Stale nierdzewne

ferryt, austenit

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
sammuel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 192
Rejestracja: 15 paź 2014, 16:18
Lokalizacja: Poznań

Stale nierdzewne

#1

Post napisał: sammuel » 15 mar 2020, 17:26

Dlaczego w stalach nierdzewnych zawartość pierwiastka węgla jest tak niska? Przecież węgiel znacznie zwiększyłby właściwości mechaniczne stali, a nie wydaje mi się, żeby wpływał jakoś szczególnie na powstawanie korozji. A drugie pytanie dotyczy różnicy między ferrytem, a austenitem. Różnica między nimi polega na wydobyciu z odpowiedniej rudy żelaza czy przy wytwarzaniu? Wiem, że w austenicie można rozpuścić znacznie większe ilości pierwiastków stopowych. Moje pytania są może banalne, ale od dłuższego czasu nie dają mi spokoju i nie mogę znaleźć nigdzie w internecie dobrego źródła informacji. Może za słabo szukam, więc jeżeli któryś z forumowiczów posiada jakiś ciekawy link to proszę o podesłanie.




pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 755
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Stale nierdzewne

#2

Post napisał: pavyan » 15 mar 2020, 19:01

Słowo kluczowe - korozja międzykrystaliczna i węgliki chromu, poszukaj sobie coś na ten temat w sieci; jest trochę wiadomości.
Tu jest dość interesujący artykuł o korozji stali nierdzewnych, choć o korozji międzykrystalicznej jest niewiele:
http://nowypm.pl/index.php/artykuly/tec ... ykorozyjna

I może taki .pdf okaże się pomocny:
http://www.steel-stainless.org/media/14 ... polish.pdf
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stale nierdzewne

#3

Post napisał: CFA » 17 mar 2020, 17:56

sammuel pisze:
15 mar 2020, 17:26
A drugie pytanie dotyczy różnicy między ferrytem, a austenitem. Różnica między nimi polega na wydobyciu z odpowiedniej rudy żelaza czy przy wytwarzaniu? Wiem, że w austenicie można rozpuścić znacznie większe ilości pierwiastków stopowych. Moje pytania są może banalne, ale od dłuższego czasu nie dają mi spokoju i nie mogę znaleźć nigdzie w internecie dobrego źródła informacji. Może za słabo szukam, więc jeżeli któryś z forumowiczów posiada jakiś ciekawy link to proszę o podesłanie.
Wklepałem osobno austenit i ferryt w google i odnośników jest wystarczająco dużo. Czyli za słabo szukałeś, albo nie wiesz czego szukać. Może być też problem z łączeniem faktów i wyciąganiem wniosków gdy brak jest podstaw materiałoznawstwa. Proponowałbym zacząć od zrozumienia wykresu żelazo-węgiel i o tym poczytać na początek. Potem już zamiana austenitu w ferryt czy przemiany ledeburytu i perlitu będą zwykłymi procesami jak to, że deszcz pada itp.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Stale nierdzewne

#4

Post napisał: kolec7 » 18 mar 2020, 06:42

brak jest podstaw materiałoznawstwa.
Różnica między nimi polega na wydobyciu z odpowiedniej rudy żelaza czy przy wytwarzaniu?
#CFA - Widzisz ten dysonans?
"W życiu piękne są tylko chwile...."


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stale nierdzewne

#5

Post napisał: CFA » 18 mar 2020, 06:54

kolec7 pisze:
18 mar 2020, 06:42
brak jest podstaw materiałoznawstwa.
Różnica między nimi polega na wydobyciu z odpowiedniej rudy żelaza czy przy wytwarzaniu?
#CFA - Widzisz ten dysonans?
Właśnie dlatego uznałem, że dokładniejsze zgłębienie mu się przyda.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Stale nierdzewne

#6

Post napisał: kolec7 » 18 mar 2020, 09:15

Tylko zrozumienie zjawiska wydzielania węglików, powstawania faz międzywęzłowych, zubożanie osnowy w pierwiastki stopowe, potencjał fladdego, itd......to już trochę inny level metaloznawstwa niż zrozumienie wyidealizowanego (i nierealnego w praktyce codziennej) wykresu żelazo -> cementyt....
"W życiu piękne są tylko chwile...."


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1679
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stale nierdzewne

#7

Post napisał: CFA » 18 mar 2020, 21:42

kolec7 pisze:
18 mar 2020, 09:15
Tylko zrozumienie zjawiska wydzielania węglików, powstawania faz międzywęzłowych, zubożanie osnowy w pierwiastki stopowe, potencjał fladdego, itd......to już trochę inny level metaloznawstwa niż zrozumienie wyidealizowanego (i nierealnego w praktyce codziennej) wykresu żelazo -> cementyt....
Tyle, że on nie musi aż tak się wgłębiać. Do odróżnienia żelaza alfa czy gamma wystarczy wykres (zrozumienie) i odrobina tylko podstaw.

PS
Tak odnośnie potencjału Fladego przypomniało mi się, że kolega w latach osiemdziesiątych zaprowadził taki zeszyt i tam umieszczał wszystkie takie zbitki z nazwiskiem na określenie zjawisk, procesów itd Akurat te ogólnie znane (kot Schroedingera, wstęga Moebiusa, rurka Pitota) nie budziły specjalnie emocji czy uznania ale te z dziedziny metaloznawstwa to była ekstraklasa (struktury Widmanstaettena, źródła Franka-Reada) :-)))


Autor tematu
sammuel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 192
Rejestracja: 15 paź 2014, 16:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Stale nierdzewne

#8

Post napisał: sammuel » 19 mar 2020, 01:46

A podrzucili byście jakiś ciekawy artykuł na temat wykresu żelazo węgiel? Na Wikipedii jest opisane zbyt ogólnikowo.


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 984
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Stale nierdzewne

#9

Post napisał: kolec7 » 19 mar 2020, 06:29

Podrzucam jeden z lepszych artykułów, taki wielostronnicowy (chyba ponad 800 stronnicowy) artykuł nie tylko o wykresie żelazo węgiel...

https://tezeusz.pl/luty-waclaw-red-pora ... a-2-723125

:-D

Dodane 4 minuty 29 sekundy:
#CFA

W dzisiejszych czasach, znamienitym wydaje się już samo wyrażenie:
zaprowadził taki zeszyt
:D
"W życiu piękne są tylko chwile...."


Autor tematu
sammuel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 8
Posty: 192
Rejestracja: 15 paź 2014, 16:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Stale nierdzewne

#10

Post napisał: sammuel » 19 mar 2020, 17:14

Jeżeli chodzi o wykres to dużo mi rozjaśnił. Natomiast ciekawi mnie nadal kwestia tego braku węgla w stopie i dlaczego żelazo powyżej 900 stopni traci właściwości magnetyczne?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”