prasa mimośrodowa?

Problemy i ich rozwiązania przy obróbce metalu ręcznej jak i za pomocą CNC
Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#11

Post napisał: clubber84 » 07 gru 2012, 21:08

Możesz się brać, jak nie wyjdzie, to dużo nie stracisz (najwyżej materiał i koszt jego wytworzenia) :wink:
Zawsze jakieś doświadczenie na tym zdobędziesz. I może nawet to "zepsute" narzędzie uda Ci się przerobić na inne, lepiej się sprawujące.

BTW.
Te 15t na mimośrodówce, to wg mnie trochę mało jak na przetłoczenia blach, ale nie zaszkodzi sprawdzić w boju.

Pozdrawiam



Tagi:


Autor tematu
yach35
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 108
Rejestracja: 23 kwie 2008, 09:06
Lokalizacja: polska mekka

#12

Post napisał: yach35 » 11 gru 2012, 08:03

ciąłem na niej pręt 15x15 dawała radę chyba zaryzykuję
yach


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#13

Post napisał: skoczek » 11 gru 2012, 11:11

Witam serdecznie.
clubber84 pisze:Możesz się brać, jak nie wyjdzie, to dużo nie stracisz (najwyżej materiał i koszt jego wytworzenia) :wink:
Zawsze jakieś doświadczenie na tym zdobędziesz. I może nawet to "zepsute" narzędzie uda Ci się przerobić na inne, lepiej się sprawujące.

BTW.
Te 15t na mimośrodówce, to wg mnie trochę mało jak na przetłoczenia blach, ale nie zaszkodzi sprawdzić w boju.

Pozdrawiam
Jak nie wyjdzie to dużo faktycznie nie stracisz ;). Co najwyżej podjedziesz do Kolegi który Ci utoczy nową śrubę do prasy :D a tłocznik w nerwach d*pniesz od razu do złomu. Od razu zapytaj go ile bierze za utoczenie takowej bo prawdopodobieństwo że zakleszczysz tą prasę masz duże.
Cięcie a tłoczenie na mimośrodówce to dwie różne bajki.
Prasa piętnastka nie nadaje się do tłoczenia takich przedmiotów. Co najwyżej możesz wycinać z płaskiej cienkiej blachy takie kształty. Policz sobie ile potrzebujesz nacisku by wykroić dany obwód.
Do tłoczenia takich przedmiotów potrzebujesz prasę śrubową, której użycie jest dla niej bezpieczne bo nie masz szans jej zablokować ze względu na budowę ani nie przeciążysz wału który może Ci szybciej pęknąć. Na mimośrodówkach faktycznie się tłoczy, ale po pierwsze precyzyjnie ustawia się skok, po drugie mają różne zabezpieczenia przed zablokowaniem i przede wszystkim są to duże prasy o konkretnych naciskach.
Jeżeli jednak zdecydujesz się tłoczyć na tej małej prasce to ustaw narzędzie na jakichś podkładach (słupkach) a nie bezpośrednio na stole. Jak Ci się zablokuje prasa to masz wtedy szansę na odblokowanie jej bez palenia śruby. Tak czy inaczej ja bym się bał męczyć tak małą praskę.
Powodzenia.
Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


Autor tematu
yach35
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 108
Rejestracja: 23 kwie 2008, 09:06
Lokalizacja: polska mekka

#14

Post napisał: yach35 » 14 gru 2012, 09:53

no to skutecznie zostałem wyleczony z pomysłu metaloplastyki:(
muszę coś innego na nią wykombinować szkoda by tak sobie stała bezużyteczna
yach


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#15

Post napisał: skoczek » 14 gru 2012, 16:46

Wybacz za sposób w jaki Ci to przedstawiłem ale lepiej powiedzieć dosadnie przed faktem zablokowania prasy i palenia śruby niż po fakcie.
Niestety prasa 15T (w ogóle jakaś dziwna wartość, bo normalnie spotyka się zazwyczaj 16T) to bardzo mała praska. Jakbyś chciał tłoczyć jakieś małe elementy to da radę, ale na mój gust do tłoczenia takich liści się nie nadaje.

Jest jeszcze jeden aspekt o którym zapomniałem napisać - rozgrzany metal jest dużo bardziej plastyczny więc nie potrzeba tak dużych nacisków by go odkształcić ale nie potrafię Ci powiedzieć jak obliczyć wymaganą siłę dla takiego liścia gdy metal jest rozgrzany do 1000-1100 stopni Celsjusza.
Może tu jest światełko nadziei? Może od biedy by wystarczyła dla np. mniejszego liścia...

Pytaj innych co się lepiej znają bo ja w tych zagadnieniach mam tylko pobieżną wiedzę.

Pozdrawiam, skoczek
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

Awatar użytkownika

clubber84
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1191
Rejestracja: 28 sie 2011, 10:34
Lokalizacja: Zach-Pom

#16

Post napisał: clubber84 » 15 gru 2012, 14:49

Ale przecież wyraźnie autor napisał, że to blaszka o gr. 0,5mm, więc jakby nie patrzeć może spróbować.
I tak jak skoczek napisał, możesz kolego rozgrzać blachę i dopiero wtedy tłoczyć z uwzględnieniem skoku prasy - przestawiać skok na coraz niższy moment, aż tłocznik zacznie dotykać blachy, wtedy kolego kręcisz śrubą do momentu uzyskania efektu przetłoczenia.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka metali”