Wykonanie kotwy

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
kristoronto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 sie 2014, 21:40
Lokalizacja: Toruń

Wykonanie kotwy

#1

Post napisał: kristoronto » 05 sie 2014, 21:59

Witam,

Mam nadzieję, że wybrałem dobry dział.
Piszę tu ponieważ nie wiem jak podejść do tematu. Może bardziej chcę się utwierdzić w tym co udało mi się samemu ustalić.
Mam zamiar wytwarzać kotwy okienne z blachy ocynkowanej grubości 1,5 mm.
Mniej więcej tak to ma wyglądać:

Obrazek

Moje pytania:
Czy jestem w stanie wykonać to za pomocą prasy mimośrodowej? Jeśli tak to rozumiem ze będę potrzebował odpowiednich wykrojników - jakie są koszty wykonania takich elementów?
Czy cały ten element można wykonać podczas jednego skoku maszyny (obcięcie, wycięcie otworów, wytłoczenie)
Czy chcąc produkować różne rozmiary będę potrzebował tyle wykrojników ile rozmiarów (zakładam że kotwy będą różniły się między sobą rozstawem "uszu")?
Jak duża musi być maszyna aby sobie z tym poradzić?
Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam, Krzysztof



Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7981
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Wykonanie kotwy

#2

Post napisał: WZÓR » 06 sie 2014, 12:38

kristoronto pisze:Witam,

Mam nadzieję, że wybrałem dobry dział. ...
No , nie bardzo - dział obróbka plastyczna byłby trafniejszy. :grin:
...
Czy jestem w stanie wykonać to za pomocą prasy mimośrodowej? Jeśli tak to rozumiem ze będę potrzebował odpowiednich wykrojników - jakie są koszty wykonania takich elementów?...
.... , a jaką sumkę (mniej / więcej) przeznaczasz na ten projekt ?
...
Czy cały ten element można wykonać podczas jednego skoku maszyny (obcięcie, wycięcie otworów, wytłoczenie) ...
Nie ma takiej opcji.
...
Czy chcąc produkować różne rozmiary będę potrzebował tyle wykrojników ile rozmiarów (zakładam że kotwy będą różniły się między sobą rozstawem "uszu")? ...
Wystarczy Tobie jeden przyrząd tzw. matka , na którym będziesz wymieniał elementy w/g rozmiaru i potrzeb detalu.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
kristoronto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 sie 2014, 21:40
Lokalizacja: Toruń

#3

Post napisał: kristoronto » 06 sie 2014, 17:43

Ciężko mi jakoś to określić, ale chciałbym się zamknąć w 50k.
Maszynę mam zamiar kupić używaną, automatyczną (np. PSM).
Nie wiem jak duża to musi być maszyna.

Nie ma możliwości wykonania wykrojnika/tłocznika aby móc zrobić coś takiego za jednym skokiem? (jeśli nie to jakie są ograniczenia).

Budżet ciężko mi ocenić, ponieważ nie wiem jaka maszyna(prasa mimośrodowa, hydrauliczna, śrubowa?) byłaby najbardziej odpowiednia (wielkość i moc) oraz jakie są koszty wykonania wykrojników/tłoczników.


Pneumokok
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 922
Rejestracja: 28 gru 2009, 15:56
Lokalizacja: Miasto nieudaczników

#4

Post napisał: Pneumokok » 06 sie 2014, 18:30

Osobiście nie wydaje mi się, że kwota 50k za prasę+projekt matrycy+wykonanie matrycy to kwota wystarczająca.
Tak jak pisał Kolega WZÓR nie da rady zrobić wszystkiego w jednym takcie. Jeśli jednak znalazłbym się ktoś, kto nie wie, że sie nie da i to zrobił, to taki przyrząd będzie bardziej skomplikowany niż przyrząd wielotaktowy, a co za tym idzie droższy

Oczywiście w założeniach przyjmujemy, że matryca za pierwszym razem będzie wypluwać sztuki mieszczące się w toleracji, bo jeśli nie, to dochodzi także koszt poprawek takiej matrycy. Nie taniej byłoby dać taki detal do produkcji jakiejś firmie, która ma tłocznie i biuro kontrukcyjne? Albo to co można, to opierdzielić na laserze, a reszte na prasie?

Pozdrawiam
Jeżeli pomogłem kliknij pomógł :)

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#5

Post napisał: maz » 06 sie 2014, 19:07

Witam.
Ostatnio kilka podobnych tematów na forum czytam z zaciekawieniem, bo bardzo ciekawe odpowiedzi są podawane ;)

Nie wiem kto co rozumie pod postacią 1 uderzenia i 1 gotowej sztuki.
Przecież taki element wyjdzie z jednego uderzenia prasy i na tym to polega, na mimośrodówce . Nieważne ile taktów ma mieć narzędzie aby element wyskakiwał cały, bo przecież na końcu i tak wyskoczy gotowa sztuka.
Taktów musi być tyle ile potrzeba do realizacji sztuki, a że 3 czy 10 pierwszych uderzeń na pasek jest pustych to co za różnica - i tak cały pasek zostanie przerobiony. Nie ma innej możliwości.

Ps
Takich wykrojników na kotwy zrobiłem kilka, i nie widzę problemu w realizacji takiego wykrojnika z tłoczeniem.
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


Autor tematu
kristoronto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 sie 2014, 21:40
Lokalizacja: Toruń

#6

Post napisał: kristoronto » 06 sie 2014, 19:26

Jestem w tym temacie kompletnie zielony.
Jeśli mówicie że element może być wykonany w iluś tam taktach, to wygląda to tak że np:
1 takt: wycięcie otworów
2 takt: wytłoczenie
3 takt: obcięcie elementu od taśmy

Czy do wykonania każdego taktu muszę mieć inny wykrojnik i go zmieniać?

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7981
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#7

Post napisał: WZÓR » 06 sie 2014, 19:45

maz pisze:Witam.
Ostatnio kilka podobnych tematów na forum czytam z zaciekawieniem, bo bardzo ciekawe odpowiedzi są podawane ;)

Nie wiem kto co rozumie pod postacią 1 uderzenia i 1 gotowej sztuki.
Przecież taki element wyjdzie z jednego uderzenia prasy i na tym to polega, na mimośrodówce . ...
@maz - poruszyłeś ciekawe zagadnienie.
... jeśli chodzi o mnie , to wolę określenie ; w ilu taktach wykonam owy detal.
Dla osób mających jako takie pojęcie w tym temacie pozwala jako tako określić wielkość potrzebnego przyrządu , a co za tym idzie - prasy.
Zdarzają się przypadki (np.) tutaj;
https://www.cnc.info.pl/topics117/tlocz ... t58858.htm
, w którym jest ciężko cokolwiek wyjaśnić / wytłumaczyć.
Regeneruję wiele przyrządów wielotaktowych , które składają się z 6-8 oddzielnych segmentów zespolonych na jednej płycie , ale nigdy nie wypowiadałem się , że detal wychodzi w jednym uderzeniu.
Hmm .... , każdy zwał jak się nauczył. :grin:

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#8

Post napisał: maz » 06 sie 2014, 20:20

I tu się pojawia przykład wykrojnika np na podkładki okrągłe z otworkiem w środku.

Aby ładnie wykorzystać pasek można ustawić tak kontury, aby z 1 uderzenia i przy 2 taktach zrobić kilkanaście podkładek, czyli mamy np n szt podkładek zrobionych w 2 taktach przy jednym uderzeniu. Sytuacja skalowalna do granic wyobraźni ;)
Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)


Autor tematu
kristoronto
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 sie 2014, 21:40
Lokalizacja: Toruń

#9

Post napisał: kristoronto » 06 sie 2014, 20:31

Jeśli dobrze rozumiem to taktownie polega na tym ze w 1 kroku wykonuje np 2 otwory, taśma się przesuwa i obok np jest robione wytłoczenie,..., a na końcu obcięcie gotowego elementu. To teraz pytanie jak duża musi być do tego maszyna?

Awatar użytkownika

maz
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 894
Rejestracja: 20 cze 2007, 22:55
Lokalizacja: Blachownia
Kontakt:

#10

Post napisał: maz » 06 sie 2014, 21:02

Taktowanie to wykonywanie w odpowiedniej kolejności operacji, które umożliwiają wykonanie wykrawki. Nie da się w wielu przypadkach zrobić wszystkiego w 1 operacji ze względu na właściwości blach i procesy cięcia, gięcia, konstrukcję narzędzi itp.

Przykład:

Kazde parametry sa idealne, czasami tylko narzedzia sa malo wytrzymale :-)
Kazdy wymiar da sie osiagnac, czasami wystaczy docisnac mocniej urzadzenie pomiarowe ;-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”