CNC zlecenie

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#11

Post napisał: bartuss1 » 02 cze 2006, 23:17

no chyba że tak :) może lepiej przekonstruowac korpus obrabiarki na płaszczyzny bazowe na stole, wtedy proces obrobki wychodzi bez większych komplikacji ...


https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Tagi:


Autor tematu
bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#12

Post napisał: bartek_iw » 03 cze 2006, 00:34

DZIKUS pisze:bartek_iw ja ci nie moge tego zrobic, zrobic to moze firma w ktorej pracuje na kawalek etatu.
wiec jezeli mozesz to mam prosbe
zrob rozeznanie co dalo by sie zrobic u was i ewentualnie za ile?
a jak cos sie d a zrobic to zloze oficjalnie oferte do tej twojej firmy

bartuss1 pisze: może lepiej przekonstruowac korpus obrabiarki na płaszczyzny bazowe na stole, wtedy proces obrobki wychodzi bez większych komplikacji ...
moze lepiej moze i nie - zalezy od jakiej strony spojzec :wink:
od strony obrobki to fakt
ale nie jest to nie wykonalne wiec - trzebba tylko poszukac odpowiedniego zakladu
bartuss1 - to chyba ty gdzies ostatnio dales na forum link jakiegos zakladu co maja duzy park obrabiarek moze oni by dali rade :?:
nie bardzo chce przerabiac projekt - ten mi sie podoba i ma swoje zalety

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#13

Post napisał: DZIKUS » 03 cze 2006, 02:30

ja tylko moge powiedziec czy brama wejdzie w poprzek na strugarke. zadnych konkretnych cen podawac nie moge bez oficjalnego zapytania ktore przejdzie przez raczki szefa. moge tylko powiedziec, ze paru ludzi w tej firmie naprawde zna sie na robocie i zrobia to najdokladniej jak sie da. jesli material nie bedzie rzucal w trakcie obrobki to rownoleglosc plaszczyzn mocujacyh szyny do stolu zmiesci sie w 2 setkach.

[ Dodano: 2006-06-03, 02:38 ]
przyjrzalem sie temu jeszcze raz, odleglosc plaszczyzn mocujacyh wozki w bramie wynosi 1284mm, da sie obrobic obie w jednym zamocowaniu na naszej wiertarko-frezarce poziomej. tym samym moge powiedziec, ze da sie obrobic oba elementy o ktore pytasz.
nawiasem mowiac bardziej ci powinno zalezec na utrzymaniu wspolplaszczyznowosci plaszczyzn o ktore sie beda opierac bogi wozkow oraz zachowaniu rownoleglosci tych plaszczyzn wzgledem plaszczyny bazujacej bok jednej z szyn zamocowanych na belce. to decyduje o dokladnosci utrzymywania wysokosci detalu obrabianego wzdluz belki

[ Dodano: 2006-06-03, 02:43 ]
mowiac "jedno zamocowanie" mam na mysli obrobke tych powierzchni ktore wzgledem siebie maja scisle okreslone polozenie. jesli chodzi o brame da sie w jedenym zamocowaniu obrobi przylgi wozkow (w pozycji lezacej, z wrzeciona poziomego, bokiem freza) oraz przylgi szyn (z glowki z wrzecionem pionowym, jesli jej wysieg bedzie wystarczajacy, lub wysuwajac pinole, ale wtedy jest to coraz mniej sztywne i uzywa sie wlasciwie tylko do wiercenia)
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#14

Post napisał: bartuss1 » 03 cze 2006, 08:53

DZIKUS,
aleś zamotał z tym bazowaniem, jest tylko jeden mankamencik, najpierw obrabia się pomocnicza bazę wymiarową, żeby na jej podstawie obrobić zasadniczą bazę obróbkową.
Zasadnicza baza obróbkowa nie może byc płaszczyzną w skali całej obrabiarki, bardziej rozłożonymi podporami - aby bazowanie zmieściło sie w tolerancji i było technologiczne.

no i baza zasadnicza w technologii korpusów - bo tym w sumie jest ten stół - ma uprościc procest tak, aby wykonać go w jak najmniejszej liczbie operacji i zabiegów,
współpłaszczyznowośc - chodzilo chyba raczej o współliniowość hihi.

bartek_iw,

ten duzy park maszyn to rafamte, nie wiem tylko czy oni chca gadac z maluczkimi, robią maszyny dla USA za grubą kase, także 5 - 6 tys zł to dla nich pryszcz.
spróbuje sie dowiedziec po niedzieli czy w leżącym na łopatkach zakładzie KOFAMA w k-Koxlu jeszcze cos sie dzieje, bo z tego co wiem maja tam także potężne maszyny, a najlepsze że w jednej hali stoi 100 tokarek i nikt ich nie obsługuje ...

