Czyszczenie materiału podczas obróbki

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Czyszczenie materiału podczas obróbki

#1

Post napisał: Zienek » 17 lis 2011, 13:24

Witam,

Wypatrzyłęm w YT filmik z frezowaniem breloczka.


Moją uwagę skupiłem na przemiataniu frezowanego przedmiotu pędzelkiem. Rozumiem przepłukiwać obrabiany detal chłodziwem, wyciągać odkurzaczem, ale ten pędzelek ...

Jakie macie zdanie o takiej metodzie? Większość przemysłówek ma obieg cieczy, a jak sprawa wygląda z naszymi amatorskimi maszynami?

Pozdrawiam,
Paweł



Tagi:


kaleena
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 442
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:22
Lokalizacja: B-ce

#2

Post napisał: kaleena » 17 lis 2011, 13:52

Stosuje się to często m. in. przy metalach kolorowych, żeby łatwiej było odzyskać wióry - chłodziwo spłucze nie wiadomo gdzie, powietrzem tak samo. Poza tym, można chyba tak czyścić obrabiany obszar podczas obróbki wykańczającej, żeby jakiś wiórek nie zaciągnął po powierzchni - tak by się mogło zdawać :?:

Awatar użytkownika

tomolc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 708
Rejestracja: 17 paź 2009, 13:45
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

#3

Post napisał: tomolc » 17 lis 2011, 14:07

Jak chcę uzyskać ładna powierzchnię to tak robię, dokładnie po to aby nie wdmuchać wióra miedzy materiał a narzędzie.Działa :wink:


Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#4

Post napisał: Pawel Pawlicki » 17 lis 2011, 14:30

Ja mam obróbkę prawie tylko i wyłącznie srebra, odzyskiwanie wiórów (właściwie to rodzaj pyłu jest) przy dzisiejszych cenach srebra jest sprawą kluczową. Chłodziwo leci małym strumyczkiem z 1 mm mosiężnej rurki (pompuje je mała modelarska pompa zębata zanurzona w zbiorniku pod frezarką. Nastepnie rozlewa się po małym stoliku zabierając opiłki które w większości przyklejają się za spawą oleju w chłodziwie do powierzchni blachy. Zbieram je pędzelkiem. Potem kapie do małej metalowej wanienki w której osadzony jest cały stolik i tam osadza się reszta opiłków, potem po drodze sa jeszcze dwa osadniki aż chłodziwo trafia do zbiornika na dole gdzie jest jeszcze jeden osadnik z małego syfonu umywalkowego. Miesięcznie odzyskuje w ten sposób jakiś 1 kg srebra i nie mam żadnych filtrów wszystko osadza się grawitacyjnie albo zatrzymuje wykorzystując napięcie powierzchniowe.
Czasami robię coś w mosiądzu albo w aluminium - też działa ale musze poświęcić 15--20 minut na wyczyszczenie stolika żeby potem mieć czyste srebro.
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#5

Post napisał: Zienek » 17 lis 2011, 14:35

Na tym filmiku widać "Guzik".
Przytrzymujesz płytkę magnesem?


Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#6

Post napisał: Pawel Pawlicki » 17 lis 2011, 16:48

Nieee, to moneta 10 groszowa. Dla pokazania skali położyłem, akurat nic innego nie było. Blachę przyklejam na taśmę dwustronną Tesa (mocna-zielony pasek na opakowaniu) do wykładzin z marketu budowlanego. Tylko taka nie odkleja sie pod wpływem chłodziwa. Blacha nie bezpośrednio do stołu tylko z przekładką (przekładka z odpadów cienkiego akrylu, lub z innego materiału o stałej grubości z tolerancją 0.01).
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#7

Post napisał: Zienek » 18 lis 2011, 09:09

OK, bo już myślałem, że po taśmach samoklejących do frezowania i plastelinie do laserów przytrzymywanie magnesami neodymowymi to kolejny sposób na bezinwazyjne przytrzymanie detalu ;)


Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#8

Post napisał: Pawel Pawlicki » 18 lis 2011, 09:16

Przytrzymywałem lodem na moduł Peltiera z elektrycznej lodówki turystycznej ale to nadaje się tylko do małych detali. Poza tym moduł bardzo rozgrzewa płytę (i całą frezarkę), więc trzeba by jakąś płytę chłodzoną zrobić.
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”