dokładność toczenia

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Sayrus
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 10 maja 2011, 19:37
Lokalizacja: Mielec
Kontakt:

#11

Post napisał: Sayrus » 11 sie 2012, 23:23

Jeżeli chodzi o tokarkę to mikrony w grę raczej nie wchodzą. Oczywiście może wyjść kilka sztuk w tolerancji do kilku mikronów, ale to jest raczej loteria. Nieważne jaka jest super maszyna i jak dokładna pod uwagę trzeba również brać inne czynniki jak np. płytka.
Jeżeli chodzi o szlifowanie to spotkałem się kiedyś z opinią szlifierza z wieloletnim doświadczeniem, który mówił że np. 0.03mm dla szlifierza to tak jak 0.3mm dla tokarza :wink:
grze pisze:skoro są trudności z uzyskaniem takich odchyłek nawet na szlifierkach, to na jakich obrabiarkach można je uzyskać?
Gdzieś słyszałem, że łożyska robione są w tolerancji do mikrona i to na szlifierkach



Tagi:


zery
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 75
Rejestracja: 01 cze 2009, 17:18
Lokalizacja: Wielkopolska

#12

Post napisał: zery » 12 sie 2012, 12:18

Z uzyskaniem chropowatości nie było problemu. Tolerancja na większości to +0,02 a tak to wg tabel najczęściej h7, H7. Oczywiście szlifierki chodzą na okrągło jednak są operatorzy którzy jakość dopracowali do perfekcji. Dlatego jeżdżą po świecie i ustawiają maszyny lub uczą nową kadrę.


gery_z1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 51
Rejestracja: 04 cze 2015, 19:42
Lokalizacja: barcin

Jeżeli

#13

Post napisał: gery_z1 » 14 kwie 2016, 22:13

ktoś myśli ,że nożem można zebrać z dokładnością poniżej 0,1 to niech spróbuje czasami się uda , ale to zależy od twardości materiału ,grubości wióra , ale jeżeli zostanie do zebrania na przykład 0,07 lub mniej to nóż nie skrawa tylko wyrywa materiał i już nici z gładkości powierzchni i dokładności zostaje tylko papier chyba że na CNC , ale nie jestem pewien bo na tym to nie mam doświadczenia


Autor tematu
zdzicho
Posty w temacie: 7

#14

Post napisał: zdzicho » 14 kwie 2016, 22:28

Co ty toczysz ,ze masz takie doświadczenia?. Z moich doświadczeń z toczeniem wynika całkiem co innego. Toczenie z dokładnością do 0,1 ,to chyba w kuźni.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7612
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#15

Post napisał: pukury » 14 kwie 2016, 23:00

witam.
no - ja tak myślę - że można dokładniej niż 0.1mm zrobić.
bo nie zostawia się 5 setek do toczenia.
jak znasz maszynę to na koniec 0.7 - 0.5 mm i musi być ok.
oczywiście nóż musi być dobry , itp.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11582
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#16

Post napisał: RomanJ4 » 14 kwie 2016, 23:47

gery_z1 pisze:ktoś myśli ,że nożem można zebrać z dokładnością poniżej 0,1 to niech spróbuje czasami się uda
Herezje kolega prawi, chyba o uczniu na klamocie... Cały przemysł maszynowy by poległ przy takich możliwościach tokarek.
Dobra nie zjechana tokarka manualna z pokasowanymi luzami powinna być dokładna na wielkość ~ pojedynczej działki, ale dużo tu zależy od umiejętności operatora. Wystarczy zajrzeć choćby do Poradnika Tokarza, netu,
https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... adw0srtX8g (str.76 z224)

http://lwcad.republika.pl/chr/chrop_obr.htm
A mogę Cię kolego zapewnić, że nawet na swojej amatorskiej tokareczce jestem w stanie uzyskać powtarzalność toczenia (jednego po drugim) identycznych elementów w najlepszym wypadku do 2-3, najgorszym 4-5 setek, zależy w jakim materiale i czym (zużycie ostrza), i to bez jakichś specjalnych zabiegów..
pozdrawiam,
Roman


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#17

Post napisał: IMPULS3 » 15 kwie 2016, 12:24

gery_z1 pisze: zostaje tylko papier chyba że na CNC ,
A mnie zastanawia dlaczego albo skąd wziął się ten mit że CNC a manualna to inne dokładności? Przecież konstrukcyjnie to takie same maszyny.

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 11582
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#18

Post napisał: RomanJ4 » 15 kwie 2016, 12:50

No niezupełnie zawsze takie same, i konstrukcyjnie i kinematycznie.
Poza tym w CNC praktycznie regułą jest kontrola i automatyczna korekta położenia osi w czasie rzeczywistym, czyli pośrednio i wymiaru (liniały, enkodery, itd), co w manualnych jest co prawda coraz bardziej popularne (czytniki osi), bo eliminuje bezpośredni wpływ luzów mechanizmów na uzyskiwany wymiar, ale to jeszcze nie standard. Przynajmniej nie wszędzie (np amatorskie zastosowanie)
pozdrawiam,
Roman


IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#19

Post napisał: IMPULS3 » 15 kwie 2016, 14:47

RomanJ4 pisze:No niezupełnie zawsze takie same, i konstrukcyjnie i kinematycznie.
No wiesz, nawet niewygodnie byłoby jakbyś w manualnej miał nóż założony "do góry nogami" i znajdowałby się on z drugiej strony osi wrzeciona... :) Chodzi o podstawowe porównanie, inaczej mówiącv jakby manualne mialy być niedokładne to i CNC ciężko by było podnieść dokładności. Same prowadnice mogą być i tu i tu takie same, śruby też wiadomo ze toczne lepiej bo bezluzowe, ale przy małych naddatkach i zbędnej elektroniki to wszystko podobnie.


gery_z1
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 51
Rejestracja: 04 cze 2015, 19:42
Lokalizacja: barcin

A może ktoś słyszał ,

#20

Post napisał: gery_z1 » 15 kwie 2016, 19:36

że CNC mają inne lepszej jakości noże i pracują na kilka razy większych obrotach oraz śruby kulowe .
A co do tych dokładności 0,02 do 0,03 to tylko pogratulować , bo kilka lat temu jak nie miałem tokarki dawałem wałki do toczenia do firmy gdzie tokarze toczyli serie po kilka tysięcy sztuk to wałki w miejscach pod łożyska były szlifowane i też wymiar był 0,02 - 0,03 w plusie odpowiedzcie dlaczego było szlifowane

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”