Obróbka grafitu EDM

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
agieman94
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 11 mar 2016, 20:15
Lokalizacja: Bydgoszcz

Obróbka grafitu EDM

#1

Post napisał: agieman94 » 11 mar 2016, 21:12

Witam, kolegów.

Chciałbym otworzyć małą działalność i zająć się obróbką elektrod EDM.

Aktualnie pracuję jako młodszy technolog w narzędziowni, w szczególności zajmuję się drążeniem. Elektrody robią dla nas zewnętrzne firmy z miedzi z racji problemów z pyleniem. Okrągłe robimy sami.

Poszukuję wszelkich informacji na temat obróbki grafitu.

Przeszperałem prawie całego neta.

No to zacznijmy oczywiście od frezarki. Chciałbym zająć się tylko produkcją elektrod. Każdy przedstawiciel wychwala swoje frezarki. Jaką frezarkę dedykowalibyście do obróbki elektrod. Uniwersalnego zastosowania czy typowego HSM przystosowanego do obróbki grafitu?
Mikron, Chmer, OPS INGERSOLL, DMG MORI, imes-icore, Haas, Fehlmann

Jak uporać się z pyleniem podczas obróbki? Stosujecie jakieś odciągi, kurtynę. W kilku firmach widziałem jak leją chłodziwo rozrobione z wodą, nie chcecie wiedzieć jak wyglądałam maszyna w środku.

Przejdźmy do narzędzi. jakie frezy stosujecie? Wszyscy chwalą z pokryciem diamentowym, ale niby ceny też są bardzo ciekawe :) Może VHM alby płytki PKD. Macie jakiegoś sprawdzonego dostawcę narzędzi z którym mógłbym się skontaktować?

Jakie oprawki stosujecie, hydrauliczne, termiczne czy zwykły koszyk?
Stosujecie jakieś chłodziwo czy na sucho?
Jakie problemy sprawia grafit przy obróbce prócz pylenia?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Agieman94



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7981
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Obróbka grafitu EDM

#2

Post napisał: WZÓR » 11 mar 2016, 21:47

agieman94 pisze:..... Jaką frezarkę dedykowalibyście do obróbki elektrod. Uniwersalnego zastosowania czy typowego HSM przystosowanego do obróbki grafitu?
Mikron, Chmer, OPS INGERSOLL, DMG MORI, imes-icore, Haas, Fehlmann
...
Ja wykonuję je na Haas Mini Mill.
...
Jak uporać się z pyleniem podczas obróbki? Stosujecie jakieś odciągi, kurtynę. W kilku firmach widziałem jak leją chłodziwo rozrobione z wodą, nie chcecie wiedzieć jak wyglądałam maszyna w środku. ...
Żadnego chłodziwa , a na zapylenie nie ma rady - na koniec roboty dokładnie wysprzątać maszynę i jest cacy.
.... Przejdźmy do narzędzi. jakie frezy stosujecie? Wszyscy chwalą z pokryciem diamentowym, ale niby ceny też są bardzo ciekawe :) Może VHM alby płytki PKD. Macie jakiegoś sprawdzonego dostawcę narzędzi z którym mógłbym się skontaktować?
....

W przypadku grafitu nie ma wielkich wymagań .... , HSS , węglikowy.
Najważniejsze aby był ostry.
.... Jakie oprawki stosujecie, hydrauliczne, termiczne czy zwykły koszyk?
Stosujecie jakieś chłodziwo czy na sucho?...
ER wystarczą i na sucho.
....
Jakie problemy sprawia grafit przy obróbce prócz pylenia?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Agieman94
Czasami lubi się wyłamać więc ostrożnie z parametrami.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#3

Post napisał: ak47 » 12 mar 2016, 15:20



Taką frezarką robimy bez żadnych osłon. Stosujemy tylko odciągi. Bez odciągów nie ma mowy bo pył z grafitu zaraz leci na elektronikę. Nie było problemu. Odciąg to trochę poważniejszy odkurzacz po prostu. Jednak częściej robimy elektrody z miedzi bo mniejszy problem.

