Mała frezareczka - mnóstwo pytań - pomożecie?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Mała frezareczka - mnóstwo pytań - pomożecie?

#1

Post napisał: Mrozik » 08 kwie 2008, 23:43

Witam, produkuję sobie w domu frezarkę małą o małym polu roboczym (300x200x50), większość konstrukcji już mam, prowadnice i śruby też, kupiłem gwintownik (tr14x3 jakby kogoś interesowały nakrętki) i teraz mam kilka pytań, jako że zielony jestem z elektroniki głównie bedą one oscylować wokół tego tematu. Chcę zastosować wrzeciono Kress FME 1050, silniki ok 1,9Nm.
Teraz pytania:
1. Chcę kupić sterownik mixoplu - jescze nie wiem który - czy to dobry pomysł jeśli chodzi o stosunek jakość/cena czy może jest jakaś tańsza alternatywa?
2. Gdzieś widziałem czujnik długości narzędzia zbudowany przez kogoś z forum, ale nie mogę znaleźć. Jeśli ktoś pamięta to proszę o linka.
3. Co to jest PWM w sterownikach, a raczej do czego służy?
4. Czy można sobie bez konsekwencji przełączać silniki tego samego typu w celu obsługi osi obrotowej zamiast jednej wzdłużnej?
5. Jakie potrzebuję krańcówki(chodzi o jakiś link i wyjasnienie małe jak to ma być zainstalowanie) i w jaki sposób odbywa się pozycjonowanie punktu 0 maszyny wg. tych krańcówek?
6. Jakie przekaźniki (konkretny model proszę podać w miarę możliwości) do włączania wrzeciona i ewent. pompki z chłodziwem?
7. Jaki zamontować stop awaryjny i w jaki sposób jest on podłączony? Chodzi mi o zasadę działania.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Pozdrawiam Robert



Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#2

Post napisał: gmaro » 09 kwie 2008, 10:39

Jak zwykle kłania się opcja szukaj , większość tematów już poruszanych na forum choć faktycznie można je nie odnaleźć w gąszczu wypowiedzi ...
Mrozik pisze:. Chcę kupić sterownik mixoplu - jescze nie wiem który - czy to dobry pomysł jeśli chodzi o stosunek jakość/cena czy może jest jakaś tańsza alternatywa?
Sam miałem okazje użyć sterownika SLIM-3S , jedno co jest na plus to że mamy od razu combo czyli wszystko w jednym czyli płytę główną , sterownik silników krokowych , regulacja PWM 0-2A 30V itp , sterownie 2 urządzeniami za pomocą przekaźników czyli np: wrzeciono czy tez pompka .Sterownik ten pracował u mnie na silnikach 1,89 Nm i po testach wyszło że max ile udało się z niego uzyskać to 1000mm/min ale do w miarę pewnej pracy prędkość na poziomie 700 mm/min a jak pracuje można zobaczyć na filmie ( frezarka o polu 300x300 ) http://pl.youtube.com/user/gmaro333
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#3

Post napisał: Mrozik » 12 kwie 2008, 19:52

Wrzucam obrazki, to co na nich widać już mam fizycznie zrobione oprócz stolika (będzie frezowany z płyty 210x310x25mm z rowkami teowymi i odpływem chłodziwa), raz jeszcze proszę o odpowiedź na powyższe pytania. Co sądzicie o całej konstrukcji i jakieś sugestie nt. konstrukcji ramy dolnej? Bo jakoś tego nie widzę cały czas.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jako że mam możliwości (frezarka i tokarka w domu) to pomyślałem o wykonaniu takiego sprzęgła, co o nim myślicie? łącznik z blachy alu 0.6mm

Obrazek

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#4

Post napisał: skoti » 12 kwie 2008, 22:33

Mrozik pisze:(będzie frezowany z płyty 210x310x25mm z rowkami teowymi i odpływem chłodziwa)
kolego z jakiego materiału masz go zamiar zrobić ? Przypadkiem nie z ktoregos stopu aluminium ? Nie radze bo będzie krecic taka pyta niemiłosiernie . Zrobi się piękna ludka .


Mad Bekon
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 24 wrz 2007, 11:28
Lokalizacja: ok. Katowic

#5

Post napisał: Mad Bekon » 13 kwie 2008, 04:50

Znawcą nie jestem, ale rzuciło mi się w oczy mocowanie osi Z do osi Y.
Wydaje mi się, że przy zastosowaniu jednego słupka, mogą wystąpić tendencje do uginania się, jakby obracając wokół osi Z


Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#6

Post napisał: Mrozik » 13 kwie 2008, 10:54

skoti pisze:
Mrozik pisze:(będzie frezowany z płyty 210x310x25mm z rowkami teowymi i odpływem chłodziwa)
kolego z jakiego materiału masz go zamiar zrobić ? Przypadkiem nie z ktoregos stopu aluminium ? Nie radze bo będzie krecic taka pyta niemiłosiernie . Zrobi się piękna ludka .
Łódka zrobi się po czy w trakcie frezowania? I z jakiego powodu? Naprężenia cieplne i mechaniczne przy frezowaniu? Wszak można troszeczkę odprężyć całość w piecyku niewielkim po wstępnym zablokowaniu możliwości niekorzystnych odkształceń.
Jeszcze popytam ile by chcieli za odlew z żeliwa GJS co by było idealnym rozwiązaniem bo bym potem dał na szlifierkę do płaszczyzn żeby przejechali górę i dół.

A co do mocowania osi Z ten profil to jest 20x40 myślę że bedzie ok, mogę go jeszcze w sumie zastąpić płytą obejmującą całe suwaki osi y.

Ponawiam pytanie: Jak się wam widzi te sprzęgło?
No i pytanie dot silników: 1,9N*m wystarczą? czy na oś z można coś mniejszego wstawić?

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#7

Post napisał: skoti » 13 kwie 2008, 13:52

Najgorsze pod tym względem są stopy aluminium . Formatki maja naprezenia powstałe podczas ich produkcji lub wycięcia plazma lub palnikiem. Podczas frezowania czy innej obróbki uwalniamy je . Detal jeśli jest porządnie zamocowany w maszynie nie wykaże żadnych odchyłek dopiero po odkręceniu lap okazuje się ze nim pokręciło . Wyżarzanie przed obróbką pomoże w przypadku stali ale stopy aluminium to już kiepsko . Nie jest powiedziane ze zniekształci się to na 100% ale jest poważne ryzyko .
Odlew z żeliwa oczywiście by byl najlepszy ale tez musi być po odlaniu odpowiednio obrobiony termicznie . Pyzatym nie licz ze od razu będzie go można dać na szlifierkę . Wpierw frezowanie .
Jeśli chodzi o sprząglo to fajne , widać ze wzorowales się na jakimś profesjonalnym centrum . Nie widać wszystkich szczegolow na tym rysunku ale jeśli te czarne to lby śrub imbusowych to nie skręcisz tego do kupy .


Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#8

Post napisał: Mrozik » 13 kwie 2008, 14:03

Co do stołu to zasięgne rady u mądrych głów od materiałoznastwa bo wolał bym to zrobić z alu, co do stolika żeliwnego to oczywiście przed szlifowaniem na frezarke by poszedł w celu wyrównania płaszczyzn, i wykonania rowków T bo z odlewu tylko podłużne rowki wyjdą.
W sprzęgle wrzucilem na szybko srubki imbusowe bo w bibliotece pod ręką miałem, w oryginale zrobie tam szpilki i nakrętki samokątrujące.


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: diodas1 » 13 kwie 2008, 16:08

Mrozik, Sprzęgiełko na obrazku wygląda ładnie ale w praktyce blaszka aluminiowa jako łącznik szybko się "zmęczy". Ja w swoich konstrukcjach stosuję do tego celu gumę zbrojoną tkaniną. Taka guma o grubości 2 mm będzie żyła latami.


Autor tematu
Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

#10

Post napisał: Mrozik » 13 kwie 2008, 16:26

skoti pisze:Najgorsze pod tym względem są stopy aluminium . Formatki maja naprezenia powstałe podczas ich produkcji lub wycięcia plazma lub palnikiem. Podczas frezowania czy innej obróbki uwalniamy je . Detal jeśli jest porządnie zamocowany w maszynie nie wykaże żadnych odchyłek dopiero po odkręceniu lap okazuje się ze nim pokręciło . Wyżarzanie przed obróbką pomoże w przypadku stali ale stopy aluminium to już kiepsko . Nie jest powiedziane ze zniekształci się to na 100% ale jest poważne ryzyko .
Odlew z żeliwa oczywiście by byl najlepszy ale tez musi być po odlaniu odpowiednio obrobiony termicznie . Pyzatym nie licz ze od razu będzie go można dać na szlifierkę . Wpierw frezowanie .
Jeśli chodzi o sprząglo to fajne , widać ze wzorowales się na jakimś profesjonalnym centrum . Nie widać wszystkich szczegolow na tym rysunku ale jeśli te czarne to lby śrub imbusowych to nie skręcisz tego do kupy .
W sumie z ojcem frezowaliśmy kiedyś formę do termoformowania z pa9, płyta chyba 40mm, kilka kieszeni, jakieś otwory, wymiar 250x200 i nic jej nie pogięło potem. Mi się zdawało że z teorii materiałoznastwa to przy obróbce wprowadza się dodatkowe naprężenia, głównie cieplne, które potem można usunąć wygrzewaniem, z tym że jak stopik jest przesycany i starzony to mu to raczej na dobre nie wyjdzie. Muszę zapytać mózgów.

Co do sprzegiełka to myślałem nad jakimś polimerkiem nawet gdzieś się kiedyś walał kawałek PEHD po garażu ale nie moge znaleść.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”