Gwint m4 w rurce 16mm

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
pczk1234
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 27 sty 2009, 01:16
Lokalizacja: andrychów

Gwint m4 w rurce 16mm

#1

Post napisał: pczk1234 » 27 sty 2009, 01:22

Witam

Chciałbym prosić Was o pomoc. Potrzebuję zrobić coś na wzór nóżek teleskopowych tzn w rurce z nierdzewki fi16 grubosc 3mm- rurka fi10 która musi być regulowana. Myslę nad zrobieniem 2 pokretel m4 i tu rodzi sie problem- czy te pokretla utrzymaja rurke 10mm na ktora bedzie nacisk ok 4 kg?? czy 3mm gwintu zaraz nie rozleci sie??

Nie jestem znawca tematu dlatego prosze Was o pomoc

[ Dodano: 2009-01-27, 01:38 ]
Obrazek

tutaj dodaje mniej wiecewj rysunek pogladowy



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 27 sty 2009, 08:09

Myślę, że takie mocowanie nie jest zbyt szczęśliwe. Po pierwsze, jak sam zauważyłeś, trudno ocenić czy to wystarczy. Poza tym na powierzchni rurki wewnętrznej, w miejscu docisku wkrętów, będą się tworzyły odkształcenia, które mogą utrudnić lub uniemożliwić jej wysuwanie. Można temu zapobiec wykonując zagłębienia na tej rurce, w które zagłębi się końcówka wkręta, ale z kolei kłopot będzie, żeby w nie trafić wkrętem bo rurka może się obracać. A czy nie można zrobić otworu przelotowego przez obie rurki i mocować je trzpieniem przetykanym przez ten otwór i z zabezpieczeniem od wypadnięcia?


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 27 sty 2009, 10:03

Możesz skopiować rozwiązanie np. z siodełka od roweru (podobne stosowane jest w statywach fotograficznych). Zewnętrzna rurka przecięta na długości ok. 20mm a na niej zacisk śrubowy, ewentualnie śrubowo-mimośrodowy.
Pewnie można zrobić to na kilka innych sposobów, np. wspawać w wewnętrzną rurkę nakrętkę M6 osiowo a do wnętrza zewnętrznej zamocować nagwintowaną szpilkę. Wówczas do zmiany długości trzeba będzie pokręcać jedną z rurek ale wytrzymałość na ściskanie będzie bardzo duża i nie będzie zewnętrznego zacisku.


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: upadły_mnich » 27 sty 2009, 11:22

śrubka M4 na pewno nie będzie trzymała i to niezależnie od tego czy gwint sie wyrobi - z czasem na pewno.
Rozwiazań jest wiele, kilka już koledzy wymienili.
Ja proponuje tak
Załączniki
rysunek3.JPG
rysunek3.JPG (27.12 KiB) Przejrzano 752 razy

Awatar użytkownika

DZIKUS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 10 kwie 2005, 14:18
Lokalizacja: STALOWA WOLA W-WA
Kontakt:

#5

Post napisał: DZIKUS » 27 sty 2009, 11:36

upadły_mnich pisze:śrubka M4 na pewno nie będzie trzymała
Co to znaczy, że "na pewno"? Zostało to jakoś sprawdzone, że nie ma co do tego absolutnie żadnych wątpliwości? Bo ja akurat jestem przekonany, że w tym konkretnym rozwiązaniu, śrubka M4 utrzyma nawet więcej niż 5kg - a co dopiero dwie takie śrubki. Oczywiście nie jest to rozwiązanie dobre, jeśli ma służyć do częstej regulacji, bo wówczas "na pewno" się wyrobi i po jakimś czasie przestanie trzymać. Poza tym, faktycznie w przypadku miękkich stali śrubki mogą zostawiać ślady na powierzchni trzpienia. Co nie zmienia faktu, że przy śrubce M4 nie można powiedzieć, że się to "na pewno" nie utrzyma.
-mamo, czy jestem Twoją małą księżniczką?
-nie, nie jesteś synu


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1546
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: upadły_mnich » 27 sty 2009, 12:04

każdy ma swoje doświadczenia
ja twierdzę, że poluzuje się taka śrubka przy byle ruchu a utrzymać...utrzyma może i więcej ale w laboratorium.
teoria też nie docenia tego rozwiązania (bo w praktyke kolega nie wierzy) - prosze przejrzec bodajże: "Uchwyty obróbkowe" Dobrzańskiego
ale żeby nie wywoływać dyskusji już piszę oswiadczenie
Oswiadczam, że w poprzedniej mojej wypowiedzi popełniłem błąd wynikajacy z mojej niewiedzy:
jest - " na pewno"
powinno być - "z dużym prawdopodobieństwem"
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”