. 3 wytaczanie wybrania (mogę to tu od razu załatwić?) 4. wytaczanie otworu na gotowo
40. Obróbka kształtująca powierzchni zewnętrznych (z bazowaniem na otworze, na trzpieniu tokarskim). 1. (od lewej) toczenie fi40, 2. toczenie fi84 (mogę od razu w toczeni wytoczyć podcięcia z promieniem i fazki?), 3. toczenie powierzchni stożkowej 12st. z fi38
50. Frezowanie czopu
60. Toczenie gwintu zewnętrznego M40
70. Wiercenie 6 otworów poprzecznych i toczenie gwintów M10
80. Toczenie gwintu wewnętrznego (przejście na uchwyt 3-szczękowy)
90. Obróbka b.dokładna otworu (wytaczając, uchwyt 3-szczękowy)
100. Toczenie wykańczające powierzchni zewnętrznych (mocowanie na trzpieniu)


Z góry dziękuję za wszelką chęć pomocy. Pozdrawiam ;-)Obrazek



Tagi:


Paola
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 251
Rejestracja: 16 mar 2012, 09:37

Re: Proces technologiczny tulei

#2

Post napisał: Paola » 09 kwie 2016, 19:17

studentka08 pisze: Potrzebuję pomocy przy procesie technologicznym tulei.
Polecam M.Feld-Podstawy projektowania procesów technologicznych typowych części maszyn


Autor tematu
studentka08
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwie 2016, 00:51
Lokalizacja: Lublin

Re: Proces technologiczny tulei

#3

Post napisał: studentka08 » 09 kwie 2016, 20:18

Paola pisze: Polecam M.Feld-Podstawy projektowania procesów technologicznych typowych części maszyn
Dzięki, ale w Feldzie już znam na pamięć co gdzie jest (obczytane mam rozdziały o półfabrykatach, naddatkach, wałkach, tulejach i tarczach, kołach zębatych). Na jego podstawie tworzyłam ten schemat procesu. Są tam przykładowe procesy ramowe i stamtąd wiem, że mam najpierw obrobić zgrubnie powierzchnie zewnętrzne a później otwór na gotowo, by dalej móc bazować na otworze. Chciałam by ktoś mi to sprawdził i ewentualnie doradził co należy zmienić, może czegoś nie da się wykonać na tokarce CNC z napędzanymi narzędziami, o której pisałam. Nie wiem czy tocząc powierzchnie zewnętrzne mogę toczyć od razu podcięcia, fazki i promienie tym samym narzędziem w jednym zabiegu (wykładowca wspominał o toczeniu konturem) czy mam to robić w oddzielnych zabiegach. Zrobiłam już na zajęcia sama 2 procesy technologiczne (koła zębatego i wału), nie były chyba całkiem złe. To źle, że chcę nauczyć się więcej (podobno w praktyce wiele reczy robi się "inaczej")? Sprawdzić błędy? Poznać zdanie ludzi, którzy się na tym znają?
Nie chcę całego procesu technologicznego. Sama go sobie dalej przygotuję, jak sprawdzę czy to co już wymyśliłam jest w porządku. Chcę tylko dobrych rad i korekty tego co widać powyżej.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5348
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 10 kwie 2016, 08:01

Tuleja ma 70 mm długości i 84 średnicę maksymalną. To po co ci wiercenie pod nakiełki? Bo przepisałeś z książki?

Może najpierw utniesz materiał? Założysz wałek o średnicy 90 mm na piłę i odetniesz kawałek 7 mm dłuższy (czyli na 77 mm). Czemu - a bo za 5 mm chwycisz w uchwyt hydrauliczny (obróbka na maszynie CNC) 1 mm masz na splanowanie a 1 to takie bezpieczeństwo. W sumie możesz więcej chwycić, bo każda strona (od gwintu M40 i od Φ30) nie musi być do końca toczona po wierzchu, a więc nawet krótsza ta przygotówka może być. Mogłaby też mieć średnicę np. 88 mm, ale takich w hutach nie produkują (musisz wziąć z dostępnych w normach).

Później mocujesz i robisz jedną stronę z pozostawieniem ewentualnych naddatków na szlifowanie. Planowanie i wiercenie nakiełków nie ma sensu też z tej przyczyny, że albo będziesz to robić z jednego mocowania na wytaczarce (obracając stołem detal, co przy tej długości jest bzdurą), albo nie uzyskasz równoległości czół (przy samym planowaniu, bez toczenia) i współosiowości nakiełków.

