Silnik VEXTA (DC 2A / 0.5ohm / 500 kroków / 5-faz )

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
GrzegorzK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2005, 09:29
Lokalizacja: Warszawa

Silnik VEXTA (DC 2A / 0.5ohm / 500 kroków / 5-faz )

#1

Post napisał: GrzegorzK » 27 cze 2005, 11:24

Witam,

Nabyłem (za bezcen chyba - 20 zł) taki oto silnik: VEXTA (DC 2A / 0.5ohm / 500 kroków / 5-faz ).
No i się zaczyna... :?

Proszę o jakieś wskazówki co do konstukcji sterowania (elektronika) do silnika jak na rysunku. Może jakiś manual do takiego modelu (googlałem już całą noc). Jakiś schemat sterownika.

Czy możliwe, że napięcie na pojedynczym uzwojeniu to 1V ?

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie Forumowiczów.

PS. Witam Forumowiczów po raz pierwszy i oświadczam 8) że jestem jeszcze zielony w tematyce CNC, więc proszę o traktowanie z pobłażaniem :wink:
Załączniki
vexta1a.JPG
Silnik VEXTA ma wymiary 69.7x69.7 mm
vexta1a.JPG (30.36 KiB) Przejrzano 4322 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 27 cze 2005, 11:48

Witam mam podobne 2 silniki ale sterownika do nich niestety nie mam :?
Pozdrawiam PlotComplex.com


lisow1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 02 gru 2004, 23:51
Lokalizacja: polska

#3

Post napisał: lisow1 » 27 cze 2005, 13:19

Sterownika nie stety nie zanam na 5 faz. Ale na mojej stronce możesz znaleźć kilka ciekawych silników też tanio, wysterujesz je be problemu.

silniki

:lol:


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#4

Post napisał: pltmaxnc » 27 cze 2005, 16:21

Silnik mozna wysterować układem SI-7500A (SanKen).- trzeba zajrzeć do noty aplikacyjnej producenta .

Awatar użytkownika

ludas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 22 lis 2004, 21:27
Lokalizacja: okolice Poznania

#5

Post napisał: ludas » 27 cze 2005, 21:19

hmmm
O ile się nie mylę jest to silnik o zmiennej reluktancj.
Sterowanie takim wynalazkiem jest stosunkowo proste - wystrczy kilka tranzystorów i odpowiedni generator impulsów.
Złączam schemat ideowy sterownika silnika 3 fazowego tego samego typu.
Ten dziwny przełącznik na schemacie służy do zmiany kierunku wirowania. Samo sterowanie polega na kolejnym zasilaniu poszczególnych uzwojeń.
Załączniki
schemat.JPG
schemat.JPG (15.56 KiB) Przejrzano 4269 razy


Autor tematu
GrzegorzK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2005, 09:29
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: GrzegorzK » 28 cze 2005, 00:08

Dziękuję za wskazówki.

Po obejrzeniu noty do SI-7500A (od pltmaxnc) stwierdziłem, że mój silnik nie ma wyprowadzenia zasilania - ma tylko 5 kabelków. Drogą dedukcji dopasowałem teoretycznie do niego SI-7502.

Po lekturze pdfów, schematów i linków udałem się po restory 5W 1ohm. Połączyłem wszystko na 12V i zaczęło się kręcić styerowane z FPGA.

Nie ma to jak praktyka. :P

Jeszcze jedno mnie zastanawia, czy rzeczywiście nie ma jakiegoś sposobu na to aby wyeliminować użycie rezystorów mocy :| (jeszcze zimy nie ma i dogrzewać się nie muszę :lol: ) ?
...oraz co do shematu (od ludas): na jakie parametry tranzystora należy zwrócić uwagę przy jego doborze do tego układu (to samo pyt. tyczy się diody) ?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika

ludas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 22 lis 2004, 21:27
Lokalizacja: okolice Poznania

