Mocowanie i frezowanie detalu palonego palnikeim

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
Miragorn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2014, 21:01
Lokalizacja: dolnyśląsk

Mocowanie i frezowanie detalu palonego palnikeim

#1

Post napisał: Miragorn » 22 sty 2014, 21:24

Witam, pracuje w firmie posiadającej frezarkę cnc DMC 100, oraz wypalarkę tlenowa cnc. Mam pytanie odnośnie tego czy bezpieczne dla DMC i narzędzi jest mocowanie w niej w imadło detali po paleniu palnikiem bez obróbki zgrubnej wyrównującej krawędzie.
Powiedzmy wypalam detal z blachy 40H grubość 60 gabaryty 300 na 200. Czy krawędzie bardzo się utwardzą i czy DMC może się przeciążyć? płytki szybko się kruszą... Dotychczas palone detale (zwykłym palnikiem) były obrabiane wstępnie na maszynach konwencjonalnych, potem dopiero były mocowane na cnc. Jednak krawędzie po wypalarce cnc są dość ładne i próbuje je obrabiać od razu na cnc. Proszę o jakieś rady i uwagi na ten temat, czy trzeba stosować inne płytki? Jak pewnie zamocować detal nie mający do końca zachowanych kątów? każda informacja się przyda.



Tagi:

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Mocowanie i frezowanie detalu palonego palnikeim

#2

Post napisał: WZÓR » 22 sty 2014, 21:32

Miragorn pisze:... Mam pytanie odnośnie tego czy bezpieczne dla DMC i narzędzi jest mocowanie w niej w imadło detali po paleniu palnikiem bez obróbki zgrubnej wyrównującej krawędzie. ...
Każda maszyna i imadło nie ,,strawi'' takiego detalu bez obróbki wyrównującej krawędzie.

p.s.
.... prędzej , czy później w trakcie obróbki (może) materiał wyrwie.

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


szuler666
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 310
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:20
Lokalizacja: szczecin/essen
Kontakt:

#3

Post napisał: szuler666 » 23 sty 2014, 01:00

I takie pytania zadaja osoby które chyba niby zawodowo zajmują się obrobka skrawania , :roll:
szuler


Autor tematu
Miragorn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2014, 21:01
Lokalizacja: dolnyśląsk

#4

Post napisał: Miragorn » 23 sty 2014, 13:36

Nie mam dużego doświadczenia w obróbce skrawaniem CNC, dopiero zaczynam. Jednak słyszałem że w innych zakładach takie detale obrabia się bezpośrednio po palniku (ile w tym prawdy to nie wiem) . Jest to wymysł kierownika (nie mamy używać maszyn konwencjonalnych). Może rozwiązaniem jest mocowanie po grubości blachy i planowanie 2 równoległych ścian na wymiar. Ale nie da się tak przecież planować wysokich detali...


Hootnik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 08 lip 2008, 14:08
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: Hootnik » 28 sty 2014, 20:13

Po paleniu palnikiem ZAWSZE należy wyrównać krawędzie. Imadło złapie w kilku punktach i wyrwie detal. Brzegi po paleniu masz podhartowane i nierówne, więc nie dziw się, że płytki lecą, bo lecieć będą, a to kosztuje. Lepiej ustawić to na konwencjonalną, mały posuw i niech młóci. Obecnie maszyny konwencjonalne służą do takich prostych robót jak planowanie. Po co tracić czas cnc na tak proste roboty?

Odnośnie mocowania detali nie mających zachowanych kątów to są imadła z wkładkami węglikowymi na szczęce ruchomej, które dopasowują się do powierzchni zapewniając pewne trzymanie detali o niezachowanej równoległości płaszczyzn.


malpa500000
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 483
Rejestracja: 25 kwie 2010, 22:49
Lokalizacja: rwlk

#6

Post napisał: malpa500000 » 28 sty 2014, 21:05

konwencjonalna poziomka na duze plyty a imadło na małe głowica na ruskie płytki i smażysz a jak chcesz na cnc to przeciwbieżnie obrabiaj bo nie urobisz....


colltom
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 82
Rejestracja: 25 kwie 2007, 11:10
Lokalizacja: Żory

#7

Post napisał: colltom » 02 lut 2014, 15:50

Hootnik pisze:Po paleniu palnikiem ZAWSZE należy wyrównać krawędzie
Hootnik pisze:
Kolega posiada wiedzę praktyczną czy tylko teoretyczną?

Na co dzień obrabiam palone materiały i nie widzę żadnego problemu ,mocuję je w imadle i miękkich bodź nacinanych szczękach .Nie zauważyłem żeby mi coś wyrwało. Oczywiście zużycie płytek jest większe ze względu na utwardzenie i nierówną powierzchnię po paleniu.


szuler666
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 310
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:20
Lokalizacja: szczecin/essen
Kontakt:

#8

Post napisał: szuler666 » 02 lut 2014, 16:35

colltom pisze:Na co dzień obrabiam palone materiały i nie widzę żadnego problemu
he he to zobacz co dzieje się jak obrabiasz taki klocek 500 x500x5000 mm po wypałce
szuler


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 16275
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#9

Post napisał: kamar » 02 lut 2014, 17:06

Gatunek żelaza, Panowie, gatunek !!!

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7991
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 02 lut 2014, 18:10

colltom pisze:
Hootnik pisze:Po paleniu palnikiem ZAWSZE należy wyrównać krawędzie
Hootnik pisze:
Kolega posiada wiedzę praktyczną czy tylko teoretyczną?

Na co dzień obrabiam palone materiały i nie widzę żadnego problemu ,mocuję je w imadle i miękkich bodź nacinanych szczękach .Nie zauważyłem żeby mi coś wyrwało. ....
Na jakich posuwach jedziesz?
Ja przy niektórych operacjach z F7000 nie schodzę , więc muszę mieć powierzchnie mające styk ze szczękami imadła równoległe i ,,zabielone".

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”