jaki silnik krokowy

Dyskusje na temat silników krokowych i sterowników silników krokowych.

Autor tematu
dunadan7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2006, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

jaki silnik krokowy

#1

Post napisał: dunadan7 » 21 wrz 2006, 18:35

Witam potrzebuje pomocy w doborze silnika krokowego do nastepujacej maszynki(patrz rysunek)

Ma ona służyc do cięcia grubej foli plastikowej. (która potem składana jest na różne materiały reklamowe, pudelke etc. wiec jest dosc sztywna i gruba)

urządzenie(cała mechaniczna część) juz stoi z tym drobnym szczegolem ze ma naped manualny(ludzki) i obslugiwane jest przez 3 ludzi..


Po kolei opis części z rysunku:
1- Ciężki wałek na kórym wisi opisywana wcześniej folia (wpomniane 85 kg z folia jak nie wiecej)
2- Ta folia na wałku
3- Folia zwisajaca
4- czujnik ktory mowi ze folia sobie swobodnie wisi(4) i jest luzna i dostepna
5- Nasz wałek napedzany silnikiem krokowym PRECYZYJNIE odmierzajacym iles CM foli (wraz z klawiaturaka do wprowadzania ile to ma byc)
6- pudlo na pocieta folie (urzadzenie ma wykonywac wiele identycznych kopi..jak to przemyslowe)
7- Gilotynka pneumatyczna

Jedyne założenie urządzenia to takie aby zachwoac wspomniana wyzej precyzje w odmierzaniu odleglosci miedzy kolejnymi cieciami gilotynki.
a reszta zalezy od mojej pomyslowosci

Takze proslibym o pomoc przy wyborze silnika krokowego, taki ktorymi latwo bedzie mi sterowac, a rozsadnych cenowo, zakładając duża wytrzymałosść i prace w warunkach przemysłowych.

(Walek z folia wazy jakies 85 kg czyli trzeba zalozyc 100kg ale tym sie zajmuje silnik DC)
(a silnik krokowy musi uniesc folie wagi okolo 1kg.)

Takze mam nadzieje ze ktos pomoze mi z doborem silnika krokowego i tej czujki, poniewaz moja wiedza jest dosc niepelna i tylko teoretyczna, a przyszlo mi sie zmierzyc z problemem takiej maszynki.
A czujka stwarza mi problem poniewaz jest to folia przezroczysta wiec te o ktorych cos wiem sie nie nadaja..
Załączniki
12.JPG
rysunek maszyny
12.JPG (15.23 KiB) Przejrzano 2257 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 21 wrz 2006, 19:17

ale problem
prozaicznie silnik krokowy 1,89 plus przekładnia 1:4 i demo macha gdzie mamy tylko jedna oś, - skoro znamy średnice wałków które dociskają i przesuwają folie - to możemy policzyć ile obwodów potrzeba - czyli jak dluga folia - czyli ile kroków silnika ma zrobić przy zadanej rozdzielczości np 400kroków na obrót itd, kwesta rozpisania, a skoro folia ma wazyc 1 kg to wystarczy nam pasek 10mm szeroki T5.
co najlepsze taki sterowany napęd może być zapisany programowo na ileś tam powtarzających się cyklicznie podprogramów i praktycznie maszyna sama robi, jeden gostek od czasu do czasu sprawdza czy sie coś nie pier...i i wszystko na temat :)

zamiast czujki może takie cos ala spłuczka w kibelku tylko w troche innym sensie ? nacisniecie pod cieżarem zwisającej folii włacza obwód pradu podniesienie wylącza ...
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
dunadan7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2006, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: dunadan7 » 22 wrz 2006, 09:34

ale nadal nie odpowiad to na pytanie o moc silnika i moment jaki bylby potrzebny.
Nie bardzo wiem jak go oszacowac.
Takze nadal nie odpowiada to na ptyanie JAKI silnik...

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 22 wrz 2006, 13:12

ale podpowiada jak go dobrać, nie znamy obwodu wałków dociskających folie ani ich masy, nie wiemy zatem ile momentu siły trzeba wsadzić aby obrócić ten wałek - korba długa na tyle, nacisk jeden ludzik, dwóch ludzików czy ile tam
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
dunadan7
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 wrz 2006, 18:24
Lokalizacja: Warszawa

#5

Post napisał: dunadan7 » 25 wrz 2006, 13:51

tego nie wie nikt..bo te walki jeszzce nei istnieja...
ale wiadomo ze ten "zwis" folii bedzie wazyl okolo 1kg


anoda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 468
Rejestracja: 06 gru 2004, 10:17
Lokalizacja: P?ock

#6

Post napisał: anoda » 26 wrz 2006, 12:39

Przy napędzie silnikiem krokowym istotnym wydaje się być moment obrotowy a nie moc silnika. Jężeli ma to być praca ciągła to niekoniecznie muszą być wyścigi.Określając moment - zwis 1kg foli / 2 x (średnica wałka n p 0,1m) 0,05m = 0,025kGm = 0,25 Nm plus opory tarcia.
Uwaga do kunstrukcji wałka przy gilotynie - musza byc w wałku rowki w które po odcięciu wsuną się elementy prowadzące zapobiegające nawijaniu się folii na wałek.
Pozdrawiam

Cokolwiek Byś nie zrobił i tak Będziesz żałować - BROMBEL Liczy się suma kosztów globalnych.


mpawel
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 10 lis 2006, 17:01
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: mpawel » 10 lis 2006, 17:06

Witam!
Przerabiałem taki sam problem z przewijaniem folii do złocenia.
bardzo ważnym czynnikiem jest szybkość przewijania oraz masa wałków (moment bezwładności).
Zaczynałem z silnikami krokowymi - te są dosyć wolne, ale przeszedłem na servo.
Pozdrawiam Paweł!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych”