Linki zamiast pasków.

Dyskusje na temat elementów przeniesienia napędu oraz przekładni


Autor tematu
atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Linki zamiast pasków.

#1

Post napisał: atom1477 » 26 wrz 2013, 15:52

Witam.
Wpadłem na diabelski pomysł zastąpienia pasków zębatych linkami w projekcie takiego powiedzmy plotera (do malowania). Ma pracować na powierzchni XZ (pionowa ściana).
Takie coś:
Obrazek
Prowadnicami są zwykłe profile, a jeżdżą po nich rolki wytoczone z kółek do paleciaków. Dość dobrze sie to sprawdza więc tego na razie nie komentujcie :D
I problemy:
Łączna potrzebna długość paska to aż 18m.
Obciążenie silnika osi Z 25kg.
Obciążenie silnika osi X 25kg + 35kg = 60kg.
Gdyby dać przeciwwagę dla wózka osi Z (25kg) to obciążenie silników wzrasta odpowiednio do 50kg i 85kg.
Dodatkowo żeby przeciwwaga się nie kołysała podczas ruchów osi X to trzeba dać dodatkowe prowadnice dla niej (dodatkowa masa). No i wzrasta obciążenie prowadnicy X (wisi na niej 50 zamiast 25kg, a więc będzie większe ugięcie).
Pomyślałem o czymś takim:
Obrazek
Czyli obciążniki wiszą na konstrukcji a nie na osi X. Oś X widzi tylko obciążenie wózkiem Z (25kg).
Jednocześnie silnik osi X musi przesuwać tylko swoje wózki (35kg) oraz ten wózek Z (25kg), czyli 60kg a nie 85kg (bo przeciwwagi podczas ruchu osi X się nie przemieszczają w poziomie).
Linkę do przeciwwagi wybrałem po przeczytaniu tego.
I wyszła mi linka RLRH 6x19 2mm. Takiej nie znalazłem więc zamówiłem 7x19 2mm.
Minimalne zalecane koło do takiej linki to chyba 46mm (12*2mm = 24mm, albo 350*0,13mm = 45.5mm. Wzory ze strony wyżej.), ja więc postanowiłem zastosować 100mm.
I tu moje pytania:
Czy ktoś próbował takiego rozwiązania z przeciwwagami? Bo nie mogę tego znaleźć w necie. Więc nie wiem czy to się sprawdzi.
Ma to jakąś nazwę może? To bym wiedział czego szukać.
Podczas ruchów osi X przeciwwagi się oczywiście nie przemieszczają, ale linka przetacza się po rolkach 1, 2 i 3. Czy to może mieć duże opory ruchu? Testy (na sznurku rolniczym :D, bo paczka z linką jeszcze nie przyszła) pokazują że raczej niewielkie (bloczki 100mm na łożyskach kulkowych).
Linka nie musi też mieć żadnych specjalnych parametrów (poza nośnością oczywiście). Rozciąganie linki nie ma żadnego znaczenia, bo ta linka nie służy do realizowania posuwów.
Linka 7x19 jest podobno bardzo elastyczna i przeznaczona do pracy na bloczkach. Czyli niby by była? Zastanawia mnie jednak dlaczego dla tej linki podaje się małą wytrzymałość zmęczeniową przy wyginaniu, skoro to właśnie ona jest dedykowana do pracy wyginanej czyli pracy na bloczkach.
Czytałem też to.
I sam już nie wiem. Najpierw piszą że żywotność linek może być znacznie mniejsza niż pasków. Potem że można uzyskać odpowiednią żywotność jak się stosuje np. wystarczająco duże koła. Więc jak to jest?
I jakie to są odpowiednio duże koła? Czy chodzi po prostu o co najmniej takie jak minimalne zalecane, czy o dużo większe? Ja póki co planuję dać około 2 razy większe, o ile oczywiście wzory którymi to policzyłem są ok.
Do zastąpienia pasków linkami jeszcze nie doszliśmy, ale to dlatego że post się robi za długi więc na razie zakończę pytania na tym :D
Dodam tylko że wymagana dokładność pozycjonowania to około +/-2mm, czyli nieduża. Szybkość ruchów jednak dość duża. Tak z 1m/s i do tego przyspieszanie/hamowanie około 8m/s^2.
Dziękuję za odpowiedzi o pozdrawiam.



Tagi:


radziwon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 05 lut 2005, 22:54
Lokalizacja: Bia?ystok

#2

Post napisał: radziwon » 27 wrz 2013, 19:58

Jeśli chodzi o malowanie to widziałem też inne rozwiązanie bez prowadnic. "Robot" z puszką sprayu był zawieszony na 2 linkach nawijanych na rolki w górnych rogach tablicy. Rolki były obracane przez silniki krokowe. To wystarczało do pozycjonowania robota na tablicy. To rozwiązanie było mocno hobbystyczne, ale może ci się przyda? Dodanie trzeciej linki ograniczyło by pewnie bujanie w pewnych pozycjach i pozwoliło działać szybciej. Problemem byłaby pewnie zmienna odległość od ściany, ale to wypadkowa wielkości pola roboczego i napięcia linek.


Autor tematu
atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2797
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#3

Post napisał: atom1477 » 27 wrz 2013, 20:46

Niestety nie. Urządzenie jest zupełnie inne. Nie chciałem już przedłużać i tak przydługiego postu więc napisałem w skrócie "malowanie".
Widzę że odzew znikomy więc znacząco uproszczę pytanie. Szczególnie że dzisiaj przyszła linka i przeprowadziłem pierwsze testy.
Tak więc jak to jest z trwałością linek? Jakie koła należy stosować aby trwałość była odpowiednio duża?
Bo znalazłem tylko informacje że stosowanie zbyt małych kółek powoduje znaczące skrócenie żywotności (a to żadne odkrycie).
Więc trzeba uściślić jakie koła są "zbyt małe"? Małe w znaczeniu że najmniejsze z zalecanych? Czy że mniejsze od najmniejszych zalecanych?
Bo ja zamierzam zastosować około 2-krotnie większe od minimalnych zalecanych.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate”