Jaki silnik do aplikacji DC ,AC, SERWO, KROKOWY?

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
Tarboszek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2009, 00:31
Lokalizacja: Koszalin

Jaki silnik do aplikacji DC ,AC, SERWO, KROKOWY?

#1

Post napisał: Tarboszek » 08 kwie 2015, 19:56

Witam,
Mam do zrobienia coś w deseń slidera, ale nie na aparat tylko na większe masy i prędkości.

1. Wózek ma masę 2kg i długość prowadnicy 2,5m.
2. Tą odległość ma przejechać w około 1-1,5sekundy
3. punkt początkowy i końcowy ograniczony krańcówkami lub czujnikami pojemnościowymi,
wykonywać ma te cykle ze stałą prędkością, czyli przyspieszanie i hamowanie możliwie jak najkrótsze.
4. pozycjonowanie i utrzymywanie idealnej prędkości nie jest wymagane, tylko jazda od krańcówki do krańcówki.
5. prowadzenie na szynie,
6. napęd na pasku zębatym

Proszę o opinie i propozycje co do zastosowania rodzaju napędu w takiej aplikacji.
Wolałbym uniknąć stosowania sterowników plc lub mikrokontrolerów.



Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4698
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Jaki silnik do aplikacji DC ,AC, SERWO, KROKOWY?

#2

Post napisał: pitsa » 08 kwie 2015, 21:31

Może dwie szyny i pasek zębaty jak tutaj: http://www.arapneumatik.pl/uploads/hmr_ ... parker.pdf ?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 08 kwie 2015, 22:14

witam.
tak " z kopyta " to nie ruszy te 2.5m / sek .
jakiś wybieg i dobieg musi być .
zrobiłbym to na silniku dc ze sprzęgłem ( nieco podatnym ) .
przełączanie kierunku na krańcówkach i powinno się bujać tam i z powrotem .
oczywiście szyna na rolkach .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Tarboszek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2009, 00:31
Lokalizacja: Koszalin

#4

Post napisał: Tarboszek » 10 kwie 2015, 10:07

Sama mechanika jest gotowa chodzi o dobór samego napędu.
Widziałem podobne rozwiązanie na silniku DC z hamulcem. Hamulec łapał na końcach podczas najazdu na krańcówki, a rampa narastająca była realizowana sterownikiem do tego silnika.
Na sterowniku były do ustawienia max obroty i prąd szczytowy, wiec rampa była realizowana samoczynnie. Silniczek był mocy coś koło 150W


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#5

Post napisał: skoczek » 10 kwie 2015, 10:37

Tarboszek pisze:Mam do zrobienia coś w deseń slidera, ale nie na aparat tylko na większe masy i prędkości.

1. Wózek ma masę 2kg i długość prowadnicy 2,5m.
2. Tą odległość ma przejechać w około 1-1,5sekundy
3. punkt początkowy i końcowy ograniczony krańcówkami lub czujnikami pojemnościowymi,
wykonywać ma te cykle ze stałą prędkością, czyli przyspieszanie i hamowanie możliwie jak najkrótsze.
4. pozycjonowanie i utrzymywanie idealnej prędkości nie jest wymagane, tylko jazda od krańcówki do krańcówki.
Rozkrój tkanin masz zrealizować? :)
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


Autor tematu
Tarboszek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2009, 00:31
Lokalizacja: Koszalin

#6

Post napisał: Tarboszek » 10 kwie 2015, 18:41

skoczek,
Rozkrój tkanin masz zrealizować? :)
dokładnie. Podpatrzone w takiej maszynce. Stara niemiecka, ale ciągle działająca.
mam ofertę na silnik AC, ale moc 1kW, wiec kilka razy większy niż był zastosowany w tej podpatrzonej do rozkroju.


Autor tematu
Tarboszek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2009, 00:31
Lokalizacja: Koszalin

#7

Post napisał: Tarboszek » 15 kwie 2015, 12:10

Dotarłem do maszyny do rozkroju jest tam użyty sterownik Lenze 531 i silnik 180VDC 3000RPM 0,12kW.

Dostałem też ofertę na silnik 3F 0,75kW z motoreduktorem.

Z tego co sie dowiedziałem na falowniku z rezystorem mogę uzyskać zatrzymywanie w 0,1sekundy lub po zastosowaniu silnika z hamulcem zatrzymywać układ w miejscu, ale jest to bardzo duże obciążenie dla mechaniki.

Opcja na stycznikach raczej odpada, bo styki wypalą się momentalnie i tak samo mechanika dostanie ostrą szkołę życia.

Czy możecie podpowiedzieć dlaczego w tych maszynach stosowane są silniki DC i to w dodatku o tak małej mocy w porównaniu z 3F?



skoczek liczę na Ciebie, bo widzę, że już kiedyś dotykałeś się do tego typu maszyn. ;)


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#8

Post napisał: skoczek » 15 kwie 2015, 14:18

Witam serdecznie!

W tej maszynie o której wiem silnik również był małej mocy i był chyba sterowany specjalnym napędem/sterownikiem. Chyba (nie mam pewności) nie było tam krańcówek, lecz dystans był ustalany czasem.

Silniki prawdopodobnie dlatego są małej mocy ponieważ aby przenieść dużą moc silnik, w tym również wirnik, musi więcej ważyć. Tej dużej mocy tu po prostu nie potrzeba. Wirnik małego wysokoobrotowego silnika szybciej można zatrzymać.
Jest on tak optymalnie dobrany by maksymalnie szybko dokonał nawrotu (duże przyśpieszenia kątowe które przekładają się na przyśpieszenia linowe całego wózka), a jednocześnie by wystarczyło mu z lekkim zapasem mocy do pewnego cięcia, ale również tak by się nadmiernie nie grzał lub by się nie zatrzymał.

Jeżeli brakuje momentu to chyba lepiej pozostawić mały wysokoobrotowy silnik i założyć przekładnię pasową.

Pozdrawiam!

P.S. Ja w tych maszynach nie grzebałem, ale znam osobę która coś w nich modyfikowała. W ciągu paru dni może uda mi się z nią zagadać by wyciągnąć parę szczegółów.
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski


Autor tematu
Tarboszek
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 6
Posty: 35
Rejestracja: 26 lis 2009, 00:31
Lokalizacja: Koszalin

#9

Post napisał: Tarboszek » 16 kwie 2015, 00:18

te silniki DC mają jedna wadę, przełożenie wstępne jest na pasku, a podczas hamowania hamulcem przeciążenia na mechanikę są tak duże, ze zrywa paski.
Kolejny problem, to dostępność. 3F o dowolnych parametrach, to nie problem z DC już gorzej.
Ale jeśli możesz się cokolwiek dowiedzieć, czemu właśnie takie rozwiązanie i jakie ma wady i zalety, to będę wdzięczny.
Pozdrawiam


skoczek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1095
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:04
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków

#10

Post napisał: skoczek » 16 kwie 2015, 02:39

Witam serdecznie!

Hamulca bym nie używał. Wykorzystanie silnika DC nie wydaje mi się koniecznością. Szedłbym raczej w AC małej mocy, które będą miały małą bezwładność rotora. Wyhamowanie miałoby być realizowane poprzez servonapęd albo falownik z wpiętym rezystorem hamującym.

Jak będę miał możliwość to popytam o szczegóły tamtej konstrukcji.

Pozdrawiam!
Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród. - Hipolit Cegielski

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”