troche offtopic - obróbka resorów

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

troche offtopic - obróbka resorów

#1

Post napisał: hugh_h » 07 wrz 2006, 21:25

trochę nie do tego forum, ale trudno lepszego miejsca nie znalazłem, a może ktoś wie, zastanawiam się jak kiedys były wykonywane i obrabiane przez kowali resory, do wozów itp.
szukam opisu bardziej typu wrzucić do pieca na 3 zdrowaski niż dokładne opisy co i jak sie teraz robi. ciekawy jestem jak to sie robiło kiedyś i jakie metody stosowali,
może np ktoś zna jakiś stary podręcznik? do kuźnictwa ?



Tagi:


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#2

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 08 wrz 2006, 00:44

tak mi sie przypomnialo, dawno bo jeszcze w szkole podstawowej mialem okazje bywac w prawdziwej kuzni, poprostu bylo fajnie, kupe klamotow i mozna bylo sobie podymac prawdziwym miechem.
widzialem jak kowal zgrzewal netal na kowadne za pomoca mlotka, cial grube materialy i jak hartowal rozne rzeczy, jednak konkretnie resorow nie widzialem.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

Boni
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 98
Rejestracja: 10 lip 2006, 18:25
Lokalizacja: Grodzisk Maz

#3

Post napisał: Boni » 08 wrz 2006, 22:12

Wozy nie miały resorów :D
Ja jestem z rodziny kowali, mam nawet kowadło po dziadku, a co ;) pół dzieciństwa spędziłem koło kuźni, parę wozów w robocie widziałem, ale resorów w nich nie było.

Bardziej serio, były w bryczkach itp., myślę że trzeba zapytać ludzi od bryczek, muzeów pojazdów konnych i mechanicznych itp, może ktoś coś wie. A jak nie, to trzeba wziąć trochę stali niskowęglowej, ale takiej żeby jeszcze dała się hartować, kuć, lekko hartować, i patrzyć co wyjdzie. Experiment rulez! ;)


Autor tematu
hugh_h
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 321
Rejestracja: 03 kwie 2005, 16:43
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4

Post napisał: hugh_h » 10 wrz 2006, 19:34

wozy gospodarskie oczywiście ze nie miały, ale miały "pojazdy" które trudno nazwac już bryczką, bo jest to wóz z pełnym skrętem :) np tak zwany wasąg


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#5

Post napisał: numerek » 10 wrz 2006, 19:54

swego czasu googlając w poszukiwaniu czegoś trafiłem na forum fascynatów białą bronią
i sobie cos przypominam że było tam coś o resorach ale to chodziło o odpuszczanie i robienie z nich mieczy i innych szpikulców
ale były tam tez cenne informacje o kowalstwie,hartowaniu itp

nie mam juz adresu tej strony ale myslę że w tym kierunku trza by poszukac w sieci

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”