Precyzyjne wałki liniowe jako elementy przekazujące napęd

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
adym
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 20 mar 2010, 12:26
Lokalizacja: Lublin

Precyzyjne wałki liniowe jako elementy przekazujące napęd

#1

Post napisał: adym » 31 sie 2018, 17:40

Cześć,

W moim ploterze laserowym postanowiłem wymienić pogięty (prawdopodobnie przez chińczyka w trakcie montażu) wałek napędzający koło paska zębatego. Wał ten przekazuje napęd z silnika krokowego przez sprzęgło bezluzowe. Na końcu jest podparty przez łożysko toczne a na środku przez łożysko ślizgowe przegubowe. Zdecydowałem, że zakupię po prostu wałek liniowy fi8 o długości 1 m. Okazało się po zamontowaniu, że taki wałek ma dość spore bicie ok 0,5 mm i ewidentnie nie jest prosty na całej długości co powoduje, że koło paska zębatego "tańczy jak szalone". Wałek kupiony w poltechu. Właściciel firmy twierdzi, że taki "precyzyjny" wałek liniowy nie nadaje się do przekazywania napędu. Wydaje mi się, że nie ma racji. Jak myślicie? co zastosować zamiast takiego wałka? może kupić markowy?

Pozdrawiam



Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

Re: Precyzyjne wałki liniowe jako elementy przekazujące napęd

#2

Post napisał: ursus_arctos » 07 wrz 2018, 14:02

Jeżeli to wałek, a nie inny element (np. sprzęgło) ma bicie, to wałek należy odesłać. Może od biedy być nie do końca okrągły (bo z założenia jest to wałek liniowy), ale prosty być musi - inaczej nie spełni swojej funkcji.
Ogólnie, takie wałki powinny się nadawać, chociaż nie wiem, jak z pasowaniem - one są chyba h6, czyli pasowanie jest dość luźne - trzeba pewnie podlać jakmiś loctitem pod łożysko, żeby bieżnia nie toczyła się po wałku tylko kręciła razem z nim jako jeden element.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Precyzyjne wałki liniowe jako elementy przekazujące napęd

#3

Post napisał: adam Fx » 07 wrz 2018, 14:53

a mi taki wałek liniowy jako przeniesienie napędu zdaje egzamin https://youtu.be/Njk14EvgjO8?t=25m14s
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

Kamsson
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 157
Rejestracja: 27 gru 2017, 17:41
Lokalizacja: SUWAŁKI

Re: Precyzyjne wałki liniowe jako elementy przekazujące napęd

#4

Post napisał: Kamsson » 18 sty 2019, 17:10

Witam
Też tak planuję zrobić
Czy przy rozpiętości 2500mm wałek srednicy 30 mm będzie dobry ?

Zastanawiam się też na ułożyskowaniu tego, czy łożyska samonastawne upc 206 zdadzą egzamin ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Re: Precyzyjne wałki liniowe jako elementy przekazujące napęd

#5

Post napisał: Alvar4 » 18 sty 2019, 17:28

Robiłem pierwszą plazmę na takim wałku aby przekazać napęd z jednej strony bramy na drugą. Sprawdzić się sprawdziło i działało ale taki wałek ma jednak sporą bezwładność co przy szybkich nawrotach może mieć jakiś tam wpływ na ewentualne zgubienie kroku. Może pomyśleć nad wałkiem aluminiowym albo rurką z alu lub z kwasówki. Trzeba by wybrać taką jak najbardziej prostą. Wałek czy rurka jeśli ma bicie to można spróbować prostować. Dobrze by było zrobić sobie przyrząd do podpierania wałka na końcach i na środku precyzyjnego uginania do jakiegoś zderzaka który można precyzyjnie ustawiać powiedzmy co milimetr. Wtedy jest mniejsze ryzyko że przegniemy taki wałek w druga stronę. Może tędy droga. :)
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”