Z frezami gorzej. Musi być ostry jak się tylko da. Grafit to w sumie coś jak żeliwo tylko jeszcze bardziej kruche. Podobnie jak żeliwo nie trzeba zaraz diamentu do strugania.


NFZ
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 398
Rejestracja: 07 paź 2012, 21:49
Lokalizacja: inąd

#4

Post napisał: NFZ » 12 mar 2016, 16:42

Elektrody tylko w miedzi robimy, więc nie pomogę, ale w "Oberonie" był parukrotnie poruszany temat obróbki grafitu - łącznie z zestawieniem frezarek(numery archiwalne możno na ich stronie przeglądać).



http://forumnarzedziowe.pl
http://forumnarzedziowe.pl/ako/arch2014 ... tem-10.pdf
http://forumnarzedziowe.pl/ako/arch2012 ... tem-10.pdf


Autor tematu
agieman94
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 11 mar 2016, 20:15
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: agieman94 » 13 mar 2016, 08:25

Dzięki za info.

Gatunków grafitów i dostawców jest wielu. Jaki stosujecie? POCO, IBIDEN, TOYO TANS.


Dolek77
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 10 lip 2014, 14:47
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: Dolek77 » 24 mar 2016, 13:23

Gatunek grafitu zależy od rodzaju elektrody - na małe, precyzyjne tylko POCO, większe, zgrubne - wszystkie inne mogą być. Bynajmniej my zamawiamy elektrody wg takiego podziału
Dolek


Bomber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2016, 08:14
Lokalizacja: Bydgoszcz

#7

Post napisał: Bomber » 21 kwie 2016, 08:24

Co do samego grafitu na pewno warto. Sam koszt wykonania elektrody jest dużo niższy w niż z miedzi.

W naszej narzędziowni pracujemy na grafitach MERSEN, które kupujemy w OBERONIE. Bardzo dobrze sprawdza się na elektrody precyzyjne, o ściankach nawet mniejszych jak 1mm (tutaj gatunek ELLOR+40 lub ELLOR+50) i te zgrubne (ELLOR+18). Swego czasu braliśmy też POCO, ale jego cena w porównaniu do MERSENA jest znacznie zawyżona, co do jakości różnic praktycznie nie widać.


avatar_mk
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 20 sty 2011, 20:11
Lokalizacja: Częstochowa

#8

Post napisał: avatar_mk » 18 sie 2016, 12:31

Mam pytanie co do obróbki grafitu. Już jestem po pierwszych frezowaniach, drążeniach.

Raz zamówiłem grafit i musiałem dać do ofrezowania, potem zamówiłem już ofrezowany chyba trafiłem na promo cenowe bo wyszło w cenie materiału, a teraz już za obrabianie będzie extra płatne.

Potrzebuję głowicę do obrabiania kostek grafitowych 20-40 co polecacie ? Na płytki ?


marcinpawlik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 05 sie 2015, 00:28
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Obróbka grafitu EDM

#9

Post napisał: marcinpawlik » 15 lis 2016, 14:53

Witam,

Wszystko zależy od gatunku materiału oraz kształtu elektrody. Są ogólne zasady, ale najlepiej skorzystać z możliwości dobrania parametrów obróbki i drążenia bezpośrednio u producenta grafitu - zapraszam do przesyłania zapytań.
_______________________________________

Jako producent grafitu gwarantujemy stabilną jakość dostarczanych materiałów, oraz wsparcie w zakresie doboru parametrów obróbki mechanicznej oraz drążenia.
Na podstawie rysunku elektrody i wymaganej jakości VDI dobieramy parametry które pozwalają w optymalny sposób wykorzystać nasze materiały, co przekłada się na oszczędności w zakresie konsumpcji grafitu jak i skrócenie czasów produkcji.



Obrazek

Obrazek
Załączniki
_Datasheet EDM Graphite Polish Version 16.06.14 - Copy.pdf
(306.75 KiB) Pobrany 729 razy
Firma Tokai jest jedynym producentem grafitu obecnym bezpośrednio w Polsce.

Zapraszamy na naszą stronę: http://schunk-tokai.pl/pl/edm

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”