pomysl na tanie prowadnice liniowe

Dyskusje na temat przesuwu liniowego stosowanego w maszynach

Autor tematu
adversus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 17
Rejestracja: 19 paź 2007, 23:14
Lokalizacja: Poznan

#21

Post napisał: adversus » 10 cze 2009, 10:36

no wiec ponownie powtorze:
zastosowany przeze mnie pret szesciokatny jest ze stali ciagnionej wstepnie utwardzonej w procesie ciagnienia, ma taka sama twardosc jak walki okragle tego typu, jesli chodzi o prowadnice na szesciokacie to zanierzam je zamocowac na podporach (umozliwiajacych prowadzenie wozka) do stalowej konstrukcji co jak mysle jesli by sie pojawily jakies nieliniowosci na precie by je w jakims stopniu zniwelowalo, aczkolwiek pokusilem sie o sprawdzenie liniowosci walka szesciokatnego niwelatorem laserowym i na odcinku 1,5m ( jak kupuje to tne to na polowe) nie widac bylo znaczacych odchylen od prostoliniowosci,
a co do zanieczyszczen na prowadnicy blokujacych wozek to ten problem wystepuje tak samo przy prowadnicy z walkiem ( w kazdym rozwiazaniu z lozyskami w mniejszym lub wiekszym stopniu)
pozatym jest to prototyp :)
w wolnym czasie chce zlozyc wozek pracujacy nie na 3 biezniech co 120 stopnia a na 4 (dolozyc 2 wozki na zewnatrz tej prowadnicy - po jednym z kazdej strony)

no i najwazniejsza sprawa - buduje frezarke cnc do zastosowan amatorskich i raczej cena i prostota konstrukcji bedzie odgrywac najwieksza role - a prowadnice zawsze mozna zabezpieczyc czy to przed osadzaniem sie zanieczyszczen czy tez do wozka dolaczyc uszczelniacz z tworzywa zbierajacy zanieczyszczenia przy ruchu po prowadnicy

[ Dodano: 2009-06-14, 22:48 ]
no i po malych probach przedstawiam co mi wyszlo, tzn kolejna wersja prowadnicy, jest to element jednej prowadnicy, w maszynce beda prawdopodobnie po dwa takie na kazda os, przynajmniej bede chcial miec to na osi X i Y, poniewaz sztywnosc tego rozwizania jest o wiele wieksza od przedstawionego na poczatku tematu ale nadal jest to proste rozwizanie do wykonania w domowym warsztaciku no i niedrogie :)

teraz sie zastanawiam czy kasowanie luzu zrobic na kazde lozysko, czy na kazdy lelment wozka, czyli po 2 mimosrody na kazdy wozek, ale to pewnie wyjdzie w praniu, choc mysle ze wystarczy jeden wozek miec na stale skrecony a drugim kasowac luz na prowadnicy
Załączniki
14062009.jpg
14062009.jpg (23.04 KiB) Przejrzano 1954 razy
140620091.jpg
140620091.jpg (26.85 KiB) Przejrzano 1989 razy


Rzeczy niemozliwe zalatwiam od reki, cuda zajmuja mi troche czasu...
notoryczny brak polskich liter...

Tagi:


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#22

Post napisał: diodas1 » 15 cze 2009, 01:44

Te Twoje pręty o przekroju sześciokątnym doskonale by współgrały z tym ciekawym ułożyskowaniem https://www.cnc.info.pl/album_page.htm?pic_id=1622 i https://www.cnc.info.pl/album_page.htm? ... &mode=next


Autor tematu
adversus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 17
Rejestracja: 19 paź 2007, 23:14
Lokalizacja: Poznan

#23

Post napisał: adversus » 15 cze 2009, 06:23

wczoraj wlasnie przegladlem to rozwiazanie oraz kilka podobnych, ale dla amatora wykonanie takiego detalu jest raczej niemozliwe, dlatego staram sie wykonac wozki woparciu o dostepne materialy i tak by wykonanie tego bylo mozliwe dla kazdego srednio zaawansowanego technicznie majsterkowicza, oraz aby nie byly potrzebne specjalistyczne narzedzia, do wykonania wozka na dzis wystarcza umiejetnosc poslugiwania sie szlifierka katowa oraz wiertarka kolumnowa (stolowa) oraz umiejetnosc trasowania :)
Rzeczy niemozliwe zalatwiam od reki, cuda zajmuja mi troche czasu...
notoryczny brak polskich liter...


termik32
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 31 paź 2010, 14:25
Lokalizacja: allegro

