Stożkowe koło zębate

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC

Autor tematu
demooon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2015, 14:23
Lokalizacja: Kraków

Stożkowe koło zębate

#1

Post napisał: demooon » 17 sty 2015, 14:35

Witam serdecznie.
Mam za zadanie zaprojektować proces technologiczny produkcji stożkowego koła zębatego o zębach prostych jak na rysunku.
koło stożkowe


Po przeczytaniu nieco literatury doszedłem do postaci:
Struktura procesu

Czy jest to chociaż w jakimś stopniu poprawne ?
Proszę o wskazówki.



Tagi:


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#2

Post napisał: Areo84 » 17 sty 2015, 23:05

Aleś namotał z tą tabelką :smile: Jeśli już ma być w dwóch wariantach to czy nie można było rozpisać tego oddzielnie dla odkuwki i oddzielnie dla pręta? Tak by było prościej i bardziej przejrzyście. Ehh, utrudniają życie na tych uczelniach ...

Do rzeczy:

1.Co to jest ,,obróbka cieplna ujędrniająca,, ?

2. Z tym frezowaniem i struganiem to nie wiem jak chcesz w końcu zrobić, ale
jeśli to zęby proste to w zasadzie na frezarce tego nie zrobisz bo ząb ma na całej długości zmienną wysokość i grubość. Dlatego uzębienie takich kół zazwyczaj się struga, często po wcześniejszym frezowaniu zgrubnym - szczególnie w prod. seryjnej (po kilka szt. na raz jedną głowicą). Po tym frezowaniu nadaje się ten zmienny kształt zębów przez struganie. Dokładniejsze koła struga się obwiedniowo, a te mniej dokładne można kopiowo.


Autor tematu
demooon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2015, 14:23
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: demooon » 18 sty 2015, 13:56

Koło ma być wykonane ze stali C40. Poprzez obróbkę cieplną ujędrniającą chodziło mi o normalizowanie.

Co do frezowania zębów, znalazłem na stronie firmy zajmującej się produkcją kół taką notke:

Obróbka kół zębatych stożkowych
Koła zębate stożkowe o zębach prostych obrabia się zgrubnie przez frezowanie na frezarkach poziomych przy użyciu podzielnic frezami kształtowymi modułowymi w produkcji małoseryjnej lub na specjalnych frezarkach w produkcji wielkoseryjnej i masowej. Do dokładnej obróbki kół zębatych stożkowych o zębach prostych jest metoda strugania, dwa noże wykonują na przemian ruchy postępowo-zwrotne.
Koła zębate stożkowe o zębach łukowych obrabia się głowicami narzędziowymi (frezowymi) metodą obwiedniową. Zależnie od konstrukcji głowicy obróbka jest przerywana lub ciągła.


Czy jeśli założyłbym że zęby można wyfrezować, istnieje możliwość wykonania takiego koła od początku do końca w centrum obróbkowym np. Haas EC-400PP ?


Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#4

Post napisał: Areo84 » 18 sty 2015, 18:04

demooon pisze:Poprzez obróbkę cieplną ujędrniającą chodziło mi o normalizowanie.
Ooo to mnie trochę zaskoczyłeś, bo nigdy nie spotkałem się z takim określeniem normalizowania, w ogóle nie słyszałem nigdy takiego terminu w dziedzinie obróbki cieplnej, , w literaturze też nigdy się z nim nie spotkałem. Myślałem że to zwyczajna literówka i chodzi o wyżarzanie ujednorodniające, ale normalizujące....
Możesz szerzej napisać skąd wziąłeś to ujędrnianie? Bo mi to kojarzy się raczej nie z obróbką cieplną stali ale z medycyną kosmetyczną. Np ujędrnianie piersi :wink: .
Ale ja tam specem w obróbce cieplnej nie jestem i może nie słyszałem a i skojarzenia mogę mieć przez to trochę jednotorowe .
demooon pisze:Czy jeśli założyłbym że zęby można wyfrezować, istnieje możliwość wykonania takiego koła od początku do końca w centrum obróbkowym np. Haas EC-400PP ?
Raczej byłaby taka możliwość. Ale klasycznie w prod. wielkoseryjnej i nawet w tych mniejszych to raczej na obrabiarkach specjalizowanych zwykle się to nacina. Mam gdzieś kartę instrukcyjną z takiego koła na partie 500szt i jest frezowanie zębów zgrubne ( freazarka pozioma) i struganie wykańczające ( strugarka do kół stożkowych).

Tu masz ciekawy sposób nacinania takiego uzębienia:


Autor tematu
demooon
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2015, 14:23
Lokalizacja: Kraków

#5

Post napisał: demooon » 18 sty 2015, 19:47

Taki typ obróbki cieplnej spotkałem w książce " Projektowanie procesów technologicznych obróbki skrawaniem i montażu" Andrzeja Samka przy strukturze technologicznej tulei z uzębieniem wytwarzanej z odkuwki.


Spędziłem dzisiaj nad tym cały dzień i zmieniłem nieco koncepcje grafu. Czytałem że obróbki wykańczającej nie stosuje się w kołach stożkowych o zębach prostych ze względu na małe prędkości pracy i obciążenie więc zrezygnowałem z wiórkowania. Zmieniłem także kolejność. Wiercenie otwórów fi18 zrobię po uzębieniu ze względu na to że oba te zabiegi mogę wykonać na jednej obrabiarce, a do wykonania rowka użyję dłutownicy.

Struktura procesu

Zdecydowałem że do produkcji użyte zostaną 3 maszyny. Poziome centrum obróbkowe Haas EC-400PP do wiercenia , rozwiercania, frezowania i wykonania uzębienia. Dłutownica 7A420 do wykonania rowka i szlifierka Gleason Phoenix 200G.

Wykonałem także wstępny rysunek półfabrykatu, jednak mam problemy z doborem naddatków do obróbki.
Odkuwka

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”