Po obróbce jednej strony przemocowujesz w szczęki miękkie (podtoczone) i robisz drugą stronę.

Nie wiem jaką maszyną dysponujesz. Czy jest to tokarko-frezarka, w rodzaju np. http://de.dmgmori.com/produkte/drehmasc ... 1250-tc-4a czy masz obrabiarki tradycyjne (na tokarce nie powiercisz i nie pofrezujesz).

Popraw, myśląc.


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

Re: Proces technologiczny tulei

#5

Post napisał: peritus » 10 kwie 2016, 09:23

studentka08 pisze:Na zajęcia każdy miał sobie wymyślić samodzielnie tuleję zawierającą określone elementy (otwory, gwinty, czop, wybranie, itd.). Moja tuleja znajduje się na dołączonym rysunku.
Wykonany i załączony rysunek detalu (tulei j.w.) to jakieś nieporozumienie...logiczne i techniczne!
Np. czy widok z prawej strony tulei i przekrój "section A-A" umieszczony pod tym widokiem dotyczą tego samego przedmiotu, o wymiarach i ich braku nie wspominając!

Wykonanie detalu w oparciu o ten rysunek jest niemożliwe!


Autor tematu
studentka08
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwie 2016, 00:51
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: studentka08 » 10 kwie 2016, 09:50

jasiu... pisze:Może najpierw utniesz materiał?
Cięcie pręta pominęłam, bo zakładamy na zajęciach, że ten pręt mamy już ucięty, a że mój półfabrykat ma mieć fi90 to też wiem, bo dobierałam naddatki po Feldzie i tam widziałam, że mam do dyspozycji pręt albo fi85 albo fi90.
studentka08 pisze:To po co ci wiercenie pod nakiełki? Bo przepisałeś z książki?
Właśnie nie wiedziałam jak z początku mam zamocować mój półfabrykat. Nakiełki tak przyszły mi do głowy po robieniu procesu wałka.
jasiu... pisze:chwycisz w uchwyt hydrauliczny
Dzięki
jasiu... pisze:Nie wiem jaką maszyną dysponujesz. Czy jest to tokarko-frezarka, w rodzaju np. http://de.dmgmori.com/pro...beta-1250-tc-4a czy masz obrabiarki tradycyjne (na tokarce nie powiercisz i nie pofrezujesz).
Też dokładnie nie wiem. Powiedziano nam tylko tyle, jak pisałam wcześniej, że zakładamy obróbkę na tokarce CNC z napędzanymi narzędziami. Zdaję sobie sprawę, że tokarka konwencjonalna nie służy do wiercenie i frezowania. Na tej CNC na pewno mogę wiercić. Ale sama nie wiem czy mogę frezować... a kazano nam zrobić czop lub element w tym stylu o dużej dokładności frezowany. Więc o to muszę się dopytać na następnym zajęciach.

Resztę przemyślę i na pewno poprawię po twoich radach ;-) Dziękuję ;-)

[ Dodano: 2016-04-10, 10:02 ]
peritus pisze:Np. czy widok z prawej strony tulei i przekrój "section A-A" umieszczony pod tym widokiem dotyczą tego samego przedmiotu, o wymiarach i ich braku nie wspominając!
Trochę się gubię, widok z prawej strony tulei i przekrój A-A umieszczony pod tym widokiem? Pod widokiem z prawej nie ma przekroju A-A. Czy chodzi o widok z lewej i umieszczony po nim przekrój? Czy o widok z prawej i umieszczony przekrój pod widokiem z lewej?
Wszystko dotyczy jednego przedmiotu. Widok z lewej w jednej płaszczyźnie, widok z prawej w drugiej płaszczyźnie (przekrojony w połowie, tak widywałam na innych rysunkach np. kół zębatych, by wiadomo było co jest w środku). Przekrój A-A dotyczy tego co jest zaznaczone jako A-A na widoku z prawej. Sama się zastanawiałam czy jest on poprawnie zrobiony (trzeba może tą linię przekroju A-A na widoku z prawej wydłużyć poza cały obiekt by normalnie to wyglądało, a nie takie ucięte). Poza tym teraz stwierdziłam, że mogę go w ogóle wywalić, a ten wymiar od wybrania zaznaczyć na widoku po prawej, bo przecież się da. Więc tu faktycznie.
A widokowi z lewej brakuje jeszcze jakichś wymiarów? Pozostałe jego wymiary są na widoku z prawej.