#7

Post napisał: ludas » 28 cze 2005, 08:33

GrzegorzK pisze:Po lekturze pdfów, schematów i linków udałem się po restory 5W 1ohm. Połączyłem wszystko na 12V i zaczęło się kręcić styerowane z FPGA.
Podłączyłeś ten silnik na 12V ?!? To trochę za duzo :shock:
Chyba miałeś dużo szczęścia i urzyłeś kiepskiego zasilacza (o małej mocy), bo w normalnych warunkach, przy takich parametrach przez uzwojenia popłynąłby prąd o wartości 12A tzn. teoretycznie, a w praktyce wszystko poszłoby z dymem :twisted: !!!
Przecież twój silnik ma rezystancję uzwojeń = 0.5Ω, więc powinieneś go zasilać napięciem ≈ 1V aby uzyskać 2A.
GrzegorzK pisze:Jeszcze jedno mnie zastanawia, czy rzeczywiście nie ma jakiegoś sposobu na to aby wyeliminować użycie rezystorów mocy Neutral (jeszcze zimy nie ma i dogrzewać się nie muszę Laughing ) ?
W prostych sterownikach wspomniane rezystory są zbędne. Wykorzystuje się je przy sterowaniu chopper'owym, służą do pomiaru wartości prądu płynącego w uzwojeniach.
GrzegorzK pisze:na jakie parametry tranzystora należy zwrócić uwagę przy jego doborze do tego układu (to samo pyt. tyczy się diody) ?
Najlepiej wykorzystaj tranzystory mosfet sterowane logicznie (np.IRL510, IRLZ24 ) ewentualnie jakieś darlingtony (np. BD649) Zwróć uwagę na prąd maksymalny. Wprawdzie na schemacie zastosowane są osobne diody zabezpieczające przed przepięciami, jednak w praktyce najczęściej wykorzystuje się tranzystory zawierające taką diodę w swej strukturze.
Ostatnio zmieniony 28 cze 2005, 08:56 przez ludas, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
GrzegorzK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2005, 09:29
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: GrzegorzK » 28 cze 2005, 08:41

ludas pisze:rezystancję uzwojeń = 0.5Ω, więc powinieneś go zasilać napięciem ≈ 1V aby uzyskać 2A.
Użyłem szeregowo połączonych 1ohm rezyst. x 12szt. i na końcu do uzwojenia - prąd jaki płynął to około 0.48A
ludas pisze:sterowaniu chopper'owym
A co to jest ?

Awatar użytkownika

ludas
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 58
Rejestracja: 22 lis 2004, 21:27
Lokalizacja: okolice Poznania

#9

Post napisał: ludas » 28 cze 2005, 09:11

uff...
myślałem, że urzyłeś tylko jednego rezystora na fazę.

Sterowanie chopperowe jest podobne do PWM. W obwodach RL (a takiego typu jest uzwojenie silnika) prąd narasta wykładniczo z pewnym opóźnieniem, co powoduje zmniejszenie momentu silnika ze wzrostem prędkości. Aby zniwelować ten efekt, zasila się silnik napięciem wyższym niż znamionowe (zmniejsza to stałą czasową obwodu) i kontroluje prąd w uzwojeniach (właśnie za pomocą tajemniczych rezystorów, mierzy się na nich spadek napięcia). Gdy prąd osiągnie wartość znamionową - napięcie zasilające jest całkowicie odłączane. Prąd majele wykładniczo, aż do momentu osiągnięcia pewnej wartości minimalnej, przy której napięcie jest załączane ponownie, itd.
(Na forum ten temat był już poruszany)
Ostatnio zmieniony 28 cze 2005, 09:43 przez ludas, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
GrzegorzK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 17 cze 2005, 09:29
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: GrzegorzK » 28 cze 2005, 09:20

ludas pisze:Aby zniwelować ten efekt, zasila się silnik napięciem wyższym niż znamionowe
A jak określić to napięcie ? Poprzez wyliczenie mocy w czasie dla danej stałej czasowej takiego impulsu o przebiegu podobnym do piły ?

Poszukam jakiegoś rozwiązania do mikrokroku dla pięciu faz bazującego na MOSFETach - zobaczymy :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”