Proces technologiczny wałka

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

IMPULS3
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7549
Rejestracja: 25 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: LUBELSKIE

#11

Post napisał: IMPULS3 » 15 sty 2011, 23:47

No to przeoczylem :oops: A jezeli 20-25 HRC to ja stosuje material 50 HS który w stanie surowym ma nawet do 30 HRC i wtedy nie musze ulepszać.



Tagi:


erwuo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2015, 14:13
Lokalizacja: Węgrów

#12

Post napisał: erwuo » 05 wrz 2015, 14:30

To bardzo interesujący temat dla mnie. Ostatnio dostaliśmy zapytanie na kilka części wykonanych z materiału 42CrMo4 i nie wiem jak stworzyć proces technologiczny, klient chce żeby materiał był ulepszony cieplnie a później hartowany stąd moje pytanie. Czy wałki 40HM w granicach 100 mm ulepszone cieplnie "są ulepszane na wskroś" tzn czy nie zeskrawam ulepszonej warstwy jeżeli z walka 100 mm będę toczył na 50, 30 itp. Może lepiej kupić zwykły obrobić zgrubnie i oddać do ulepszania a później hartować i szlifować? A może na gotowo? jak się zmieniają wymiary po ulepszaniu cieplnym? Czy takie praktyki się stosuje?


Loser
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 242
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:27
Lokalizacja: Nienack

#13

Post napisał: Loser » 05 wrz 2015, 23:13

erwuo pisze:To bardzo interesujący temat dla mnie. Ostatnio dostaliśmy zapytanie na kilka części wykonanych z materiału 42CrMo4 i nie wiem jak stworzyć proces technologiczny, klient chce żeby materiał był ulepszony cieplnie a później hartowany stąd moje pytanie. Czy wałki 40HM w granicach 100 mm ulepszone cieplnie "są ulepszane na wskroś" tzn czy nie zeskrawam ulepszonej warstwy jeżeli z walka 100 mm będę toczył na 50, 30 itp. Może lepiej kupić zwykły obrobić zgrubnie i oddać do ulepszania a później hartować i szlifować? A może na gotowo? jak się zmieniają wymiary po ulepszaniu cieplnym? Czy takie praktyki się stosuje?
42CrMo4, możesz obrobić zgrubnie, ulepszyć do 30 HRC, potem obrobić na gotowo, a na końcu azotować (oczywiście jeżeli klient to łyknie) jest to bardzo powszechna technologia, ale to oczywiście zależy od wymagań. Co do samego hartowania możesz też np zaszaleć z hartowaniem próżniowym, w jednej z firm w której pracowałem hartowali tak detale na gotowo z tolerancją +0,05 -0,05mm (stal z tego co pamiętam c45) i wychodziło :grin: aczkolwiek jakieś super tolerancje można zawsze szlifnąć po.


erwuo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2015, 14:13
Lokalizacja: Węgrów

#14

Post napisał: erwuo » 06 wrz 2015, 07:11

Dzięki Loser, ale jeżeli części trzeba ulepszać cieplnie i hartować to należałoby podwójnie wysyłać do obróbki cieplnej - czy nie powichruje detal dwa razy? Po co właściwie ulepsza się cieplnie materiał (myślałem że po to żeby obrabiać skrawaniem) jeżeli trzeba to później i tak ulepszać po zgrubnym skrawaniu. A co jeżeli klient chce elementy se stali w klasie 10.9 trzeba ulepszać cieplnie, hartować czy wystarczy wykonać z 42CrMo + qt?


erwuo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2015, 14:13
Lokalizacja: Węgrów

#15

Post napisał: erwuo » 12 wrz 2015, 21:03

A jak mogą zmienić się wymiary części po ulepszanie ciepłym. Są to elementy w miarę małe, ale jeżeli zalecane jest skrawaniem zgrubne potem ulepszanie i wykańczanie to trochę lipa bo wiadomo, że najlepiej to wszystko z jednego ustawienia. A gwinty? Sprawdzian przejdzie?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#16

Post napisał: CFA » 12 wrz 2015, 21:24

erwuo pisze: ale jeżeli części trzeba ulepszać cieplnie i hartować
A jakie są wymagania tej obróbki cieplnej? Ulepszanie na ile i jakie hartowanie?
Bo może coś jest na rysunku o czym nie piszesz, a jest istotne.
Hartowanie samo z siebie tez nigdy prawie nie funkcjonuje samo (a z odpuszczaniem), więc niejako zawsze jest to ulepszanie. Tylko w zależności od celu obróbki inna jest procedura
i efekt końcowy inny. Co masz na myśli pisząc ulepszanie a co rozumiesz przez hartowanie?
Podaj wymagane parametry, to będzie łatwiej rozmawiać o odchyłkach itp


erwuo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2015, 14:13
Lokalizacja: Węgrów

#17

Post napisał: erwuo » 13 wrz 2015, 08:44

Na rysunku napisane jest żeby ulepszać do 1000 Rm. I stąd mój dylemat , jest tam skrawanie wałków kostek itp. Jak to się robi. Kupić materiał +qt i nic z tym już nie robić? Czy kupić surowy i wysłać do ulepszania po obróbce zgróbnej? Wałki długości 300-330 mm. Kto mi to później wyprostuje przed szlifowaniem? Jak głęboko ulepsza się 40HM. Jak zmienią się wymiary kostek 70x40x30 po ulepszaniu?


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#18

Post napisał: CFA » 13 wrz 2015, 08:59

erwuo pisze:Na rysunku napisane jest żeby ulepszać do 1000 Rm. I stąd mój dylemat , jest tam skrawanie wałków kostek itp. Jak to się robi. Kupić materiał +qt i nic z tym już nie robić?
Czyli dla tej stali twardość rzędu 30HRC - można obrabiać.
erwuo pisze: Czy kupić surowy i wysłać do ulepszania po obróbce zgróbnej? Wałki długości 300-330 mm. Kto mi to później wyprostuje przed szlifowaniem? Jak głęboko ulepsza się 40HM. Jak zmienią się wymiary kostek 70x40x30 po ulepszaniu?
Obróbkę po ulepszaniu przewiduje się najczęściej z naddatkiem rzędu 1 mm, więc
nie będziesz prostował tylko jeszcze raz oblecisz i będziesz miał przed wykańczającą proste. Jak głęboko sie ulepsza? Przy tych wymiarach będzie na wskroś - chyba, że o coś innego pytasz. Gabaryty "na dychy" się utrzymają, setki zawsze do poprawy - w sumie zależy od kształu.

Aha - pisałeś, że klient chce żeby materiał był ulepszany a potem hartowany.
A ten klient to na pewno wie czego chce?


erwuo
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 05 wrz 2015, 14:13
Lokalizacja: Węgrów

#19

Post napisał: erwuo » 13 wrz 2015, 09:07

Czyli wałek fi35-40 długości 300 wystarczy że kupię +qt i wyszlifuję. Nie muszę ponownie ulepszać? Jest to kolejnictwo więc b.ważne dla mnie


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#20

Post napisał: CFA » 13 wrz 2015, 09:15

erwuo pisze:Czyli wałek fi35-40 długości 300 wystarczy że kupię +qt i wyszlifuję. Nie muszę ponownie ulepszać? Jest to kolejnictwo więc b.ważne dla mnie
Teoretycznie tak. W praktyce czasem tak jest, że łatwiej jest dwa razy mocować i dawać na hartownię niż raz robić z +qt. Zależy co tam jest do wyrzeźbienia i czym dysponujesz maszynowo.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”