#24

Post napisał: termik32 » 02 sty 2012, 14:18

Ciekawy temat i dawno nie odwiedzany..
Wszystko zależy jaką dokładność dopuszczamy..
Mój pomysł jest jeszcze prostszy - dobry przy dużych konstrukcjach..
Profil 40 x 60 plus dwa kątowniki spawane do ściany 40 mm na nie łożyska i maszyna o długości nawet 3 mb jest sztywna - w zależności od mostu można zwiększyć rozmiar profila np 50 x 100


Autor tematu
adversus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 17
Rejestracja: 19 paź 2007, 23:14
Lokalizacja: Poznan

#25

Post napisał: adversus » 02 sty 2012, 21:20

generalnie pomysl fajny z tymi profilami i kontownikami, ale konia z rzedu temu co pospawa to w amatorskich warunkach aby wymiar nie uciekal (dokladne ustawienie a naprezenia powstale przy spawaniu robia swoje), jesli sie ma takie mozliwosci (precyzujne spawanie) to raczej stosuje inne rozwiazania (bardziej profesjonalne tak mi sie wydaje) ale kazdy robi wg uznania

wg mnie podstawowa zaleta rozwiazania przedstawionego na poczatku tematu to gotowe profile i prostota wykonania w warunkach typowo amatorskich, wiec mozna zawsze z wiekszym otworem i wtedy dokonywac minimalnych korekt prostoliniowosci, pozniej zawsze mozna taki system przed dokladnym ustawiniem skleic jakims dobrym klejem - ostatnio sie na forum przewijal temat klejonych maszyn i kleju

ponizej zdjecie innego rozwiazania opartego o prowadnice z poczatku tematu,

wiecej w mojej galerii
Załączniki
album_pic.htm.jpg
album_pic.htm.jpg (26.85 KiB) Przejrzano 1933 razy
Ostatnio zmieniony 02 sty 2012, 21:53 przez adversus, łącznie zmieniany 4 razy.
Rzeczy niemozliwe zalatwiam od reki, cuda zajmuja mi troche czasu...
notoryczny brak polskich liter...

Awatar użytkownika

tanifon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 631
Rejestracja: 22 lis 2008, 13:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

#26

Post napisał: tanifon » 02 sty 2012, 21:23

termik32 pisze:Ciekawy temat i dawno nie odwiedzany..
Wszystko zależy jaką dokładność dopuszczamy..
Mój pomysł jest jeszcze prostszy - dobry przy dużych konstrukcjach..
Profil 40 x 60 plus dwa kątowniki spawane do ściany 40 mm na nie łożyska i maszyna o długości nawet 3 mb jest sztywna - w zależności od mostu można zwiększyć rozmiar profila np 50 x 100
\

Może kolega to narysować ?
Myślę od pewnego czasu nad ekonomiczna wersja frezarki do płaskorzeźb ...
Skaner 3D, gigantyczne rzeźby, piła motorowa..

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#27

Post napisał: Jaszuk88 » 02 sty 2012, 21:48

sprawdzone prowadnice w moim albumie ( amatorskie ) :smile:


Autor tematu
adversus
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 12
Posty: 17
Rejestracja: 19 paź 2007, 23:14
Lokalizacja: Poznan

#28

Post napisał: adversus » 02 sty 2012, 21:57

tylko ze twoje amatorskie maja jedna wade, styk lozyska jest tylko na jego krawedzi, u mnie jest cala powierzchnia... nie mowie ze to zle, ale jest to wada bo po jakims czasie sie wyrabiaja walki...
Rzeczy niemozliwe zalatwiam od reki, cuda zajmuja mi troche czasu...
notoryczny brak polskich liter...

Awatar użytkownika

Jaszuk88
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 724
Rejestracja: 14 gru 2007, 19:54
Lokalizacja: nasza galaktyka
Kontakt:

#29

Post napisał: Jaszuk88 » 02 sty 2012, 23:07

długi czas na to jest potrzeby ale jeśli się wyrobią wystarczy je obrócić o 5 stopni i są jak nowe :wink:


gamzur
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2012, 20:32
Lokalizacja: Pomorze

Łożyska liniowe.

#30

Post napisał: gamzur » 11 lut 2012, 20:05

Jestem tu nowy i na początek witam wszystkich!
Zacząłem budowę mojej pierwszej tokarki. Suport z ceownika, na wałkach i moje pytanie, czy do przesuwu mojego suportu mogę użyć łożysk liniowych zamkniętych lub z nacięciem LM20?
Załączniki
Linear_Bushings.jpg
Linear_Bushings.jpg (7.32 KiB) Przejrzano 3238 razy
image019.jpg
image019.jpg (3.3 KiB) Przejrzano 3238 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego”