Wykrojnik do scrapbookingu

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Bogusz1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 07 paź 2018, 15:17

Wykrojnik do scrapbookingu

#1

Post napisał: Bogusz1 » 07 paź 2018, 16:17

Witam, wszystkich odwiedzających forum. Jestem nowym użytkownikiem forum i proszę o wybaczenie wszelkich błędów i braku wiedzy. Proszę Was o podzielenie się wiedzą i doświadczeniem.

Krótko definiując tematykę mojego problemu. Wykrojniki do scrapbookingu służą do wycinania z cienkich kolorowych kartek papieru ozdobnych kształtów służących do tworzenia zaproszeń, kartek okolicznościowych itp. Wykrojniki te zawierają bardzo wiele drobnych elementów, otworów. Umożliwiają wycięcie otworów oraz jednocześnie wytłoczenie elementów w jednej kartce. Stosowane są do papierów o gramaturze około 200-300g. Ważną kwestią jest to aby wycinały w papierze 300g, lecz w papierze 200g nie przecinały kartki w miejscu tłoczenia.

Wykonane są z stali węglowej (informacja ze strony producenta), grubość blachy to około 0,8mm-1mm. Chińscy producenci wykonują i sprzedają takie wykrojniki w granicach kilku złotych za sztukę.

Obrazek
Obrazek
Z jednej strony są umieszczone krawędzie tnące i tłoczące a druga strona jest płaską blaszką. Takiego wykrojnika używa się w specjalnej maszynie umieszczając wykrojnik na kartce papieru i przeciskając pomiędzy dwoma obracającymi się rolkami.
Obrazek
Tu pytanie do Was drodzy użytkownicy. Czy ktoś z Was miał styczność z takimi wykrojnikami i mógłby udzielić informacji jak one powstają? Stawiam że projekt takiego wykrojnika zapewne powstaje w programie typu Solidworks itp. Lecz interesuje mnie jaka jest dalsza część produkcji. Szczególnie jak to jest zrobione że jedna strona wykrojnika jest płaska a druga posiada krawędzie tnące i tłoczące? Czy polega to na tłoczeniu, czy jest to wyciskane przy użyciu specjalnych matryc bądź wycinane każdorazowo na maszynie cnc?

Wiem że dla wielu z Was są to banalne pytania lecz jestem początkującym w tym temacie.
Z góry dziękuję za odpowiedzi i próbę pomocy.



Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wykrojnik do scrapbookingu

#2

Post napisał: Yarec » 07 paź 2018, 17:01

pojedyncze małe szt. - elektrodrążarka CNC, a potem "wódz Skośne Żółte Oko" doszlifowuje to "ryncami" (łącznie z krawędzią tnącą)
Bogusz1 pisze:czy jest to wyciskane przy użyciu specjalnych matryc

papier/brystol > przechodzi razem z matrycą przez "wyżymaczkę od pralki Frania" z reg. docisku.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design


Autor tematu
Bogusz1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 3
Rejestracja: 07 paź 2018, 15:17

Re: Wykrojnik do scrapbookingu

#3

Post napisał: Bogusz1 » 07 paź 2018, 17:14

Dziękuję za odpowiedź lecz uważam że może być Pan w błędzie. Nie chodzi tu o pojedyncze sztuki lecz jest to produkowane seryjnie. Koszt pojedynczego wykrojnika zależnie od kształtu itp zaczyna się od 3 zł, więc nie uważam aby było to robione małymi partiami. A ta maszyna to nie do końca wyżymaczka do pralki lecz zasada działania podobna.

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wykrojnik do scrapbookingu

#4

Post napisał: Yarec » 07 paź 2018, 18:31

masowo jeden wzór to wypraska z 10 tonowej prasy, bo szybko i tanio, poza samym stemplem i matrycą
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”