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#7

Post napisał: peritus » 10 kwie 2016, 10:27

studentka08 pisze:Trochę się gubię...
Nie tylko trochę :razz:

Popatrz i i uruchom wiedzę:
widok i przekrój section A-A dotyczą tego samego przedmiotu?: w przekroju section A-A są 4 otwory na ściętym kołnierzu, a w widoku 6 otworów i kołnierz kołowy (nie ścięty!)...jest to ten sam kołnierz?, tabliczka, materiał, wymiary..., braki wymiarów... 6kąt?, podziałki, tolerancje, chropowatość, GD&T ...itd, itd… :?: !

Obrazek


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#8

Post napisał: ak47 » 10 kwie 2016, 11:22

na początku łapiesz wałek i toczysz lewą stronę, potem masz już cylindryczną część za którą łapiesz i robisz prawą stronę oraz cały otwór. Trochę śmieszne jest to wytocznie w środku tulei z promieniami. Do czego takie coś może być ? Rozumiem że to tylko przykładowa tuleja ale nie mam pomysłu do czego komuś takie wytoczenie w które i tak nie wsadzi niczego.


Paola
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 251
Rejestracja: 16 mar 2012, 09:37

#9

Post napisał: Paola » 10 kwie 2016, 11:33

ak47 pisze:na początku łapiesz wałek i toczysz lewą stronę, potem masz już cylindryczną część za którą łapiesz i robisz prawą stronę oraz cały otwór. Trochę śmieszne jest to wytocznie w środku tulei z promieniami. Do czego takie coś może być ? Rozumiem że to tylko przykładowa tuleja ale nie mam pomysłu do czego komuś takie wytoczenie w które i tak nie wsadzi niczego.
Ciekawe będzie zaprojektowanie procesu technologicznego w oparciu o parodię dokumentacji/rysunku technicznego jw
:mrgreen:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5348
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#10

Post napisał: jasiu... » 10 kwie 2016, 12:05

ak47 pisze:na początku łapiesz wałek i toczysz lewą stronę, potem
Potem masz gwint M40, za który nie złapiesz. Musisz łapać za Φ84 tylko że z prawej strony masz maksymalnie Φ38. Z tego wynika, że w mocnym trzymaniu w twardych szczękach (pierwsza operacja) korzystniej będzie zrobić jak najwięcej, a więc prawa strona (tam skrawasz więcej, Φ30, stożek, Φ84) aż się prosi, żeby ją zrobić na początku.

Gwint M40 wystawał będzie na raptem 20+4 mm plus - ano właśnie jeszcze z 3 mm bo mamy fazę 2 mm. Z tego trzymanie jest (z drugiej strony też jest faza) na

8-3 (do zrobienia lewej fazy) - 2 mm (faza z prawej) a więc za 3 mm. W miękkich szczękach nie poszalejesz, ale M40 zrobisz

albo i nie.

Zobacz: http://www.euro-met.com.pl/tabela-skoko ... h,435.html

Gwint M40 nie należy (jak sąsiednie gwinty M39 i M42) do gwintów zwykłych, a więc wypadałoby podać przy tym gwincie skok! Popraw rysunek!

Dołóż też na rysunku tolerancje. Zwymiaruj też sześciokąt. Przy pomocy napędzanych narzędzi, na niektórych maszynach da się go wyfrezować, ale nie na wszystkich, ale zwymiarowany być musi.

Ile tych sztuk ma być. Są niuansy, które skłaniałyby przy dużej serii do zaprojektowania specjalnych uchwytów, choćby właśnie do wykonania przekroju A-A. Tylko jeśli tego jest 10 sztuk, to się nie opłaci.

Właśnie, ten przekrój A-A jest dość nieszczęśliwie pokazany. Widzę, że chcesz mieć pełną tarczę z prawej strony na grubość 8 mm i ścięcie w widoku z lewej. Coś tu się kłóci, bo jeśli nawet w miejscu przekroju tak ie ścięcie jest, to przecież koło (jakie widzisz z prawej) nadal jest za ścięciem, chyba, że tu masz błąd.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”