Wykonanie mosiężnego elementu.

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
capo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2011, 01:18
Lokalizacja: Polska

Wykonanie mosiężnego elementu.

#1

Post napisał: capo » 21 lis 2011, 02:27

Witam,
Może zacznę od tego, że na obróbce się kompletnie nie znam, dlatego proszę Was o pomoc.
Potrzebuję wykonać mosiężny element, niezbyt skomplikowany i o małych gabarytach, powiedzmy 35mm/35mm/5mm, waga około 15g i stalowy element 20mm/7mm/1mm.
Interesuje mnie orientacyjna cena gotowego produktu ( projekt + surowiec + wykonanie ) i metoda wykonania, zależy mi bardziej na niższej cenie niż dużej dokładności.
Dodaje zdjęcie, może wyjaśni coś więcej, ( wewnątrz elementu, po lewej stronie jest stalowa część o której mowa ) .

Obrazek



Tagi:


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5349
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#2

Post napisał: jasiu... » 21 lis 2011, 09:56

Odlewanie, metodą traconego wosku wyjdzie najtaniej i tak to chyba było robione (widok powierzchni). Dokładność też powinna być wystarczająca. Popytaj w odlewniach galanterii. Na drugi raz daj ciut większe zdjęcia, na tych niewiele widać, ale to chyba odlew, bo mało prawdopodobne, że odkuwka.


Autor tematu
capo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2011, 01:18
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: capo » 21 lis 2011, 16:31

W metodzie na wosk tracony po każdym odlewie trzeba niszczyć formę i tak w kółko? Zależy mi na tym żeby móc wykonać na przykład 500 takich elementów.
A jeżeli chodzi o cenę? Chciałbym wiedzieć orientacyjnie, nawet z dużym progiem błędu, ile taka zabawa może mnie kosztować.


Pozdrawiam .


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5349
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#4

Post napisał: jasiu... » 21 lis 2011, 18:16

No to metoda traconego wosku będzie najtańsza!

Po prostu ty o tej metodzie nic nie wiesz, dlatego takie bzdury wypisujesz.

W tej metodzie, na początku robisz sobie formę, od bardzo wielkiej biedy z gipsu, a najlepiejz żywicy, ewentualnie, najlepiej z silikonu. I w tej formie odlewasz woskowe modele twojej duperelki Później te modele doklejasz do układu wlewowego, ile się zmieści, robiąc tak zwaną choinkę. Gotową choinkę na zmianę dajesz pod szkło wodne i pył (drobny piasek) kwarcowy. Powstanie na wosku skorupka, którą wsadzasz nawet do kuchennego piekarnika (nie za gorąco). Wosk z choinki się wytapia, a ty masz skorupkę, którą mocujesz w tym, w czym będziesz lał (ostatecznie możesz obsypać grubszym piaskiem i po wysuszeniu i nagrzaniu zalewasz ciekłym metalem. Po wystudzeniu odłamujesz gotowe detale z "choinki" i pozbywasz się resztek skorupki. Możesz w pierwotnej formie zrobić sobie (na zasadzie, jak się znicze odlewa) kilkaset modelików, z których powstanie kilkadziesiąt choinek i je po prostu zalać hurtem.

Alternatywą jest wykonanie dość precyzyjnej formy metalowej i odkucie tych elementów (przy tej ilości wystarczy praska balansowa). Tyle, że dla kilkuset sztuk, to ci się wykonanie formy do kucia (poczytaj o kuciu matrycowym, tak się robi np. korbowody) nie bardzo opłaci. Gdybyś miał powiedzmy kilkaset sztuk na tydzień robić, to oczywiście kucie byłoby lepszą metodą. No i nie każdy mosiądz, czy brąz da się kuć.


Autor tematu
capo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 14 lis 2011, 01:18
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: capo » 21 lis 2011, 21:44

Oczywiście że się nie znam, dlatego proszę Was o pomoc :)
Jeszcze pozostaje tylko kwestia najistotniejsza, czyli cena - ile orientacyjnie musiałbym za takie coś zapłacić, powiedzmy że robię 100, 200 albo 500 sztuk ?


malyvespa
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 13
Rejestracja: 02 lut 2010, 08:50
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#6

Post napisał: malyvespa » 22 lis 2011, 08:25

Witam, wg mnie przy metodzie wytapianych modeli w przybliżeniu cena matrycy metalowej około 3000zł, cena odlewu koło od 10 do 20 zł za sztukę ( zalezy od wagi odlewu i wielkości zamówienia). Jeśli jestes zainteresowany mogę konkretniej się dowiedzieć.
Pozdrawiam Marcin


adams12
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 gru 2011, 21:37
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: adams12 » 11 gru 2011, 21:44

mosiężne elementy mogę ci odlać 2zł szt. nooo dogadamy się!


domelziomal
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2010, 20:37
Lokalizacja: czestochowa
Kontakt:

Odlewy odsrodkowe

#8

Post napisał: domelziomal » 21 gru 2011, 15:31

Dobra metoda dla takich detali jest metoda odsrodkowa odlewy ZnAl , mosiadz nieda rady mozna pogalwanizowac :) forma nie wytrzyma

Koszt wykonania formy produkcyjnej 300 pln netto
forma starcza do wykonania od kilkuset do 1000 sztuk

Jak cos to zapraszam

www.doza-met.pl
www.doza-met.pl
Producent Odlewów Znalowych

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”