[ Dodano: 2006-06-03, 08:56 ]
RAFAMET
http://www.rafamet.com.pl

[ Dodano: 2006-06-05, 14:01 ]
obdzwoniłem pare zakładow, rafamet ma zajete bramówki do konca roku, Kofama ma wolna moc przerobową dla bramówki o parametrach : X5000, y 1300, z 1550.
zainteresowanym daje kontakt tel. 077 482 64 96, wewnetrzny z działem marketingu poda automatyczna seksretarka.
http://www.kofama.com.pl/eng/
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#15

Post napisał: bartek_iw » 06 cze 2006, 12:32

wyslalem tam do Kofamy maila do marketingu i niestety pisza ze nie dadza rady tego zrobic :???:

trzeba szukac dalej :roll:


lankoff
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 114
Rejestracja: 06 mar 2005, 18:18
Lokalizacja: Kielce

#16

Post napisał: lankoff » 23 cze 2006, 00:16

poszukaj kogos kto struga loza do tokarek lub remontuje duze maszyny(tokarki karuzelowe wytaczarki itp
wszystkie loza ,suporty sa strugane przed dalsza obrobka moze ktoras huta tam 2m to male gabaryty
piec do wyzarzenia kazda odlewnia (standard to pojemnosc garazu)
na pewno fabryka obrabiarek poreba,pruszkow,cegielski,huta ostrowiec
widzialem tam taka frezareczke ze frezer wygladal jak facet na balkonie domku jednorodzinnego,frezy podnosi suwnica

ale wzasadzie to korpus maszyny poskecac bez spawania sa kleje przemyslowe i jezeli bedzie zgodnie z instrukcja to bedzie trzymac(enitra ntr belchatow dobiora doradza pokaza)przeciez tego typu przemyslowe konsolowe frezarki sa skladane z czesci skrecane i kolkowane kolkami stozkowymi
plaskosc stolu jezeli to nie jest zeliwo(sezonowane (za kilka lat na dworze wstepnie obrobione lub umiejetnie obrabiane termicznie albo granit ten to raczej jest wysezonowany 1000000 lat)bedzie raczej iluzoryczna bo material po jakims czasie sobie przypomni o garbiu w granicie mozna wyfrezowac rowki (kanaly) lub powklejac kolki (nakretki) plyty takie sa stosowane na najdokladniejsze wzorce katowe i plyty pomiarowa w tym maszyn pomiarowych CNC
plyta nagrobkowa jest raczej prosta i dostepna cenowo mozna tez sobie wybrac kolor w nizszej cenie jak kolega zaproponowal(za sruganie i szlifowanie{zeby skrobacz sie nie zapalil}od loza duzej tokarki 2.5 metrowej w klach
biora 2 -6 tys zl wtym suport i sanki narzedziowe i kliny(kupa roboty)


Kimla
Posty w temacie: 1

#17

Post napisał: Kimla » 09 lip 2006, 14:50

Zanim zacznie kolega szukać firmy, która obrobi tą konstrukcje, należy zastanowić się nad jej sztywnościa. Ta konstrukcja pod własnym ciężarem ugnie się więcej niz zakładana tolerancja. Konstrukcja po prostu jest za delikatna. Jeżeli kolega zamierza zbliżyć się do wymaganej tolerancji, konstrukcja powinna być kilkukrotnie cięższa. A co do ceny to obawiam się że konstrukcja obrobiona z taką dokładnością będzie kosztowała znacznie więcej niz propozycja kolegi z forum. Mamy frezarkę bramową o obszarze roboczym 2x8m i codziennie obrabiamy takie detale. Aby to dobrze zrobic, trzeba poświęcić na to kilka dni.

pozdrawiam
Przemysław Kimla
www.kimla.pl


Autor tematu
bartek_iw
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 314
Rejestracja: 20 paź 2005, 17:45
Lokalizacja: cz?uchĂłw

#18

Post napisał: bartek_iw » 09 lip 2006, 23:50

Kimla pisze:Zanim zacznie kolega szukać firmy, która obrobi tą konstrukcje, należy zastanowić się nad jej sztywnościa. Ta konstrukcja pod własnym ciężarem ugnie się więcej niz zakładana tolerancja. Konstrukcja po prostu jest za delikatna. Jeżeli kolega zamierza zbliżyć się do wymaganej tolerancji, konstrukcja powinna być kilkukrotnie cięższa. A co do ceny to obawiam się że konstrukcja obrobiona z taką dokładnością będzie kosztowała znacznie więcej niz propozycja kolegi z forum. Mamy frezarkę bramową o obszarze roboczym 2x8m i codziennie obrabiamy takie detale. Aby to dobrze zrobic, trzeba poświęcić na to kilka dni.

pozdrawiam
Przemysław Kimla
www.kimla.pl
wiec co do tej konstrukcji to faktem jest ze nie wazy ona kilka ton i moze sie wydawac niby za malo sztywna. ale wlasnie dla tej konstrukcji byla robiona analiza MES i przy obciazeniu stolu 200 kg odksztalcenie w najgorszym przypadku wynosilo ok 0,02mm ( tak czy siak konstrukcja zostaje nie zmieniona
caly czas zastanawia mnie dlaczego ceny obrobki tegoz elementu sa takie wysokie
(ogolnie ceny obrobki sa wysokie)a niektore oferty cenowe powalaja na kolana
w niemieckiej firmie dla ktorej robie projekty bez problemu to zrobili
stawka u nich 200euro za godzine - szkoda tylko ze jest to ponad 900 km ode mnie
wiec niech sie zastanawia firmy nad cenami ktore swiadcza tego rodzaju uslugi
nie ma tam wlasciwie nic specjalnie skomplikowanego wiec majac odpowiednio duza frezarke to jest to do wykonania w kilka godzin ( jedno zamocowanie i jedziemy)
wiec tekst ze potrzeba na to kilka dni to dla mnie zwykla sciema i ewentualnie naciaganie klienta na kase.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”