Silniki bezpośrednio na listwe zębatą ??

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

Silniki bezpośrednio na listwe zębatą ??

#1

Post napisał: vandamme » 19 lis 2015, 21:15

Witam można zamontowac silniki krokowe bezposrednio na listwę zębatą ? np z kołem zębatym fi 26? czy musza byc przelozenia? Proszę o pomoc..


:)

Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 19 lis 2015, 22:05

ja tak zrobiłem
w plaźmie tez tak mamy.
lecz możesz spotkać się z opinią że łożysko silnika dostaje w tedy i jest bardziej kłopotliwa kompensacja docisku do listwy
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#3

Post napisał: vandamme » 20 lis 2015, 09:12

adam Fx tylko ja jestem laikiem 1 klasa, w tym filmie jest zamocowany jesten silnik z tego co widze? polączony wałkiem po obu stronach..

U siebie mam dwa silniki na jednej osi.. czyli z tego co widze mozna uzyc małej zebatki o odpowiedniej srednicy bezposrednio na listwie? :P

Czy lepiej zrobic z jednym silnikiem tylko ze ciezka sprawa bedzie to chyba zrobic????

[ Dodano: 2015-11-20, 14:43 ]
Dziś w sklepie z częściami cnc gość proponował mi przekładnie planetarne do silników krokowy? Zainwestować i mieć spokój?
:)

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 20 lis 2015, 15:55

vandamme pisze:U siebie mam dwa silniki na jednej osi
Tak jest to w plazmie (ale jest ona nowa i nie bardzo mogę się wypowiedzieć o zużyciu takiego napędu.
Większość uważa to rozwiązanie za kłopotliwe ( mi również konfig 2 silniki jedna oś na Linuxcnc sprawił trochę kłopotów)

Wykonanie na jednym silniku wcale nie jest trudniejsze mechanicznie. np. Kamar ma takie rozwiązanie w plaźmie http://kamar-cnc.pl/?page_id=58
Co do planetarki to w jakim celu i w jakim sensie spokój?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#5

Post napisał: vandamme » 20 lis 2015, 16:15

Spokój będzie wtedy kiedy kupie planetarki żeby mieć odpowiednie przełożenie, bo na samej zębate bezpośrednio przy silniku nie zdaje to egzaminu. Może być tak że pochodzi trochę, ale elektronika dostaje po du*** przy szybkich nawrotach itp. A zrobić przełożenia na pasku plus te wszystkie zebatki liczyć to wzorami to ja nie dam rady.
Chyba że ktoś mi to zrobi oczywiście odpłatnie..
:)

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#6

Post napisał: adam Fx » 20 lis 2015, 18:01

W sumie nigdy nie stosowałem planetarnych (po prostu do tych tanich jakoś zaufania co do luzu nie mam)
vandamme pisze:oże być tak że pochodzi trochę, ale elektronika dostaje po du*** przy szybkich nawrotach itp.
Nie jestem elektronikiem i dla mnie to coś nowego że elektronika cierpi w takim wypadku sądziłem że jak sterownik dobrany do silnika to mogę sobie robić nawroty jakie chcę
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#7

Post napisał: vandamme » 21 lis 2015, 14:12

Adam Fx ost pytanie czyli jak dobiorę odpowiednią elektronike z silnikami i załoze bezposrednio zebatke z silnika na listwe to bedzie dobrze?
:)

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#8

Post napisał: adam Fx » 21 lis 2015, 15:24

No w tym co zrobiłem do tej pory jest dobrze i działa (w celu oszczędności łożysk silnika można go zamocować na sprężynie w celu kompensacji niedokładności listwy.
np. https://www.google.pl/search?q=rack+cnc ... vjL--WM%3A

a czy potrzebujesz dodatkowe przełożenie to sam musisz wiedzieć czynników jest kilka max.prędkość siła, dokładność przesuwu ...
vandamme pisze: czyli jak dobiorę odpowiednią elektronike z silnikami
Jak kupuję silniki np. 3A i mam ster 3A to wszystko zawsze działa i nigdy o nawrotach nie myślałem ani nie słyszałem. Z jakiego źródła masz informacje że może to przeciążać stery?
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#9

Post napisał: vandamme » 21 lis 2015, 15:37

W ten sposób byłoby prościej dla mnie, zalezy mi napewno na prędkosci i dokładnosci przesuwu.
Jestes w stanie mi zrobic takie urzadzenie z ta sprężyną :P czy mozna gdzies to kupic na gotowca? Widze ze jest tez przełozenie na nim...

A z tym przeciązeniami na elektronice to mi gosc w sklepie na gadał, po to zebym sie skusił na przekładnie planetarne.. :/
:)

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#10

Post napisał: adam Fx » 21 lis 2015, 15:53

Prędkość to wiadomo dasz większe kółko ni na jeden obrót wału przypadnie przesuw o obwód tegoż to koła.
dokładność już na samej listwie jest trudno utrzymać ale jeśli wystarczy w dziesiętnych częściach mm to do opanowania temat.
np. ta wiertarka z filmu pozycjonuje się +- 0,06 ale jak próbowałem grawerować to już linia nie była prosta tylko widać było schodki bo na jeden krok silnika przypadał dość znaczy prezesów - nie pamiętam załóżmy 0,03 jak bym dał przekładnie 1/2 to już byłoby 0,015 ale i spadła by prędkość za to wzrosła siła.
vandamme pisze:A z tym przeciązeniami na elektronice to mi gosc w sklepie na gadał,
To ja tam nie wiem niech się jacyś elektronicy wypowiedzą . mi tam wszystko działa
vandamme pisze:Jestes w stanie mi zrobic takie urzadzenie z ta sprężyną
jestem ale kolejka jest długa z to jet dział zlecenia na forum a że robota nie skomplikowana to powinni i chętni się znaleźć :wink:
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”